News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[BH] Centura Alesd

Started by tom_sawyer, June 24, 2018, 03:00:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lucianluci96

#75
Din cate stiu eu CJ a vrut varianta actuala dar CNAIR a avut ultimul cuvant. Daca CNAIR nu era deacord cu varianta asta era simplu, se alegea alta varianta. Daca imi aduc bine aminte la drumul de legatura Oradea-A3 a fost schimbat de mai multe ori traseul la cererea CNAIR, puteau sa faca la fel si aici sau sa aleaga din start CNAIR varianta 2.
Si eu cred ca varianta cea mai ok ar fi fost a 2-a.

bacovia

La centura asta se lucreaza. Ceva structuri se vad deja din DN.

lucianluci96

#77
Multumim de filmare:


ijwtsh


Cristian 74


medicul de garda

Foarte misto cadrul de la final, in care se poate aprecia scara proiectului si cat de brutal trece centura de sud prin zona dezvoltat a orasului. Tot in cadrul acela se poate observa cum s-ar fi putut realiza un proiect corect pe malul celalalt, cu doua poduri peste Crisul Repede... :-[
Trust me, I'm an east-european doctor!

ijwtsh

Progresul este de 36%. Sursa.

Cristian 74

De Sfântul Andrei se lucra.

TibiV

Bai, un proiect mai idiot ca asta nu am vazut....

Poate astia din Alesd ar fi trebuit sa faca schimb de experienta cu cei din Focsani...  O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Ar fi fost bine schimbul asta de experienta, dar nu stiu daca s-ar fi inteles intre ei. O:-)
Va fi deranj mare pentru cateva case noi, dar sa nu uitam ca este doar un DN care va ramane fara trafic de tranzit in viitorul apropiat.
Cand tirurile se vor muta pe A3, disconfortul se va micsora.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

dumghen

Ne e ca si cum se muta maine toate tirurile pe A3. Inca o generatie mai trece...

nicolaem

cand au discutat proiectul era in licitatie avansata sau deja lot atribuit tot sectorul ala de A3.
acuma ca la Bolojan licitatile decurg normal si la CNAIR nu... nu cred ca e vina lui.
pe idea asta orice proiect local ar trebui supradimensionat pt ca exista o mare probabilitate ca CNAIR/MT sa rateze termenele din proiectele lor.

matyi92

Inca nu-mi dau seama cum/unde o sa treaca centura asta, pe la minutul 4 din filmare..  ???

ciprebbe

E exclusiv vina si ambitia lui Bolojan aici. Exista proiectul al CNAIR dar Bolojan l-a refuzat ca nu il putea realiza. Dimensiunea lui depasea capacitatile lui Bolojan si acesta in loc sa il fazeze (Faza 1 pe sud cu doua traversari ale Crisului si faza 2 ramura spre Nusfalau) a preferat struto camila asta cu bagatul tirului printre case si mutat gardurile la 1m de geam.
El si astazi e consternat ca e criticat de Alesdeni ca doar le face centura.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe