News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A6 București-Lugoj

Started by Ionut, July 19, 2013, 09:15:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mariusbalasa

#1560
Salutare,
Nu stiu daca intereseaza pe cineva un astfel  de video s-au daca isi are locul in alta parte...
Administratorul decide...
Interesant ramane totusi peripetiile unei soferite de TIR poloneze pe A6 in Romania de la Lougoj la podul de la Calafat...
Totusi starea drumului, traficul si nenumaratele localitati la 30km / ora.... peisaje superbe, etc...
Daca ar fi fost subtitrat ar fi fost si mai interesant...

Whyse1

Quote from: mariusbalasa on July 29, 2023, 01:51:37 PMDaca ar fi fost subtitrat ar fi fost si mai interesant...
Are subtitrări in limba engleză.

mariusbalasa

Da... nu stiu la ce mi-a fugit ,,atentia''  :lol:

rota

traduc eu pt pesimisti  :lol:
"Progresul Romaniei este vizibil"

Powered by API/PUM imgur uploader
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

dr4qul4

A6 nu este o prioritate pt Romania. Am stabilit deja ca vrem A1, care trece prin centrul tarii.
DN6 este un drum ok, doar ca s-a aglomerat cu trafic de tranzit extern dupa ce au facut bulgarii podul.

Nici noua nu ne convine ca nu au ungurii autostrada E-V in partea de sud, si tb sa mergem pe DN de la Nadlac la granita cu Slovenia/Croatia. Sau sa ocolim 200 km pana la Budapesta.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

mariusbalasa

Pentru optimisti care cred ca alunecarea de teren dupa Domasnea  a fost reparata....
Sa fie cea din februarie ; cea din aprilie , s-au este una mai recenta ???
Oare se lucreaza numai noaptea si in week-end s6au au plecat toti la cules de ciuperci?







Powered by API/PUM imgur uploader


horyatm

Alunecarea nu arată ca în acea filmare. Sunt filmări vechi. Acum e cât de cât reparat, este asfalt, dar sunt restricții.

mariusbalasa

@horyatm
filmarea este mai exact din 27 iulie 2023, o poti gasi usor pe Youtube.
DA, ... alunecarea nu arata ca in filmare: pentru ca alunecarea s-a produs cam pe 17 aprilie 2023.
Acum e cât de cât carpit de Directia Regionala de Drumuri si Poduri Timisoara...
NU este asfalt, si inca sunt restricții...
In rest, ca de obicei... 

a.l.x

#1569
De la CNAIR pe legea 544/2001:

1.Loturile 3&4 :
QuotePentru lotul 3 al drumului de mare viteză Filiaşi-Lugoj, respectiv secțiunea Domașnea-Caransebeş, precizăm faptul că ulterior expirării termenului pentru introducerea contestațiilor, respectiv în data de 28.07.2023, C.N.A.I.R.-S.A. a solicitat ofertantului declarat câştigător prezentarea documentelor necesare în vederea semnării contractului, în conformitate cu prevederile Documentaţiei
de Atribuire.
Ulterior transmiterii înscrisurilor necesare şi a analizării acestora în vederea stabilirii conformității cu cerințele cuprinse în Documentația de Atribuire, contractul de achiziţie publică urmează a fi semnat între Autoritatea Contractantă și Asocierea PROIECT-CONSTRUCT REGIUNEA TRANSILVANIA S.R.L. - PERFECT CONSULT EUROPE S.R.L. - EAST WATER DRILLINGS.

Referitor la lotul 4 - secțiunea Caransebeş-Lugoj, precizăm faptul că, până în prezent, ofertantul declarat câştigător nu a prezentat toate documentele necesare în vederea semnării contractului de achiziţie publică în forma solicitată de Autoritatea Contractantă prin intermediul Documentației de Atribuire.
Menţionăm faptul că, în această perioada de timp, C.N.A.I.R.-S.A. a efectuat toate diligențele în vederea urgentării demersurilor de semnare a contractului, transmițând către ofertantul declarat câştigător numeroase adrese de revenire prin care i-au fost aduse la cunoștință observaţiile referitoare la
înscrisurile prezentate.

2.Ordinele de începere,loturile 1&2:
QuoteData de începere pentru obiectivul Drum de Mare Viteză Filiaşi-Drobeta Turnu Severin a fost
data de 12.07.2023.(LOT 1)
Data de începere pentru obiectivul Drum de Mare Viteză Drobeta Turnu Severin - Domaşnea a fost data de 27.07.2023.(LOT 2)

CătălinL

Mai are cineva noutăți despre SF-ul aflat în execuție pe București-Alexandria realizat de DP Consult? Am vazut pe ROGOP ca au facturat ceva sume anul acesta și am observat foreze pe teren mai prin primăvara. Proiectul acesta nu apare nicăieri, nici pe harta API, nici pe harta Cestrin. Pot sa pun pariu că îl țin ascuns și vor anunța cu surle și trâmbițe înainte de alegeri ca scot la licitație execuția.

oneLess

^ Ești cam tânăr pe forum. Pândești urme de inteligență. Succes!  8)

a.l.x

Încă o conferință de presă făcută de Grindeanu la Timișoara fără o singură menționare de A6 și ce NU se întâmplă pe loturile 3 și 4.Presupun că este aceeași situație cu cea de pe A0 cu pizzaroti.

În fine, între timp ,,au trântit" pe harta Cestrin un traseu al loturilor 1 și 2.

RobertH

@CătălinL proiectul e deja pe harta API, trebuie doar sa activezi filtrul "proiecte propuse". Traseul e deja stiut si calibrat, doar ca e deocamdata fara precizie maxima pentru ca inca nu e finalizat SF-ul si nu avem plansele.

mariusbalasa

Vrabiutele nu mai zic nimic de loturile de pe A6?

NU se întâmplă pe loturile 3 și 4 ?

@mirceaeliade ... o eventuala situatie la zi pentru 01sept2023 ?