[BH] Centura Alesd

Started by tom_sawyer, June 24, 2018, 03:00:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Hercule

Azi la capatul vest al centurii erau pregatite pentru lucru doua masini de la o firma de marcaje din TM.
Deșteaptă-te române!

gicu

Vor oare să dea drumul tronsonului nordic? Aveți ceva informații?

Că pe cel sudic suntem departe de finalizare.

silaghi.paul

Luna trecuta ziceau ca vor sa dea drumul la primul tronson pe sfarsit de august.

dan tm

Am trecut sîmbătă și ieri prin Aleșd. Sîmbăta se lucra la ambele sensuri giratorii, sînt și montate   indicatoarele noi.

ncb

Ilie Bolojan pe Facebook:

Link Facebook

"SE DESCHIDE CIRCULAȚIA PE TRONSONUL DE NORD AL CENTURII ALEȘD
Azi, la ora 12, se va deschide circulației tronsonul de nord al centurii Aleșd. Acesta face legătura între localitățile Peștiș și Tinăud. Cei care vin dinspre Cluj și se duc pe direcția Zalău, nu vor mai trece prin Aleșd.
Tronsonul are peste 2 km lungime și are la capete două girații: una pe DN 1, la ieșirea din Tinăud, cealaltă în Peștiș, pe DN 1 H.
Ieri, comisia de recepție a constatat că lucrările sunt integral finalizate, pe acest tronson, iar semnalizarea rutieră și marcajele sunt realizate conform normelor de circulație.
Mulțumesc constructorilor, consultanților, echipei tehnice din Consiliul Județean și Primăriei Aleșd pentru finalizarea lucrărilor pe acest tronson.
Pe celălalt tronson, unde din cauza litigiilor nu putem derula lucrările în condiții normale, vom lucra în perioada următoare doar în zonele unde avem acces pe amplasament."

lucianluci96

#140

pentium10

#141
Amplu reportaj in presa maghiara despre doleantele localnicilor si demersurile in tribunal - folositi google translate.

https://kronikaonline.ro/erdelyi-hirek/bkeresztbe-fekudtr-tobb-elesdi-csalad-a-varos-tereloutja-megepitesenek-fuggoben-a-befejezes
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

lucianluci96

Mai stie cineva ceva de proiectul asta? Stiu ca de cateva luni la minister se discuta despre modificarea traseului dar deja cred ca au trecut mai mult de 5 luni de cand stiam de asta.

horatiu.cosma

Constructorul și-a cam terminat treaba unde putea lucra și se cam pregătește să se retragă de pe șantier.

ijwtsh

Inca nu se poate lucra in zona "disputata" (printre case)?

alexandru_m

Nu ar fi mai bine ca macar in ceasul al 13lea sa se aleaga acolo o solutie demna de Europa anului 2023?

lucianluci96

^Asta zic, ca de vreo jumatate de an se tot cauta o alta solutie. Cat timp mai dureaza oare?

marinul

Cred ca e vorba de niste ajustări, nu modifică traseul, tot printre case trece. O soluție demna, este o altă centură in afara localității

nicolaem

e in constructie acea centura. A3

marinul

aia e departe de Alesd, nu mai e in constructie din 2012 in judetul Bihor si nici cand o sa fie gata nu preia tot traficul Oradea-Cluj. Oricum DN 1 ar trebui scos din localitati in zone nu foarte complicate dar aglomerate Osorhei-Alesd si Gilau-Huedin