News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Image hosting pentru forum

Started by sebba, July 02, 2013, 02:22:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Localizarea (GPS) a unei poze poate fi extrem de necesara pentru cei carora le asiguri accesul la poza respectiva....

Parca GDPR vorbea despre stocare si utilizarea informatiilor...
Cat timp noi nu stocam si nici nu utilizam informatiile respective (in mod comercial), poate nu este o problema...

Te inscrii intr-o tombola "poti castiga un iPhone" si dupa aia nu mai scapi - da, GDPR...
Dar aici incarci niste poze accesibile "in cerc restrans", si "cercul" foloseste in nici un fel datele alea... Hmmm. Parca nu ar fi de GDPR...
(Este doar o parere personala, am auzit de GDRP, dar inca nu ii inteleg toate implicatiile...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

Din cate stiu GDPR se refera la informatii de identitate, sau din care se poate afla identitatea. Daca am inteles bine, nu a intrat inca in vigoare.

Campurile de mai sus sunt strict fotografice si de localizare. Da, se poate banui ca userul de forum X a fost in pozitia Gps in data D. Dar userul poate avea poza de la altcineva, etc.

Am pus deocamdata un warning pe uploader.

rizzuh

O sa intre in curand in vigoare. Datele de geolocalizare (pozitia de la GPS) sunt date cu caracter personal. Parerea mea este ca ar trebui sa lasi doar coordonatele in EXIF, restul scos, iar dupa asta pus un checkbox cu textul "Sunt de acord ca pozitia data de coordonatele GPS inscrise in fotografii sa fie pastrata pentru a se putea localiza exact locul si altitudinea de unde au fost facute. Aceste informatii nu vor fi folosite in scopuri comerciale.".

cristi5

#33
Pai da dar pozele sunt anonime pe Imgur. Adica stii ca cineva a fost acolo (dar asta se vede si din poza de santier!!) dar nu stii cine. Ok de pe forum poti afla si ce pseudonim are cel care a fost acolo dar... nu vad cum e asta diferit de celelalte poze puse pe forum?

Sigur ca daca cineva isi face un selfie in oglinda la el acasa, e o problema. De-asta am pus un warning pe pagina. Pot sa pun si checkbox dar l-as pune checked by default.

Apropo din lista de proprietati exif de mai sus lipseste marca si tipul aparatului cu care e facuta poza, tocmai pt a evita identificarea.

rizzuh

Un warning ma gandesc ca e suficient. Daca cineva nu crea lat/lng/alt din GPS in poza poate sa nu foloseasca uploader-ul, sa isi puna de mana pozele pe Imgur :)

Nu se baga nicio autoritate sa dea amenda pentru asa ceva, cum ca ar fi incalcat GDPR. Chiar daca suntem in Romania, uploader-ul fiind utilizat de membri si voluntari ai unui ONG (unul destul de "high-profile"), cred ca ar veni de la UE un bitch-slap imens.

dr4qul4

Era o gluma. Relax.
Amenda ese de maxim 4% din cifra de afaceri globala. Insa cifra de afaceri a uploaderului facut de cristi5 este 0.
Iar ce stocheaza imgur...e problema lor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rizzuh

Amenzile sunt intre 10-20 milioane de euro sau 2-4% din cifra de afaceri, care este mai mare. Deci exista si un minim ;)

Nu este cazul pentru uploader, sa fim seriosi. Daca este un mesaj pus in pagina poate sa vina si Dragnea sa controleze, la cererea expresa a preafericitului Ionita, suparat ca il facem de rahat pentru ca e incompetent, n-au de ce sa se lege. Nu m-ar mira daca peste 1 an ar ajunge la tactici ca astea, daca au inceput sa ceara constructorilor sa nu mai dea acces pe santiere fara aprobarea preafericitului, in felul in care merg lucrurile... :zen:

cristi5

Aseara am facut minimul urgent ca sa nu se salveze la imgur informatii EXIF care ar putea duce la vreo identificare.

Ideea mea initiala cu uploader-ul a fost sa salvez pozitia GPS a pozei undeva, pt ca imgur o sterge. Mi s-a parut cel mai simplu sa salvez la imgur, sa fie acolo impreuna cu poza (alternativa era sa fac o baza de date separata, s-o intretin, etc, si atunci chiar nu era timp de asa ceva).

Scenariul la care m-am gandit era sa folosim acel GPS pentru vizualizarea pozelor pe o harta de exemplu. Sa poti face zoom in la harta proiectelor de infrastructura si sa vezi "thumbnails" cu poze din zona, eventual istoric (in datele exif este si data, ora...), etc. Chiar am pus pe forum un mic prototip care facea asta.

Socoteala nu s-sa prea potrivit:
- foarte putini colegi pun poze care au GPS pe aparat. Poate niciunul. Cand fac cu telefonul primim pozitie GPS dar pozele sunt fireste mai slabe calitativ, si pozitia GPS nu e totdeauna exacta (uneori e way off)
- utilitatea majora e in cu totul alta parte: drumul de la poza pana la forum e mai scurt.
- recent a aparut ideea sa putem pune si un watermark PUM la poze, pt ca le foloseste presa in draci

"Considerand aceasta" functionalitatea uploader-ului asa cum e el folosit astazi nu necesita incarcarea la imgur a niciunei informatii suplimentare (exif sau de alta natura). Pozitia GPS (daca exista) o putem pastra pe forum si atat.

Deci eventual pot sa elimin complet din uploader incarcarea informatiilor EXIF. S-ar pierde complet data pozei si pozitia GPS dar data poate fi aprox cea a incarcarii la imgur si pozitia GPS se poate salva pe forum. Putem scrie si data pozei pe forum eventual.

O alternativa e salvarea acestor date in alta parte, de exemplu la firebase.

Indiferent unde sunt salvate, poate se poate genera un ID astfel incat de la poza sa se poata ajunge la mesajul pe forum (nu numai de la mesaj la poza)

Opinii?

rizzuh

Putem pune data si ora ca timestamp in poza, plus un watermark cu sigla PUM/API. Eventual pus "watermark" si in EXIF.

Restul datelor nu cred ca ne intereseaza. Eventual un checkbox pentru partea cu coordonate si link catre harta, sa il bifeze doar cei care au facut pozele cu un telefon care avea GPS activ (nu doar localizare, care poate fi doar aproximativa - ex. pozitia triangulata din reteaua mobila), dar sa fie doar pentru forum, nu si pentru Imgur/EXIF.

TibiV

Quote from: Europiu on February 17, 2019, 07:50:14 PM
... nu poti folosi uploader-ul API, te rog? Ti se incarca taaaaare greu pozele...
Nu are nici o legatura cu uploader-ul...
Pur si simplu le posteaza la rezolutie foarte mare (4608x2592), deci sunt imense... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

^ Dar, daca am inteles bine, uploaderul tocmai asta previne. Ce vedem noi e la o rezolutie mai mica, vrei poza de calitate, un click te trimite pe imgur. In fine, poate nu am inteles/retinut eu bine. C-o fi, c-o pati, e chiar un lucru marunt.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

JohannDB

                      Vă salut, colegi de forum....  În ultima vreme, primesc de la "găleata cu/de poze" (Photobucket) și câte trei/patru mesaje pe săptămână, pe adresa de mail, de genul ::

                    Hello .........................
You haven't accessed your Photobucket account in a while. In keeping with our security policies, we are contacting you to let you know that you must access your Photobucket account to keep it in "active" status.
If you take no action, your account will be restricted for your protection.


    În ultimul an și ceva, nici n-am mai accesat contul din "găleată"; la ultimele accesări îmi veneau cu ofertele de plată pentru diversele "variante" de-a menține contul "photobucket" activ......
    La ora asta, mai știe careva care-i realitatea la "photobucket" încât devin așa de insistenți, prin aceste mesaje ?? Au ajuns cumva la fundul "saculului" (audienței/numărului de "clienți") sau...ce ?? Mai rentează/are rost  să mai am vreo treabă cu "photobucket"-ul..??
   "Mulțămiri" faine și anticipate, pentru eventualul răspuns și o zi faină, tuturor !!

frunzaverde

Photobucket si-a schimbat modul de business acum 4 ani in unul foarte nasol, pay-to-use ransomware, unde peste noapte au anulat accesul la poze fara plata unui abonament. Nu are nici un rost sa continui cu ei.

Foloseste alt serviciu de hosting poze, PeUndeMerg foloseste imgur, si avem si un loader dedicat.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

JohannDB

#43
                 "@frunzaverde".... Mulțumesc pentru răspuns; la "găleată", nimic nou sub soare, în concluzie.... În ce privește posibilitatea forumului cu uploader-ul forumului, o știu și-o folosesc cu brio, DAR și ăsta are o chichiță, la momentul la care încarci un număr mai mare de poze, te pune să aștepți vreo jumate de oră, la urmă, ca să se "odihnească" și apoi îți dă voie să mai încarci restul rămas... Am pățit-o la încărcările de la "Poduri, pasaje și viaducte de cale ferată", la subiectul "Podul de la Budila".
                  Mulțumesc, încă odată !

cristi5

@JohannDB din cate stiu, si daca ai incarca poze multe direct pe imgur, ar face la fel.  Iti zice "incarci prea repede" (you are uploading too fast) si te pune sa astepti. Nu stiu daca se poate face uploader-ul sa ocoleasca limitarea asta.