News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[GR] Centura Mihailesti

Started by voicul, March 25, 2018, 07:12:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Fred

Si daca varianta fara demolari de case era sa nu se faca deloc centura era si mai bine, nu?

O chestie din asta o faci pentru 50-100 de ani, daca ai o dezvoltare haotica si trebuie sa sistematizezi atunci faci ce trebuie, nu ce e mai simplu. Cate zeci de mii de cladiri au daramat in Paris ca sa faca prima sistematizare? Dar pe vremea lui Miterand? https://en.wikipedia.org/wiki/Haussmann%27s_renovation_of_Paris - "vrem o tara ca afara", dar vrem sa pastram buda in fundul curtii, ca e traditionala si nu vrem sa o daramam.

@ciprebbe, chiar nu e nevoie sa justifici tiganiile. Da, putem gasi 100 de scuze, tot o tiganie e. Cateodata e important sa faci treaba bine, nu pe fuga, ca nu o faci sa tina 3 zile.

hefaistos

In principiu ai dreptate. In practica in doua trei saptamani se deschide, discutia e cel mult filozofica, daca nu inutila.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

carutasul

eu aș pune altfel problema ( știu, sunt optimist): într-un număr de ani se va face o nouă legătură București-Alexandria ( sau Turnu-Măgurele+ Giurgiu cum sper eu) și atunci actuala centură nu va mai fi atât de importantă, așa că au preferat să afecteze mai puțini oameni, mai ales că probabil va deveni mai degrabă un bulevard urban. Sigur, nu cred că au avut asta în cap, dar să zicem că ar fi un argument relativ valid.

dr4qul4

eu zic ca erau 20 de case, pentru ca trebuia sa darami si la DN (ca sa iesi drept), si pe strada Potcoavei si daramai si pe Lacramioarei si pe Randunicii (sau tb sa faci pasaj ca sa aiba acces). Am fost pe acolo acum 4-5 ani cand au inceput proiectul (ceilalti, inainte de relicitare).
pe locul actual nu striu daca au demolat vreo casa. Posibil sa fi fost totusi 1 sau 2. Dar exact acolo, la DN, erau un depozit/ceva constructii metalice
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

TibiV

Da, depozit de schele metalice si cofraje...

StreetView, iulie 2012:  https://goo.gl/maps/QsvFLc2V1PATpjnt5
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Fred

Excelent, s-a rezolvat, nu se poate.

Sa aveti o tara asa cum o meritati. Karma sa se ocupe de voi.

dr4qul4

Da, NU se poate sa darami 15-20 de case pt un amarat de ciot de drum, doar ca sa scurtezi cu 20m traseul si sa eviti 2 curbe. Si tot prin localitate ai fi fost.
Ce s-a facut acum este de ajuns pana cand se va face A/DX spre Alexandria.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

hefaistos

@ Fred acum chiar nu se mai poate! Ce vrei, sa demoleze centura care este terminata? Sau sa faca o centura noua al doar 100 de metri de centura noua?
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

alexandru_m

Omul nu poate sa iasa din ale lui. El are o problema ca aici punctual nu s-a facut nu stiu ce nod si ca nu e o bretea dedicata la alt giratoriu. La capatul opus unde se termina tot in giratoriu (nici macar turbo), sau la parcarile care nu par a fi proiectate cu toalete nu il vad sa se agite. Si va garantez eu ca parcarile acelea vor fi folosite bine de tot. Cel putin pe sensul de intrare in capitala probabil ca in fiecare noapte vor fi destule camioane la repaus asteptand sa descarce dimineata in Bucuresti.

Problema este ca nu ar mai trebui sa se proiecteze intersectii noi la nivel pe nici un DN, sau macar nu pe DN-urile cu MZA peste...(ziceti voi o cifra ok), indiferent de tipul intersectiei.

Problema este ca stam in contiunare cu treceri la nivel cu calea ferata pe DNuri si nimeni nu pare prea deranjat si nu vad sa se agite in sensul asta.

O bretea in plus sau in minus care ar fi folosita de vreo 500 de masini pe zi intr-o zi buna imi pare undeva pe la pagina 75 in lista cu probleme la infrastructura romaneasca.

