News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A6 București-Lugoj

Started by Ionut, July 19, 2013, 09:15:14 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 1 Guest are viewing this topic.

shift2rail

excelenta veste, pe cand si resultatul licitatiei ptr SF-ul Buc -Alexandria/Craiova? ofertele au fost depuse inainte de Craiova-Lugoj!

Sealand01

Pare guvernul actual foarte focusat pe craiova Lugoj, nu stim de ce, dar foarte bine

archaeus


Sealand01

Din declarații, din programul de guvernare, uite de dx-ul spre tg jiu din păcate nu mai zic nimic și e într-un stadiu mult mai avansat cu un profil 80 în camp

dr4qul4

si de ce ar fi rau daca ar fi focusati pe Craiova-Lugoj? Acum vin Pitesti-Craiova si A0, asa ca DN6 pe la Alexandria va ramane pustiu (cu exceptia sarbatorilor).
De ce zic A0? Pt ca de multe ori, din Bragadiru, mai repede ajungi la Alexandria decat la Chiajna.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

ionescu63

#1085
Nu va rămâne pustiu pentru ca marea majoritate a traficului de pe DN6 (București -  Alexandria) si in prezent se oprește pana in Alexandria, maxim Caracal
Cine trebuie sa meargă de la Bucureștii la Craiova (sau retur) merge si acum pe la  Piteștii pentru ca jumatate din drum este pe A1 si ajunge mai repede.
Va spun asta pentru ca eu fac foarte des ambele tasee. In opina mea deschiderea DX12 va avea o influenta nesemnificativa pentru DN6.
Invers după ce se va deschide DX Bucureștii -Craiova se va muta o parte din traficul Bucureștii - Pitești - Craiova pentru va fi traseul mult mai scurt
Cat despre Bragadiru nici o șansă de trafic scăzut pana nu se face radiala de Măgurele si pasajul de la Domnești.  Poate va ajuta ceva si bretela noua DN6 DNCB, Aici avem si foarte mult trafic local

dr4qul4

ultima data cand am fost la Craiova, Waze m-a bagat pe DN6. Si eu plec din Dristor...dar ve-i adevarat, Militariul era blocat.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

TibiV

@ionescu63,

de cand exista centuri la Alexandria, Rosiori si Caracal (si, mai nou, Mihailesti! - dar inca nu "m-am dat" pe acolo...) nu am mai mers niciodata la Craiova pe A1. Pentru ca Slatina, Bals...

Fix DX12 va avea o mare influenta (benefica) asupra DN6. Abia atunci A1-DX12 va fi mai scurt si mai putin stresant decat DN6.
Parerea mea...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

e si pararea Waze-ului, care zice ca daca vreau sa ajung la Craiova maine la ora 21, trebuie sa o iau pe drumuri ocolite. Nu inteleg de ce nu ma baga pe DN6. ....




Powered by API/PUM imgur uploader

Google Maps, zice ca acum fac 10 minute mai mult pe DN6. Daca plec acum.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

ionescu63

De la mine de la job, din Bucureștii sunt foarte mulții care merg la Craiova  3 -5 drumuri dus - întors saptamanal minim. Nimeni nu folosește DN6. Cu riscul din Balș. Ce diferă este traseul pe care ies in A1, după waze.
La Alexandria nu am mai fost de  când s-a deschis centura Mihăilești. Cu siguranță va ajuta la eliminarea dopului de acolo. Dar DN6 este aglomerat pe toata lungimea lui intre Bucureștii si Alexandria  Vezi aici si valorile traficului din MIZE.
Si nu cred ca deschiderea DX 12 va duce la scăderea traficului pe DN6 semnificativ cel puțin pe porțiunea Bucureștii - Alexandria (poate Caracal). Explicația este simpla Cei de pe acest traseu nu au cum sa folosească varianta prin Piteștii ca sa folosească DX12 + A1

carutasul

Păi cred că și pe DN65 e aglomerat mai mereu. Dar bănuiesc că depinde pe unde ieși din București, poate după terminarea lucrării la Domnești va fi mai ușor să te muți de pe Dn6 pe A1 și invers. Acum dacă ești într-o zonă cu acces ușor la Iuliu Maniu e mai complicat să ajungi la Șoseaua Alexandriei ( și cred că în ciuda aglomerației tot pe Maniu ieși mai ușor din oraș, dincoace ai coada cvasipermanentă de la str Cristalului).  Eu dacă stau, practic, pe DN6  și dincolo de Bragadiru normal că folosesc DN6 și mi se pare chiar lejer, dar asta pentru că sunt deja ieșit din București :)

ionescu63

Este aglomerat și DN65
Daca vreau sa ajung la Alexandria nu am ce cauta pe la Pitești.
Daca vreau sa ajung la Craiova tot timpul waze îmi da traseu pe A1- DN 65.  Plec din Băneasa, de regula în jurul orei 8.00.

oneLess

^ da, depinde și de oră și de zi.

Mie mi s-a întâmplat de mai multe ori cu Waze setat
București - Craiova , cu plecare din zona Tineretului
să mă ducă pe A1 -DN65 , iar după cîteva străzi să-mi recalculeze traseul prin DN6 -Alexandria.
De obicei îl ascult , dar mai am treabă și pe la o nepoțică prin Păcii câteodată când revin în Craiova
și în acele dăți am constatat că are dreptate Waze ( Maniu traffic ) cu mutarea pe DN6.

dr4qul4

@ionescu63, cumva lucrezi in zona de nord- sau vest (de ex Pipera)?  Atunci este normal sa te duca prin Pitesti.
In schimb, din zona de sud si est, ajungi mai repede pe DN6.
Am testat personal ambele variante de mai multe ori. Prefer A1 (unde o calc si cel putin pana la Slatina cunosc mai bine drumul) in cazul in care vremea nu e chiar prietenoasa (ploaie sau noapte) si mereu mai pierd cateva minute fata de cat zice Waze.
In schimb, pe timp frumos pe DN6 bat de fiecare data timpii dati de Waze. Cel putin dupa Alexandria poti sa mentii constant viteze de autostrada. Drum drept si liber. Pacat de portiunea aceea aflata inca in "modernizare" de vreo 10 ani.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Andrei_Serbanescu

De vreo 2 ani de zile eu n-am mai mers decat pe Alexandria. Si nu doar pentru ca as ajunge mai repede (din zona Dristor), ci pentru ca drumul e mult mai odihnitor, nu ajung obosit. Mai e ceva trafic pana-n Alexandria, dar apoi liber complet, drum usor, imi plac si satele alea dispersate, mai ales toamna spre asfintit. Plus ca, de multe ori, ies prin Jilava si merg catre Giurgiu, apoi dreapta si ies in DN6.

La noi pe autostrazi se merge atat de haotic incat ma dispera cateodata. Si atat de agresiv, ca iti vin si tie dracii. Imi aminteste de inceputul din filmul L.A. Story, cu Steve Martin.



Plus ca intrarea/iesirea din Bucuresti e prin mizeria aia de Maniu. Nu mai zic de Pi-Cra, care e tampit complet ca drum. Voi vedea cand se deschide complet drumul expres, dar momentan Cra-Buc e, pt mine, clar pe Alexandria. Daca nu se intampla nimic cu intrarea in Bucuresti, posibil sa si ramana asa.