News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[GR] Centura Mihailesti

Started by voicul, March 25, 2018, 07:12:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

+ problemele de la groapa de gunoi.

Oricum e bine daca ei zic ca 15 Noiembrie termina.
Traiasca PORR!

razvan96


voicul

 :thumbsup:
Chiar ma miram sa termine PORR asa repede, da am zis ca nu am eu info destule.  :D

pasa_andrei

Dupa 10 ani de lucrari, rezilieri, contracte semnate am ajuns la final. 1 luna pana la finalizarea centurii Mihailesti.



Enjoy!

b1

Arată foarte bine! Drumul va avea separator median?
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

punktnet

Nici in al 12-lea ceas nu facem turbogiratii "by default" unde terenul permite...
Just kidding.

alexandru_m

Oare cat de greu si scump e sa facem asa ceva?

Fred

Quote from: punktnet on October 15, 2021, 10:39:06 AM
Nici in al 12-lea ceas nu facem turbogiratii "by default" unde terenul permite...
Am pus si eu intrebarea la giratoriul de la Giurgiu, raspunsurile au fost surprinzatoare. La Mihailesti sunt mai multe decizii proaste, cea mai proasta e capatul dinspre baraj pus intr-un loc prost (nu in continuarea drumului de pe baraj), dar mentalitatea romaneasca e ca e mai bine sa ai niste proiecte mediocre decat unele bune. "merge si asa", "de ce sa risipesti un surub cand poti sa legi cu sarma", etc.

carutasul

Cred că la Mihăilești criteriul a fost să minimizeze exproprierile; e și ăsta un criteriu... Proiectul e vechi, și astea vechi sunt cam toate proiectate la limită, așa cum a fost și lărgirea DN6.  Până la urmă singura variantă bună ar fi fost să facă un drum nou mai la sud și o ieșire nouă din București.

dr4qul4

E doar o centura. Chiar nu avea rost sa demoleze 20 de case doar pt a iesi direct la baraj.
Ce ar putea face, ar fi sa puna parapete in curba de la baraj si acolo sa se mai permita doar virajul la dreapta, iar cei care vor sa vireze stanga acolo sa ocoleasca prin Potcoavei.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

carutasul

bine, în final nu cred că va fi mare trafic spre și dinspre Mihăilești... Dar "gestul contează "

Fred

Erau vreo 2-3 case, nu 20, si semana a centura, nu a incropeala. Drumurile serpuite, precum cel din semnatura lui dr4qul4, sunt o porcarie, ca sunt pe autostrada sau prin metropolisul Mihailesti. Acum ai o sicana dubla, chiar nu avea rost sa o evite complet?

danvoicu

Nu veti vedea asa ceva . Suntem prea incuiati unii cu putere de decizie si pseudoprofesionistii din proiectare.Pana si parlitii de bulgari au solutii din astea destepte pe unele "nationale". Dar la noi? Nicicand!
Pacat de resursele umane si cele materiale din tara asta.

ciprebbe

S-a ales varianta prin care se demolau cele mai putine case, pe varianta directa spre baraj se demolau mult mai multe ( mai aproape de 20 decat de 2-3)
Important e sa se finalizeze rapid si sa o deschida, deja e o rusine si acest santier.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe