News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx Filiași-Târgu Jiu

Started by rota, February 06, 2019, 10:08:57 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CapitanulPtk

Acest nod efectiv nu-l inteleg:

- Nod Mischii 4+300 6+275 Asigură legătura cu DN 65C şi cale de acces către loc. Mischii

3 noduri in 9km. O sa sugrume de tot Centura de Nord si intratul in oras.


oneLess

#211
Quote from: medicul de garda on June 26, 2023, 05:47:27 PM...
A da, ma amuza si mai tare, ca desi drumul expres are nod la est de Filiasi si traverseaza DN6 la vest de oras, nu le-a dat prin cap sa faca un nod rutier acolo, ca sa permita ocolirea orasului venind dinspre Drobeta. In condiile in care orasul ala asteapta un proiect de centura uitat in sertar de la inceputul secolului. Efectiv noaptea mintii, bataie de joc... >:(

SF-ul pentru A6 sau cum s-o numi, între Filiași și DTS abia a început. Nu avem nici AMC1 măcar acum. Unde să pună acel nod la vest de Filiași atât timp cât nu se cunoaște traseul exact la Filiași-DTS ?  Îl puneau la plezneală cei cu Craiova-Târgu Jiu și îl mută ceilalți 1 km sau 2? Logic e să pună pe hartă acel nod la vest de Filiași SF-ul final Filiași-DTS. Măcar ăia o să știe exact acum la ce să se lege. Unde ? De văzut după AMC2 Filiași-DTS ! Undeva trebuie să unească se cele 2 drumuri de mare viteză ca să nu facă 2 paralele!

Nu îmi dau seama la Ghercești. Nod rutier de tip A. Nu găsesc ce înseamnă. Acolo trebuie să se lege și cu Drumul de legătură Ford dinspre DN65F (al doilea), drumul de legătură fiind în SF+proiectare ! Fac nodul jumi-juma cele 2 proiecte ?!

LE: Să sperăm că o să aibă la ce DEx12 să se lege la Ghercești!  :(

LE2: Cred că nodul de la vest de Filiași va depinde mult de locul unde se va decide că trebuie (poate fi) făcut podul peste Jiu!

JohnDoe

#212

Quote from: medicul de garda on June 26, 2023, 05:47:27 PM..... Fac nodul jumi-juma cele 2 proiecte ?!

Uite o idee foarte buna, fiecare constructor de lot isi face urcarea pe tronson si coborarea de pe tronson la ambele capete. Asa nu ramane lotul iar muzeu.
Am vazut la Sibiu solutia temporara a costat mai multi bani sa o refaci complet decat daca faceau nodul impartit intre cele 2 loturi.
Si daca in loc de loturi sunt 2 proiecte, tot tronsoane sunt pana la urma.[/quote]
A6 - Craiova Lugoj si extinderea catre Calafat

AlexxC

La vest de Filiasi pe langa nodul cu A6 trebuie si o legatura cu DN6. Apoi ai destule constrangeri in zona :pod peste Jiu, zone protejate , linii de inalta tensiune, magistrala CF.
Proiectul este in general bine gandit, neajunsul major este lipsa unui nod in zona localitatii Scoarta/Ceratu de Copacioasa ; in lipsa acestuia dx-ul devine inutil pentru grosul traficului din zona ... unde avem mza peste 12k pe sectorul Scoarta-Tg-Jiu.
Cu mov am reprezentat relatiile de trafic care nu beneficiaza de drumul expres spre Tg-Jiu in lipsa unui nod la Scoarta (cercul galben); cu rosu este cel mai apropiat nod propus la sud-est de Tg-Carbunesti.


alin2pas

Un nod la Scoarța ar ajuta și traficul dintre TG. Jiu și Rm. Vâlcea.

a.l.x

QuoteCompania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A titular al proiectului "Autostrada Craiova-Filiași și Drum expres Filiași - Tg. Jiu", propus a fi amplasat în județele Dolj și Gorj, anunță publicul interesat asupra luării deciziei etapei de încadrare de către Agenția Națională pentru Protecția Mediului, în cadrul procedurii de evaluare a impactului asupra mediului: proiectul se supune evaluării impactului asupra mediului, se supune evaluării adecvate și nu se supune evaluării impactului asupra corpurilor de apă.

