News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

DN71 Bâldana-Târgoviște-Sinaia

Started by NGC, February 06, 2019, 06:12:59 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

danvoicu

Zilele trecute am vazut pe Geostat luand probe prin Baldana. Deci pana la urma se respecta regula:nu uita ca prostul e consecvent. Largirea prin localitati cu 1000 de giratorii, carute, curbe periculoase, etc. nu va rezolva problema decat in capetele lor seci.

oneLess

Autorizatie nr. 26 din 26 mai 2023

Executarea lucrărilor de desființare și construire pentru:
"Lărgire la 4 benzi DN 7 Bâldana - Titu, km 30+950 - km 52+350, inclusiv relocare / protejare rețele utilități"

mt.ro

jalemare

Am semnat astăzi contractul pentru modernizarea #DN71 între #Târgoviște și #Sinaia!
Asocierea Esta Insaat Sanayi Lojistik Ve Dis Ticaret Anonim Sirketi - S.C. Esta Construction Group S.R.L. – Gun Al Madencilik Insaat Nakliye Sanayi Ve Ticaret Anonim Sirketi are ca termen contractual 12 luni pentru proiectare și 36 de luni pentru execuția lucrărilor.
Contractul în valoare de 1,158 miliarde lei fără TVA este finanțat prin #ProgramulTransport.
Modernizarea acestui sector al DN 71 va asigura o infrastructură rutieră de calitate în zona de nord a județului Dâmbovița, accesul facil dinspre Târgoviște către Peștera Padina și către alte obiective turistice din Parcul Natural Bucegi.
Cei aproximativ 59 de km dintre Târgoviște și Sinaia vor  reprezenta și o #alternativă viabilă pentru traficul de pe #DN1 și #DN1A.

Cristian Pistol - Facebook

danvoicu

Sa putreziti in iad cu alternativa voastra viabila. N-am stiut pana acum ca prostia poate atinge asemena cote. 50000 de km prin localitati, cu oamenii specifici, 50000 de giratorii tampite, etc. O calamitate care ne va durea multi ani. Infinitul, pentru unii, e mult mai mic decat cretinismul lor. Ecuatia ineptiei.

dr4qul4

Târgoviște-Sinaia e ok pt modernizat dn actual. Nu sr fi avut alternative sa ocoleasca localitățile.

In schimb intre Baldana - Târgoviște  DN-ul merge paralel (la 1-3 km) cu câmpul.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

survola

Cum adică ,,paralel cu câmpul"?

dr4qul4

In zona aia toti si-au facut casa la sosea. Satele sunt liniare, in lungul DN71. Doar cateva sate se intind mai mult de 3-400m perpendicular pe DN71.
In loc sa dubleze DN71 pe aliniamentul curent (care implica relocare de stalpi de curent, tevi de apa si gaz, refacere podete acces, santuri si taiat copaci), puteau face alt DN2+2 paralel cu actualul, in camp, la 500m distanta. Baldana-Racari-Ghergani puteau fi ocolite f usor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Konter

https://arenaconstruct.ro/21-km-din-dn7-baldana-titu-stadiu-0-al-contractului-atribuit-in-urma-cu-mai-mult-de-un-an/

"Cu toate că a fost atribuit în urmă cu mai mult de un an, stadiul contractului pentru proiectarea și execuția lucrărilor de lărgire la patru benzi a peste 21 km din DN 7 Bâldana – Titu (km 30+950 – 52+350) este 0%.
Licitația a fost lansată în mai 2020 iar contractul a fost atribuit după aproape doi ani, în martie 2022 asocierii formată din Cosedil Spa din Italia (lider de asociere) – BIT Invest SRL – Chirulli Andrea SRL – Total Road SRL.
Contractul stabilea 6 luni perioada de proiectare și 20 luni perioada de execuție a lucrărilor.
La jumătatea lunii martie anul acesta s-a făcut recepția parțială a serviciilor de proiectare. Aceasta cu toate că termenul de predare a proiectului tehnic de execuție și detaliilor de execuție, precum și de aprobare a lor de către Spervizor și Beneficiar, era la finele lunii februarie."

Poate trag de el pana reziliaza :D


tom_sawyer

E în derulare, dar experiența ultimilor ani ne-a arătat că un SF pentru un drum nou durează 4-5 ani, indiferent de perioada contractuală inițială.

punktnet

#280
^^

Pe Baldana - Titu se lucreaza destul de mult.
Aproape toate zonele din afara localitatilor sunt atacate si din ce am vazut, toate podurile / podetele
Ar trebui ridicata o drona ca ce am citit in articolul ala e vrajeala ieftina.
Just kidding.

aco90

Am trecut si eu pe o mica portiune de la Baldana spre Titu si intr-adevar, se lucreaza. Oare pe partea cealalta, spre Targoviste, cand s-or apuca...
Desi este un proiect care mi se pare complet penibil comparandu-l cu drumul expres... orice este mai bun decat nimic, DN-ul degradandu-se de la o zi la alta...

Alexander

Eu sper sa nu se atinga de el, ar fi o tragedie. Insa drumul actual are neaparata nevoie de o asfaltare serioasa, in multe locuri sleaurile create de camioane sunt exagerate, cel putin pe bucata Baldana-Targoviste.
O nota pozitiva este ca au decis reparearea "definitiva" a unor zone cu surpari puternice din bucata Targoviste-Sinaia, respectiv aici si aici. Din pacate mai pot evidentia cel putin 3 zone care au nevoie de stabilizare sol, din care cea mai dificil de trecut e chiar aici datorita pragului drept de arpox 10cm inaltime. Era chiar si o masina cu ceva roata rupta acolo :o

aco90

#283
"La sediul CNAIR, alături de secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Ionuț Săvoiu, am participat la finalizarea unei etape administrative cruciale, care ne permite demararea unui proiect așteptat de dâmbovițeni aproape 20 de ani.
[...]
Sectorul Bâldana-Târgoviște are o lungime de 44,13 km și, pe lângă redimensionarea acestuia la #4benzi, se vor mai construi/moderniza 4 poduri și un pasaj rutier.
Suma pentru proiectare și execuție, aproximativ 1.000.000.000 de lei, TVA inclus, este asigurată din fonduri europene.", a scris Corneliu Ștefan pe Facebook.

Mai multe detalii: https://economedia.ro/pe-patru-benzi-de-la-bucuresti-la-targoviste-incep-lucrarile-pentru-modernizarea-si-largirea-la-4-benzi-pe-dn-71-baldana-targoviste-cnair-plateste-constructorului-esta-turcia-2-miliarde-lei-pentr.html

Sorinus

Baldana-Titu în ce stadiu mai e?