News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[SV] Centura Suceava

Started by Allex, April 17, 2018, 09:14:41 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ovideatza

#15
"Bine" e mult spus.

Din ce am auzit, au derulat asfaltari prin Suceava, mai multe nu cunosc exact. E o firma locala care acapareaza lucrarile importante.
O firma ridicata in ultimii ani pe baza de contracte locale. Cautarile pe google dau in "DNA", "firma de casa", "retinut" din astea.

Dar macar sunt in stare sa puna asfalt drept. Cam asa am ajuns sa ne multumim...

Legat de lucrari gen consolidari de versanti, cum e acea problema pe SV din cauza careia s-a oprit vechiul contract, nu cred sa aiba experienta.
Autotehnorom e implicata pe DN18, asta nu stiu daca e de bine sau de rau  :( Dar acolo cred ca s-au confruntat cu lucrari mai ample, nu doar asfaltari.

Alte vesti "bune" legate de PT-ul pentru continuarea lucrarilor:

http://www.obiectivdesuceava.ro/local/proiectantul-restului-de-centura-a-sucevei-a-intrat-in-insolventa/
QuoteSC Luca Way SRL Bucureşti, firma care a oferit asistenţa tehnică pe durata proiectului şi cea care a actualizat proiectul tehnic privind continuarea variantei ocolitoare a municipiului Suceava

Ziceam de UMB, pt ca s-ar fi completat bine cu Radauti, locatii invecinate, bugete incerte, le aternau in functie de alocarea bugetara si le putea gandi la pachet executia. Dar cred ca nu e stilul lor sa termine lucrari incepute de altii, cum nu s-au bagat nici la podul de la Gilau.


GDPR

#17
^

Proiectul de HG a fost inclus pe ordinea de zi a sedintei de guvern de azi.

LE: HG a fost publicata in MO 493/15.06.2018.

rota

Actualizare valoare proiect centura Suceava

Guvernul Romaniei a actualizat valoarea lucrarilor la soseaua de centura a municipiului Suceava la 399 de milioane de lei. Concret, ar mai fi nevoie de 113,86 de milioanede lei pentru ca acest drum sa fie terminat. >:(

Obiectiv de SV
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

tom_sawyer

La VO Suceava s-a prelungit evaluarea tehnica:

Data limita de evaluare a ofertei: 23.08.2018 18:00

rota

Noi promisiuni pt centura Suceavei:
"Prefectul a spus că în 26 iunie s-au deschis cele trei oferte care sunt în analiză și și-a exprimat încrederea că această analiză se va finaliza într-un termen de circa două săptămâni."

newsbucovina

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Ionut

Nu stiu despre ce deschidere de oferte la Centura Suceava vorbeste prefectul pentru ca ofertele sunt deschise din 25.04.2018, iar primul termen de evaluare a lor a fost pe 08.06.2018 si noul termen de evaluare a ofertelor este 23.08.2018. Vorbeste si prefectul ca sa se afle in treaba.

Gendan

Centura Sucevei... Eram in clasa a opta, mergeam sambata la ceva centru de excelenta la fizica. N-am excelat niciodata la fizica dar cu memoria nu mi-e rusine: de pe vremea aia se lucra. De atunci, am terminat gimnaziul, liceul, Politehnica si Masterul. Cam un deceniu. Cand vad "promisiuni" sau "deschidere de oferte", cu tot respectul: VO SV e un teatru absurd. Nu vor sa dea banii pe infrastructura, punct. Partea cu 10 ani e pentru calibrare de calendar, nervi si dor de duca.

Dominik

Centura Suceava între DN2 (Suceava Sud) și DN17 (Șcheia/Suceava Est)......video de la ASCORO

You're in Steelers Country

TibiV

Filmarea asta cu centura Sucevei produce o tristete neaosa, romanesca...  :((
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

"La Compania de Drumuri am înfiinţat şi în scurt timp va deveni operaţională o antrepriză de construcţii în interiorul Companiei de Drumuri care să preia astfel de şantiere, ori în urma unor rezilieri ori în urma unor abandonări a lucrărilor de către constructori. Însă primul proiect pe care cred că îl vom aborda cu această antrepriză de lucrări va fi finalizarea Centurii Suceava", a spus ministrul Transporturilor, Lucian Şova, la Digi 24.

O astfel de afirmatie nu viciaza licitatia in curs?

ovideatza

Daca doar da din gura mare lucru nu se intampla.
Doar daca o anuleaza...eu sincer sper sa se abtina, mai ales ca avem oferte depuse deja si in evalouare, poate iese un castigator si dau drumul la lucrari.
Regia proprie trebuia demarata la SV de multi ani, acum e tardiv. Doar daca se resping toate ofertele sau nu iese un castigator din alt motiv.

Oricum, si pe regie proprie fac licitatie pentru achizitie materiale, deci tot dureaza.

NGC

Domnu' Sova, iar si-au batut joc astia de la CNAIR si nu v-au spus ce fac? :lol:

Ieri tocmai au lansat licitatia pentru "Servicii de supervizare privind obiectivul de investitii "Varianta de ocolire Suceava"".

Valoare estimata: 605.000,00 RON fara TVA

Termen depunere oferte: 03.09.2018

O sa supravegheze contractorul pe angajatii noii antreprize de lucrari? :lol:
Sa nu bea la locul de munca sau ce? :D

NGC

#28
Quote6. Incheierea contractului de achizitie publica este conditionata de obtinerea/aprobarea finantarii lucrarilor din fonduri de la bugetul de stat si/sau fonduri europene nerambursabile, semnarea contractului fiind posibila doar in situatia in care se respecta dispozitiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intra sub incidenta legislatiei privind finantele publice. In cazul in care, indiferent de motive, obtinerea/aprobarea finantarii lucrarilor din fonduri de la bugetul de stat si/sau fanduri europene nerambursabile nu se realizeaza, Autoritatea Contractanta va aplica prevederile art.212 alin(1) lit.c) teza a II a din Legea 98/2016, fiind imposibila incheierea contractului de achizitie publica.

I-or fi zis lui Domnu' Sova de clauza asta. ;)

Am uitat sa va zic ceva. Acum vreo 2 saptamani s-a terminat etapa de evaluare tehnica (plus DUAE).

tom_sawyer

#29
^
Au terminat si evaluarea financiara conform SEAP: Data evaluare financiara: 10.08.2018 15:44

Totusi nu s-au obosit sa anunte castigatorul, cum au facut-o la pasajul Mogosoaia.