News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A6 București-Lugoj

Started by Ionut, July 19, 2013, 09:15:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.


gruia88

Mai este vreo etapa de parcurs pana la licitare ?

a.l.x

Nu,CNAIR trebuie să trimită caietele de sarcini pentru Craiova-Filiași la ANAP,poate până în Mai avem licitațiile urcate pe SEAP.Pentru Filiași-Târgu Jiu cred că va mai dura ceva timp,având în vedere că secțiunea asta a fost preluată de CNIR.

gruia88

Ar fi ceva sa bage in licitatie anu asta , dubleaza centura Craiova si muta traficul de tranzit DeX12 - A6 .

Vedem cum o sa se miste si restul pe CNIR.

oneLess

Vorbesc de Craiova-Filiași, parte a A6+DEx2 Craiova-Târgu Jiu.

Exista ideea că după mega mediu, super aprobare indicatori economici, nu o să avem proiect tehnic decât prin toamnă, cel mai devreme! Licităm și le dăm proiectul peste una an sau facem altul ?!

Xrailer

#1805
Inrebare este cum o sa continue A6 catre Alexandria daca nodul rutitier de la Ghercesti nu are continuitate? doar conexiunea din dx12 cu a6 catre Filiasi.

danpandrea

La ce fetișuri are CNAIR-ul pentru noduri complicate, nici nu vreau să mă gândesc cum o să arate.

oneLess

Poza mai de sus cu nodul de la Ghercești e pusă pe dos, sau așa mi se pare mie !


Harta API


reed

Nu le țin partea ,dar sunt capturi dintr-o randare ,care probabil se învârte prin jurul nodurilor.Dar da,pentru popor,ar fi trebuit un marker cu nordul.

oneLess

#1809
^ Posibil, dar nu-i dai vânt în media așa.

Există disponibilă randarea respectivă pe undeva ?

Oricum, eu nu văd o încercare de continuare a A6 spre Alexandria și nici pentru Drumul de legătură Ford către Centura de Sud întâia!

EugenRo

^Nu cred ca exista ceva mai enervant decat lipsa viziunii cand faci ceva de la zero, pe teren plat.  :headbash:
Fireste ca e o iditenie sa nu prevezi explicit continuarea A6 catre Bucuresti.

Acolo trebuia prevazut trifoi sau turbion, in functie de SF.
Daca ramane oficial asa, singura varianta de continuare pe care o vad ar fi asa:


gruia88

Eu cred ca A6 - Bucuresti- Craiova o sa fie in discutie peste 10 ani , deci nu cred ca s-au complicat cu ceva ce inca nici nu e luat in calcul .

Legat de drumul de legatura Ford-DeX12 , cred ca o sa arda un nod trompeta undeva inainte / dupa nodul cu A6.

raulbogdan23

Consider ca un nod trefla era mai util aici, mai mica suprafata necesara, fara asa multe pasaje.

reed

E ridicolă proiectarea asta a nodurilor,zeci de hectare,se irosește o grămadă de spatiu.In Olanda /germania vezi trefle pe un sfert din suprafața.

JohnDoe

^^ @EugenRo o sa fie mai complicat decat nodul de pe R0 de la Zaventem.

Cu trei noduri asa cum le-a gandit CNAIR, Craiova o sa intreaca R0 pe sectiunea Bruxelles NORD
Vin alegerile parlamentare, va dam scoli, va dam spitale.