News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx Filiași-Târgu Jiu

Started by rota, February 06, 2019, 10:08:57 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

oneLess

Fără proiect depus și aprobat ? Sau am pierdut eu ceva ... !?

a.l.x

Spui aceeași prostie pe care ai spus-o pe topicul A6.

satanistu

Ce fierbe si trebuie scos ASAP e bucata care dubleaza centura de nord a Craiovei.

Sper sa fie constructori seriosi..

tom_sawyer


gruia88

Pun și aici ca e primul lot din de trimis la verificare.

Aveți idee cat durează validarea și când se scot la licitație?

Construcția unui nou lot al drumului de mare viteză #Craiova - #TârguJiu (110,10 km) urmează să fie lansată în #licitație!

Am transmis astăzi spre verificare la #ANAP documentația pentru contractul necesar proiectării și execuției lotului 4 al acestui drum de mare viteză format din circa 51 de km la profil de #autostradă și aproximativ 59 km la profil de #drumexpres.

Lotul 4 (22,92 km) face translația între cele două tipuri de profil și este compus din 5,10 km la profil de autostradă și 17,82 km la profil de drum expres.

Pe traseu vor fi construite inclusiv:
- 23 #lucrări de artă, printre două de o complexitate ridicată.
- două spații de servicii tip S3 și două #parcări de scurtă durată, dotate cu  minimum 8 statii de incarcare rapidă pentru autoturismele electrice.
- un #nodrutier la #Țânțăreni  (km 25+150) care va asigura conexiunea cu #DN66.

Proiectul este finanțat prin Programul Transport (#PT) 2021-2027, iar contractul prevede 34 de luni pentru proiectare și execuție (10 luni #proiectare si 24 de luni #execuție).

După validarea documentatiei de atribuire vom putea publica #AnunțuldeParticipare în cadrul căruia vom stabili și data de depunere a ofertelor.

a.l.x

Traseu Lot 4 DEx Filiași-Târgu Jiu




Powered by API/PUM imgur uploader


Lotul 2 de la Pașcani de pe A7 cred că are deja o lună de când e la ANAP, iar cele 3 loturi de pe A6 imediat fac și ele o lună.

Feri

Restul loturilor din DEx până la Tg.Jiu posibil să mai aștepte. Parcă era vorba că le licitează CNIR pe acelea.

tom_sawyer

Nu, tot CNAIR organizează licitația (vezi și hotărârea CA mai sus):

Pentru Autostrada Targu Neamt-Iasi-Ungheni, Autostrada Targu Mures-Targu Neamt - sectiunea Miercurea Nirajului Leghin (Loturile 1 B Miercurea Nirajului – Sarateni si 2 C Pipirig – Vanatori Neamt) si Drum Expres Filiasi - Targu Jiu au fost emise Ordinele ministrului transporturilor si infrastructurii pentru instituirea unor derogari de la prevederile Ordinului ministrului transporturilor si infrastructurii nr. 872/2024 privind aprobarea Listei proiectelor de investitii care fac obiectul transferului de la Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere SA catre Compania Nationala de Investitii Rutiere SA.
Astfel, obiectivele de investitii "Autostrada Bacau-Brasov", loturile 1B si 2C ale Autostrazii Unirii aferente sectiunii Miercurea Nirajului-Leghin si Drumul Expres Filiasi - Targu Jiu vor fi predate conform art. 2 alin. 2 (2) din Ordinul ministrului transporturilor si infrastructurii nr. 872/2024 (in termen de 30 de zile de la finalizarea procedurii de achizitie publica).

agendaconstructiilor.ro

Feri

Mersi, da mi-am adus acum aminte că am citit hotarârea dar nu am reținut corect  :lol:

