News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Dambovita Center

Started by Harry, February 11, 2019, 01:31:12 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RobertN

"Plaza Centers scapă de acuzația de dare de mită în România, AFI Europe plătește avansul pentru achiziția Casei Radio.

Dezvoltatorul imobiliar cu capital israelian Plaza Centers, care înainte de criză a cumpărat terenuri pentru opt malluri în România și nu a construit niciunul, a anunțat că procuratura din România a decis să închidă investigația asupra comaniei, pe motiv că nu există probe care să indice dare de mită în legătură cu proiectul Casa Radio. În paralel, AFI Europe a plătit avansul pentru achiziția participației în cadrul acestui proiect."

Preluare de aici.

Mulțumesc.

Ionut

Cei de la AFI pot da o noua lovitura cu acest complex, mai ales dupa ce e gata M5 (la anul se circula sigur, doar sa se intample ceva catastrofal). Va dati seama ce pozitie e acolo la Eroilor. In viitor metroul va aduce oameni la Eroilor si din Iancului-Pantelimon/zona de est a orasului. Pot dezvolta enorm si comercial si rezidential si business... poate iesi ceva misto. Sunt tare curios.

RobertN

^

Așa este, sunt curios și eu cum va arăta acest proiect.
Sper să proiecteze ceva spectaculos.

Earthchild

Si sper ca in cursul vietilor noastre.

reiny2000

Nu se poate face ceva in Casa Radio? Ca doar e ditamai cladirea si cu teren liber adiacent. Mi se pare ca au mai incercat sa faca mall acolo, dar pana la urma a ramas tot in paragina.

TibiV

Nu esti bucurestean, nu?....

Casa Radio NU mai exista.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

reiny2000

M-am născut în București și am locuit în București toată viața mea. Cum adică nu mai există? Au furat-o extratereștrii în astea câteva zile cât n-am mai fost pe la Eroilor? Eu încă n-am întâlnit niciun omuleț verde.

Ah, că acum se cheamă Dâmbovița Centre (că româna nu ne mai place), asta-i altceva. Pe gardul ăla poate să scrie orice (Casa Radio, Dâmbovița Centre, Muzeul partidului comunist, creația cizmarului etc.), atâta timp cât o să rămână un spațiu abandonat o să fie util doar celor care vor să-și scrie numele pe gard.

TibiV

Quote from: reiny2000 on September 29, 2020, 10:20:29 PM
Cum adică nu mai există? Au furat-o extratereștrii în astea câteva zile cât n-am mai fost pe la Eroilor?

Pai se pare ca ai urmarit doar de afara, de unde-i gardul...
Inauntru nu mai este nici macar leopardul.

Acolo NU mai exista "fizic" NICI O CLADIRE utilizabila.
Da, a ramas "un fronton" (sau cam asa ceva, astept sa imi dea Harry cu "frontonul" in cap....)

La "electrici", dar si "la liber", gasesti sute de poze cu ce (nu) a ramas din fosta "Casa Radio".
Cred ca si un cotet cu mai mult de 50 de gaini ar fi greu de pus in functiune acolo....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

reiny2000

Tot e mai mult decât nimic. Oricum, nu cred că o să se mai facă ceva acolo, acum după ce a venit ăsta micu. Aceeași situație ca-n criza trecută.

Cel mai bine s-ar face parcuri și aici și la Esplanadă. Cartierul Justiției, Dâmbovița Centre nu ar face altceva decât să atragă trafic și nu i-ar ajuta cu nimic pe bucureșteni. Cel mult ar putea folosi fațada rămasă pentru un muzeu.

rizzuh

Imporant este terenul, nu betoanele vechi de 30 ani, ciumpalite si alea de 2 sau 3 santiere incepute si abandonate, la care creste iarba si muschiul la imbinari.

panzer

Referitor la Casa Radio: eu unul nu sunt de acord ca statul roman in 2020 sa preia pe bani foarte multi un teren care a fost al statului roman, instrainat in anii 2000 catre niste "interesati" in conditii suspecte foc. Parca AFI vroia sa il cumpere cu 50 mil euro? Nu mai tin minte daca s-a si finalizat tranzactia.
Parc acolo nu cred ca este nevoie: Cotroceni este o zona verde. Mai este si parcul de la Opera, chiar adiacent. Nu il vad plin, niciodata.

