News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A6 București-Lugoj

Started by Ionut, July 19, 2013, 09:15:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

tom_sawyer

Și până acum nu erau incluse în Via Carpatia sau cum?

survola

E foarte important că se preocupă de finanțare la viitoarele proiecte.

a.l.x

QuoteContractul pentru elaborarea Studiului de Fezabilitate al lotului 3 al Drumului de mare viteză #Filiași-#Lugoj a fost semnat astăzi cu Asocierea PROIECT-CONSTRUCT REGIUNEA TRANSILVANIA SRL - PERFECT CONSULT EUROPE S.R.L. - EAST WATER DRILLINGS SRL

Contractul pentru elaborarea Studiului de Fezabilitate al lotului #Domașnea-#Caransebeș (44 km) al Drumului de mare viteză Filiași-Lugoj are o valoare de 22,29 milioane de lei, fără TVA și trebuie finalizat în 24 de luni (din care 22 de luni pentru elaborarea #StudiuldeFezabilitate).

Sursa de finanțare a acestui contract va fi asigurată din Programul Transport 2021-2027 (#PT).

Până în acest moment au mai fost semnate contactele pentru proiectarea drumului de mare viteză pe secțiunile Filiași-Drobeta Turnu Severin și Drobeta Turnu Severin-Domașnea.

#CNAIR #investitii #Banat #dezvoltare #CristianPistol
FB-Cristian Pistol

A mai rămas unul.

mariusbalasa

 CNAIR a semnat contractul pentru elaborarea Studiului de Fezabilitate necesar construcției drumului de mare viteză Domașnea - Caransebeș
13 Sep 2023 Interes general
Facebook
Twitter

Miercuri, 13.09.2023, CNAIR. a semnat contractul având ca obiect elaborarea Studiului de Fezabilitate pentru "DRUM DE MARE VITEZĂ DOMAȘNEA - CARANSEBEȘ cu ofertantul declarat câștigător, respectiv Asocierea PROIECT-CONSTRUCT REGIUNEA TRANSILVANIA SRL - PERFECT CONSULT EUROPE S.R.L. - EAST WATER DRILLINGS SRL.

Valoarea contractului de servicii este de 22.293.357,64 lei fără TVA.

Sursa de finanțare: Programul Transport, aferent perioadei de programare bugetară a U.E. 2021-2027

Durata contractului este de 24 de luni de la Data de Începere a Contractului, din care 22 de luni – Studiul de Fezabilitate.

Lungimea estimată a acestui drum de mare viteză este de 44 km.

tom_sawyer

Cu toate conferințele legate de Via Carpatia, legătura Drobeta-Calafat nu e prinsă pe fonduri europene pe Programul Transport. Probabil nici licitație pentru SF nu se va lansa.

Ionescu Marius

Si acum așteptam 2 ani sa ne spună: pe unde este traseul cel mai bun/ușor/ieftin și cam cât ar costa !
Asta e ! Dar să vină la timp cu el! Eu fiind din Craiova nu ma duc in vest-ul tarii decât de 2 sau 3 ori pe an , dar am cunoștințe care lucrează în Timișoara/Arad  și care fac lunar traseul dus întors, și îmi povestesc de "peripețiile " de pe E70.
Le urez spor celor care au câștigat si sa dea SF-ul la timp !

tom_sawyer

În ultimul timp cam toate SF-urile au durat 3-4 ani, chiar dacă durata inițială a fost de 2.

JohnDoe

Calafat - Severin e foarte important si trebuia prins la pachet cu celelalte.
sa nu uitam, traficul Cv -Sev e relativ scazut comparativ cu traficul de le Clf - Sev unde avem trafic international greu dinspre Turcia spre europa de Vest.

P.S. Stii cum va dati seama cine nu cunoaste zona? Spune Drobeta precum Busu ;)
A6 - Craiova Lugoj si extinderea catre Calafat

oneLess

^ Giratoriul la intrare în Craiova e gol permanent.
În schimb la cel din Șimian se stă ceva, indiferent de oră, direcție/sens Seve/Filiași/Calafat!

AlexxC


dumbravaandrei

#1600
Oh, e obisnuinta... deja am alte rute ocolitoare prin zona.
Sa vezi de sarbatori cum e cand faci 5h de la Pitesti la Craiova

cosss

După ce se va vărsa traficul de pe DX pe centura, va fi un blocaj total din cauza sensului giratoriu aferent intersecției cu drumul către Șimnic. Este foarte rău acum, dar atunci...

JohannDB

    """... la cel din Șimian se stă ceva, indiferent de oră....""" Giratoriul de la Șimian, DN 6 km 332+200 este unul dintre cele mai idioate și neavenite girații dintr-o intersecție de de genul celei de aici... Plus insulele ce-ți  fac probleme la viraj (mai ales acea  șicană inutilă când o  iei spre Hinova) și parapeții de beton imediat după insula mediană.... Am avut contre cu-n deștept de la rutieră, când treceam cu tramvaiu de 39 m lungime pe ici, de m-a adus în situația să-i pun telecomanda în mână și să se ocupe el de gimnastică prin girație (mă întreba de ce nu mergem "pe normal" prin girație !! - până la urmă i-am sesizat comisarului și nu mi l-a mai trimis pe cel în cauză).... Din cauza acestei girații și planul de transport prevedea mersul pe contrasens pe 2,5 km până la intrarea în Turnu Severin....
 Acum că la Plugova, la surpare nu s-a mai făcut cine știe ce și ai restricție de 40 tone și 2,5 m lățime, te pui pe turism prin țară/să ne cunoaștem patria și s-o prezentăm și străinilor, care străini se iau de cap când văd ocolul ce trebuie făcut.....
  Mdaaa, povești de pe Severin - Orșova....

JohnDoe

@JohannDB mestere, ai pus in cuvinte toata frustrarea Mehedintiului dar si a Caras-Severinului!
A6 - Craiova Lugoj si extinderea catre Calafat

oneLess

#1604
Oare ce este cu licitația asta CN1031452 care este din 2021 în desfășurare ?

Denumire Contract: Elaborare Studiu de Fezabilitate "DRUM DE MARE VITEZĂ CRAIOVA – DROBETA TURNU SEVERIN - LUGOJ"

E licitația veche denunțată de grindă și încă neanulată scriptic ?