Ionescu Marius

Si in sfarsit :
"Anunțurile de licitație pentru 3 din cele 6 loturi ale dumului de mare viteză Craiova - Târgu Jiu au fost publicate vineri, 16 august, în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP). Ofertele pentru cele trei loturi sunt așteptate în perioada 15 - 17 octombrie.Valoarea estimată a contractului pentru lotul 1 este de 1,65 miliarde de lei, iar termenul limită de depunere oferte este 15 octombrie.
Obiectul contractului îl reprezintă proiectarea și executia lotului 1 al Autostrăzii Craiova – Filiași, în lungime de aproximativ 10,3 km.
Valoarea estimată a contractului pentru lotul 2 este de 1,97 miliarde de lei, iar termenul limită de depunere oferte este 16 octombrie.
Obiectul contractului îl reprezintă proiectarea și executia lotului 2 al Autostrăzii Craiova – Filiași, în lungime de aproximativ 14,4 km.
Valoarea estimată a contractului pentru lotul 3 este de 2,72 miliarde de lei, iar termenul limită de depunere oferte este 17 octombrie.
Obiectul contractului îl reprezintă proiectarea și executia lotului 3 al drumului de mare viteză Craiova – Filiași – Târgu Jiu, în lungime de aproximativ 21,7 km.
Construcția drumului de mare viteză Craiova – Târgu Jiu (110 km) este finanțată prin PT 2021-2027, iar proiectul este împărțit în 6 loturi.
Noul drum de mare viteză va realiza conexiunea între Craiova și Târgu Jiu prin autostradă și drum expres, după cum urmează:
– Autostrada Craiova – Filiași (km 0+000 – km 51+503)
– Drum expres Filiași – Târgu Jiu (km 51+503 – km 110+100)"

sursa : https://www.economica.net/drum-de-mare-viteza-craiova-targu-jiu-au-fost-lansate-licitatiile-pentru-3-din-6-loturi_767266.html

gruia88

Sa vedem daca sar ceva firme locale la licitatii sau ne umplem de turci :) .

Ionescu Marius

Cel mai probabil ! dar vor mai veni: italieni, romani in asociatii cu turci sau bulgari.
Am stat sa fac socoteala dacă vine UMB-ul:cu 1 an de proiectare, de lucru ar fi de la inceputul lui 2026, dar cred ca se abtin pentru ca au in Moldova A7 in lucru si A8 de licitat (Tr, Neamt- Iasi-Ungheni) + câteva DX tot de licitat (zona Moldovei).
Dacă se lungește cu aprobările tehnico-economice pentru la anu 2025 cu DX Filiasi-Tg. Jiu, atunci ar putea apărea la licitații pe tronsoanele 4-5 au 6 !
 

tom_sawyer

Luni, 19.08.2024, în urma validării documentației de atribuire de către ANAP, CNAIR a transmis spre publicare anunțul de participare aferent procedurii de achiziție publică PROIECTARE ȘI EXECUȚIE "Autostrada Craiova – Filiași și Drum Expres Filiași – Târgu Jiu – Lotul 4".

Termenul pentru depunerea ofertelor a fost stabilit pentru data de 22.10.2024.

Valoarea estimată a procedurii de achiziție publică este de 2.192.002.420,82 Lei fără TVA, finanțarea fiind asigurată din Fonduri Europene Nerambursabile - Programul Transport (PT) 2021-2027.

Lotul 4 al obiectivului de investiții are o lungime de aproximativ 22,925 km, din care 5,103 km la profil de autostradă și 17,822 km la profil de Drum Expres și presupune realizarea a unui număr de 23 lucrări de artă, dintre care două dintre de o complexitate ridicată, de peste 100 de metri lungime.

Durata prevazută pentru proiectarea și execuția lucrărilor este de 34 de luni, din care 10 luni proiectare și 24 de luni execuție.

Anuntul de participare va fi vizibil în SEAP, ulterior publicării acestuia în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.

De asemenea, în cursul zilei de vineri, 16.08.2024, în urma validării documentațiilor de atribuire de către ANAP, CNAIR a publicat în SEAP anunțurile de participare aferente loturilor 1, 2 și 3 ale obiectivului de investiții Autostrada Craiova – Filiași și Drum Expres Filiași – Târgu Jiu.

Termenele pentru depunerea ofertelor au fost stabilite după cum urmează:

    15.10.2024 pentru Lotul 1, în lungime de 10,3 km, având o valoare estimată de 1.648.276.721,11 lei fără TVA;
    16.10.2024 pentru Lotul 2, în lungime de 14,4 km, având o valoare estimată de 1.967.429.532,24 lei fără TVA;
    17.10.2024 pentru Lotul 3, în lungime de 21,7 km, având o valoare estimată de 2.718.200.599,93 lei fără TVA.

Concomitent, la nivelul CNAIR se află în curs de pregătire documentațiile de atribuire aferente loturilor 5 și 6 ale acestui obiectiv de investiții, urmând a fi transmise spre validare către ANAP în viitorul apropiat.

CNAIR

JohnDoe

^ sa nu vina UMB, mai avem nevoie si de altii, chiar daca UMB e vazut ca fiind cel mai rapid, etc.
A6 - Craiova Lugoj si extinderea catre Calafat

gruia88

Eu cred ca o sa fie ceva firme locale gen Domarcons , Erpia , Strade in asociatii cu diferinte firme , ceva turci gramada .

Speram sa fie cat mai bine!