News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[AR] Centura Arad

Started by Dominik, April 12, 2018, 02:52:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

shift2rail

^aceasta centura sud-est va fi conectata la A1 sau doar la DN 69 Tm-Arad?

grig73

Se va conecta la giratoriul nordic de la nodul Arad Sud

traveler

Pasajul Micalaca - 07/06/2023


danutzu_1069

Daca se lucrează la relocarea LEA... asta înseamnă ca se intra in linie dreapta si nu mai sunt blocaje... Mai scăpam de o pată care s-a înnegrit cu anii trecuți...

JohannDB

           @danutzu_1069....... """ Daca se lucrează la relocarea LEA...""" așa cum se "lucra" în această dimineață, când între ora 08:02 și 08:52 am fosta la "fața dosului locului" (vorba unui prieten), intrarea în linia dreaptă este mai cotită și mai ocolită decât pare, iar scăparea de pata înegrită în ani, nu va fi prin albire prea devreme.... De fapt și la pod, erau "o mânuță de oameni" în capul sudic la terminarea podului către rampa de urcare/coborâre spre Selgros............  Cât la relocări......, hăăă, hăăăăăă ce pustiu !!
 Am "câteva poze", de la nivelul parbrizului, dar abia ce-am aterizat p-acasă.......

theender

Salut,

Mie nu mi-e clar portiunea asta pe care se lucreaza unde va duce? Pana in drumul ala de merge catre Ghioroc?
E vreun desen ceva? Poate colegii nin Arad ma ajuta sa inteleg unde e segmentul asta de il tot filmati.

Banuiesc ca centura est sau aia mare nu e inceputa aia de merge din sud pana langa Valdimirescu nu?

mersi

alexandru_m

Pasajul este in continuarea centurii actuale, catre Selgros. Rampa la care se lucreaza coboara spre Auto Schunn.

theender

mersi, am facut un desen pe harta sa vad daca am inteles bine dar vad ca nu merge sa atasez poze de pe comp...asta e

dr4qul4





Powered by API/PUM imgur uploader


Pe harta proiectelor, debifezi tot ce tine de CF, (sa ramana a 3-a bifa) si dai pe zona Aradului. In dreapta sus ai si posibilitatea de a alege din mai multe straturi
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

theender


traveler

QuoteCentura de Sud-Est a Aradului a primit acordul de mediu de la Agenția pentru Protecția Mediului Arad

Consiliul Județean Arad a primit astăzi acordul de mediu de la Agenția pentru Protecția Mediului Arad în vederea construirii Centurii de Sud-Est a Municipiului Arad. Proiectul reprezintă construirea ultimului segment al inelului de centură al municipiului.

Astfel, Aradul va deveni primul municipiu reședință de județ care va avea un inel de centură complet. Scopul investiției este fluidizarea traficului în municipiu și, mai ales, devierea traficului greu, de tranzit, pe această rută ocolitoare, diminuând poluarea cauzată de acesta la nivelul orașului.

Agenția pentru Protecția Mediului Arad a informat astăzi CJA-ul că nu este necesară evaluarea impactului asupra mediului pentru această investiție.

Proiectul centurii de sud-est include o șosea de 11 kilometri (dotată cu pistă de biciclete), un pasaj trecere cale ferată (la Vladimirescu) și un pod peste Mureș (la Fântânele), asigurându-se legătura între două drumuri naționale DN69 Arad-Timișoara și DN7 Arad-Deva, dar și racordarea la Autostrada Nădlac-Arad-Timișoara.

https://specialarad.ro/centura-de-sud-est-a-aradului-a-primit-acordul-de-mediu-de-la-agentia-pentru-protectia-mediului-arad/

elphax

ce le place lor sa se laude cu tampenii din astea, auzi, "primul municipiu resedinta de judet cu inel de centura complet"

cum poti sa consideri bucata de autostrada ca centura ? sa nu mai zic de portiunea de Nord care trece prin localitate, cu treceri de pietoni in fata bisericii :)
daca e asa, Ploiestiul are inel complet de centura de cateva zeci de ani  :)

pasadia

Bucata de autostrada ESTE folosita de soferi precum o centura (adica o folosesc pentru a ajunge dintr-o zona a orasului in alta ocolind centru), deci includerea ei nu e gresita.

Insa da, e penibil sa creezi ca inelul complet ar reprezenta ceva superior arcelor de cerc deja existente in alte orase unde din motive geografice (cel mai des) nu era justificabil completarea inelului. Primul si cel mai sugestiv exemplu fiind Constanta, unde nu vad cum am fi putut avea un inel complet. Iar arce care nu sunt aproape deloc inferioare unui inel complet exista deja la Sibiu, Brasov, Oradea, Satu Mare, Drobeta, Bacau, Braila...

Imi place insa corectitudinea - au mentionat primul municipiu resedinta de judet. Radauti e municipiu, dar nu e resedinta de judet. :)

TibiV

@pasadia,

corecte observatiile privind Constanta ( :lol: ) si Radauti vs. Arad.

Off-topic
Este pacat ca dupa ce se termina lucrarile nu mai filmeaza nimeni. As fi vrut sa vad cum functioneaza astazi centura Radauti...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

traveler

Pasajul Micalaca - 04/07/2023