Proiectul deciziei etapei de încadrare și motivele care o fundamentează pot fi consultate la sediul autorității competente pentru protecția mediului: Agenția Națională pentru Protecția Mediului din str. Splaiul Independenței, nr.294, sector 6, Bucureşti, în zilele de luni-joi, între orele 08:30-16:00 și vineri între orele 08:30-13:30, la adresa de internet www.anpm.ro, la secțiunea Reglementări/Acordul de mediu/Drafturi acte de reglementare.

Publicul interesat poate înainta comentarii/observații la proiectul deciziei etapei de încadrare în termen de 10 zile de la data publicării anunțului pe pagina de internet a autorității competente pentru protecția mediului.

CNAIR

a.l.x

QuoteInvestigațiile geotehnice necesare elaborării #StudiuluideFezabilitate pentru drumul de mare viteză #Craiova – #TârguJiu au ajuns la un stadiu de 95%!

DX Craiova – Târgu Jiu va avea o lungime de aproximativ 110 km și va fi compus din sectorul de Autostradă #Craiova – #Filiași (47,4 km) și sectorul de drum expres #Filiași – #TârguJiu (62,6 km).

În prezent, termenele asumate de prestator sunt următoarele:

- Finalizare studiul geotehnic: 25.09.2023
- Obținerea Acordului de Mediu: octombrie 2023
- Finalizare SF: 17.11.2023


Dacă prestatorul respectă termenele asumate, în primul semestru al anului #2024 va fi elaborată documentația tehnică și lansată licitația pentru execuția lucrărilor.

#CNAIR #DEx #investitii #drumurinoi #CristianPistol
FB-Cristian Pistol

Ionescu Marius

Deci la vara viitoare în 2024 vedem licitația pe SEAP , și în toamnă ( sau iarna în funcție de contestații !) vom vedea primii câștigători ! Eu cred că vom avea 5 loturi, doua pe Craiova- Filiasi si 3 pe Filiasi Tg Jiu . Sau dacă se hotarește sa se facă nodul complet la Filiași (cu bretele de viteza) si cu plecare spre Dr. Tr severin , atunci ar apărea 3 loturi si pe Craiova Filiasi. Dar mai e mult până departe !

AdrianRO

Avand in vedere nr. foarte mare de km in lucru si criza care vine, nu cred ca se vor misca asa repede. Motivele sunt multe.. Probabil o vor mai lalai un an - doi.

oneLess

#219
^^ Nodul de la Filiași spre DTS nu are nicio legătură cu acest proiect! Unde îl faci atâta timp cât nu e stabilit traseul Filiași-DTS!!?? Va fi inclus în celălalt proiect mai puțin matur în acest moment!

mirceaeliade

Sectorul concomitent cu A6 probabil ca se va face cu mult inainte de cealalta jumatate.  Partea de A6 are sanse sa ia fonduri europene.

Ionescu Marius

"In prima parte a anului viitor se va da drumul la licitația pentru stabilirea constructorului la Drumul Expres Targu Jiu - Craiova ," sustine Cristi Tudor reprezentant DRDP Craiova

sursa :https://igj.ro/actualitate/cand-va-avea-loc-licitatia-pentru-drumul-expres-targu-jiu-craiova.html

oneLess

#222
E foarte bine, dar asta după mizilicuri gen predat SF, obținere AM. Șî sursă de finanțare. Șî CNAIR.

dumbravaandrei

Șî ministru, ca la anul tre sa mai faca si campanie si nu se stie cat va mai fi prezent prin minister...

CDV07

Se dorește scoaterea proiectului tehnic din cadrul actualului contract de SF+PT și integrarea sa în viitorul contract de execuție din cauza întârzierilor, conform spuselor prefectului din Gorj.

Sursa: https://presafarastapani.ro/drumul-expres-targu-jiu-craiova-vor-sa-scoata-din-nou-la-licitatie-proiectul-tehnic/