Ionut

API pe Facebook cu istoria completa a centurii, pe scurt

După aproape 10 ani și două rezilieri, încă o rușine națională este gata de inaugurare "înainte de termen": #CenturaMihăilești. Ciotul de 3,18 km are două benzi pe sens cu parapet median și l-am filmat încet, ca să nu-l ratați: ...

Primul contract a fost semnat în 03.04.2012 (Contrat Ingenieria y Obras), reziliat după doar 6 luni, iar pe al doilea, parafat în 21.04.2016 cu spaniolii de la Copisa, autorizația de construire a venit abia în iunie 2017 și au fost întotdeauna probleme cu exproprierile (pline de erori), modificările de proiect, relocările de utilități și o sumedenie de blocaje tergiversate, pasate între Copisa și CNAIR.

După ce instituțiile responsabile, în frunte cu Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, și-au bătut joc de proiect, contractul a fost reziliat de Răzvan Cuc în 04.04.2019, într-un teatru absurd cu rupere de hârtii în fața presei, la un stadiu de execuție de aproximativ 30%, gest pentru care CNAIR a fost dată în judecată de antreprenor, evident.

Într-un final apoteotic, lucrările rămase au fost re-licitate în 16.07.2020 și al treilea constructor, Viarom, a venit pe șantier în 23.12.2020, având la dispoziție 12 luni de execuție pentru suma de 37 milioane lei.

Așadar, după aproape un deceniu, epopeea se apropie de un deznodământ: deschiderea circulației "înainte de termen" până la sfârșitul lunii noiembrie 2021. RUȘINE!!!

Fred

Quote from: hefaistos on October 17, 2021, 08:38:43 AM
@ Fred acum chiar nu se mai poate! Ce vrei, sa demoleze centura care este terminata? Sau sa faca o centura noua al doar 100 de metri de centura noua?
Nu, doar sa recunoasca oamenii ca e o carpeala amarata, nu ctitoria neamului Soimarestilor. Sa inceapa oamenii sa gandeasca inainte sa aplaude, sa fie critici de fiecare data cand e cazul, sa aibe toleranta zero pentru prostii. Ce e facut e facut, dar nu invata nimeni din greseli si le tot repeta la infinit, uneori cu atacuri ad hominem cand li se atrage atentia ca ceva e putred in Danemarca. Deciziile de infrastructura nu sunt o democratie in care idiotul satului are drept de vot egal cu al inginerului proiectant si al expertului in trafic.

Cer prea mult?

Duta C

De toata jena.Cascadorii rasului sunt o banalitate!

TibiV

@Fred,

tot ce spui tu s-a discutat si intors pe o fata si pe alta in urma cu vreo 5-6 ani.
Este adevarat, discutiile de atunci nu le vei gasi aici, pe topicul dedicat, ci pe topicul general de centuri.

Abia la ceva vreme dupa semnarea contractului a decis Ionut ca sunt prea multe centuri "de-a valma" si a facut topice separate. De aia nu vei gasi aici info despre prima licitatie si prima reziliere.

In principiu ai dreptate, nu este "ctitoria neamului Soimarestilor". Nici mie nu imi place giratoriul ala, si nici capatul dinspre Alexandria nu este un exemplu...
Dar nici nu se poate spune ca este o mizerie inutila.

Atat au putut "aia", asta este. Alta mama/tata nu mai face...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

hefaistos

Asa e, e o carpeala. Si giratoriile de pe centura Ploiestiului tot niste carpeli sunt. Si pasajul Ciurel, o investitie care se termina nicaieri tot o porcarie e. Daca le mentionam odata e foarte bine. Daca o facem de 100 de ori tot nu se schimba nimic. Sa mergem mai departe.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

dr4qul4

pe hotnews un reportaj care ne anunta ca e cam gata. Preluam pozele si aici pt ca si ei le preiau de la PUM.






PS: haios scrioste..nenea ala: cica va fi gata cu 3 luni iante de termen. O fi uitat ca se lucreaza de peste 10 ani la ea.  :lol:
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist