News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[CV] Centura Sfantu Gheorghe

Started by NGC, May 09, 2018, 10:57:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

tom_sawyer

Proiectul de Hotărâre a Guvernului privind declanşarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Varianta de ocolire a municipiului Sfântu Gheorghe"

Data publicării: 11.12.2020
Data limită pentru primirea de propuneri/observaţii: 22.12.2020

MT

RobertH

Centura e calibrata si pusa pe harta .
































Powered by API/PUM imgur uploader

RobertH


RobertH


bgd77


C0ndu

Cum calibraţi Dvs. planşele acestea fără cordonate şi fără elemente comune de fundal ?!?

RobertH

Exista plansa generala care imi da o idee despre traseu(e pe pagina anterioara). Apoi pe planse exista cateva repere dar mult prea rar: cateva drumuri agricole, calea ferata si DN/DJ/DC. Practic trebuie sa potrivesti toate plansele intre cele mai apropiate repere iar cand is asa de indepartate ia destul de mult timp pentru ca tot timpu ai abateri .

athosga

Dar de ce proiecteaza o pereche de spatii de odihna pe un drum national? Nu este exagerare (bani irositi)?

pasadia

Pentru că au nevoie și tirurile de un spatiu de odihna. Asta așa, ca să răspund din scurt, căci sincer nu înteleg care poate fi problema - costul financiar sunt convins că e nesemnificativ in raport cu valoarea proiectului.

athosga

#24
Problema nu-i ca fac spatiu de odihna, ci ca fac doua, cate unul pe sens, ca la autostrazi. Pe autostrazi e logic. Pe un drum cu 1+1 benzi nu e (zic eu).

oc7avian

Cum să nu? Siguranța rutieră. Chiar și o viață salvată motivează o astfel de decizie. Vorbim de un TIR care ar vira la stânga altfel

AlexxC

Nu cred ca asta aveau neaparat in gand ci faptul ca se face din fonduri EU...si de ce nu nu faci cand e "aproape moca".

dr4qul4

Eu ma gandeam ca se fac 2 ca sa nu te intalnesti cu tirul care vireaza la stanga prin fata ta...pe un drum acoperit cu polei 4 luni/an.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

athosga

Nu stiu. Eu, daca m-ar framanta acest aspect al sigurantei rutiere, as rezolva cu un sens giratoriu, in loc de un spatiu de odihna in plus, dar ma rog. Tind sa cred totusi in explicatia lui Alexxc. :)

pasadia

Cred ca "ai rezolva" cu DOUA sensuri giratorii, nu cu unul singur. Nu de alta, dar unul il ai deja in proiect, putin mai la nord. Dar cine se foloseste de el ca sa ajunga in spatiu de servicii de pe contrasens va avea nevoie de alt sens giratoriu pentru a se intoarce in traseul sau original.

Dar chiar si asa, nu te inteleg: care e pana la urma problema ca se construiesc DOUA si nu un singur spatiu de servicii? Strict chestiunea de cost (adica, cred, vreo cateva sute de mii de euro maxim)?