Dezvoltarile noi trebuiesc facute la marginea orasului unde terenul este ieftin. La Viena au facut noua universitate tot in afara orasului. Nu s-au apucat sa demoleze prin centru. La fel si la noi pe vremuri. Uitati-va la pleiada de spitale facute pe Fundeni, cand in zona nu era nimic, decat balta si pasuni. Sau mai nou la Directia Permise, mutata in Pipera.

De exemplu, spitale in locul bazelor STB (cele auto) care pot fi mutate mult in afara, mai ales ca acum acopera si tot Ilfov-ul. Si macar aici am fost de acord cu dUoamna: Pipera nu are spital in zona, la fel si la autobaza Militari, unde ar trebui sa avem UPU, pt ca pana la Universitar mor oamenii in ambulanta.

Sau chestii mult mai ieftine: o strapungere de 1.2 km la capatul Preciziei cu tramvai peste DNCB te scoate intr-un teren viran care nu cred ca costa mai mult de 20 euro/mp. Pasajul peste DNCB nu are cum sa coste mai mult de 6-7 mil euro cu tot cu linia pe el.

Imi racesc si eu gura de pomana.

Harry

AFI tin minte ca platisera deja vreo 10 milioane de euro avans

TibiV

Quote from: panzer on October 01, 2020, 10:54:42 AM
Parc acolo nu cred ca este nevoie: Cotroceni este o zona verde. Mai este si parcul de la Opera, chiar adiacent. Nu il vad plin, niciodata.

Poate nu este nevoie chiar acolo, dar orice teren inca neconstruit ar trebui transformat in parc. Si un parc nu trebuie neaparat sa fie plin cu oameni, trebuie sa produca O2 si sa "desprafuiasca" orasul...
Bucurestiul (Bucurestii, daca este sa respectam "canoanele"....) este in "Top 5" din coada la capitolul mp de spatii verzi / cap de locuitor (si parca stam nashpa si ca procent parcuri din suprafata totala a orasului...)
In plus, in "cartierele dormitor" s-au betonat/asfaltat zeci (poate sute...) de hectare de spatiu verde ca sa aiba tot bucuresteanul unde sa isi parcheze una, doua rable aduse din Germania (unde au stat "in garajul unei bunicute care nu facea decat 2-3 mii de km pe an..."  :D )

Datele astea sunt undeva pe site-ul Comisiei Europene, dar sunt prea obosit dupa o tura de noapte de 14 ore ca sa le mai caut acum...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

panzer

Haidade Tibi.
Chiar crezi ca e cineva in administratia Bucurestiului care sa plateasca 70 mil euro pe teren, vreo 10 milioane sa il curete, apoi inca 10 mil pe amenajare?

Bucurestiul este administrativ ingramadit. Daca s-ar extinde in "zona metropolitana" statisticilie ar arata total diferit.

frunzaverde

#29
In foarte multe locuri civilizate din lume, situatia cladirii respective ar fi fost transata rapid - proprietatea considerata abandonata de proprietar, proprietarul amendat serios (in repetate randuri) pentru abandonarea cladirii (si nerespectarea termenelor din autorizatia de construire) si terenul expropriat din cauza de abandon (cu proprietarul despagubit dupa ce s-au scazut toate amenzile). Sa tii o cladire in santier perpetuu zeci de ani este inacceptabil pentru o comunitate, mai ales in zona centrala...

@panzer: Bucurestiul nu e administrativ ingramadit - care "zona metropolitana"? Cu exceptia Otopeniului, Voluntariului (care include Pipera), Dobroestiului, Pantelimonului, Chitilei si Chiajnei, care oricum sunt "apendice" relativ minore, ce alte zone metropolitane exista? In mare parte, grantiele Mun. Bucuresti respecta lejer granitele locuirii. Dincolo, campuri... Am facut de mult o analiza a densitatii urbane in Bucuresti : e practic cel mai dens oras din Europa, si vorbim nu de fictiunea administrativa, ci de zona populata.

Si apropo de fictiuni administrative, e plina Europa:

De exemplu aici vedeti doua orase diferite, dar doar pe hartie: https://goo.gl/maps/PFpTHJS43stAAYMC6
Si aici (aici se schimba si judetul): https://goo.gl/maps/8mg1zfDC8kE9RCoc9
Si aici : https://goo.gl/maps/GGAod16djDfsVty97
Si chiar si aici : https://goo.gl/maps/GXGUUvFCZKH3udoc6
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!