News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[GR] Centura Mihailesti

Started by voicul, March 25, 2018, 07:12:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

minisoferul

O postare a CNAIR pe pagina de FB despre acest obiectiv.

Raport de progres, alături de imagini de pe șantierul Variantei de Ocolire Mihăilești.

https://fb.watch/7cLo-XuJ2i/

carutasul

Nu mai fusesem de multă vreme:


Au completat asfaltarea la ambele capete, acum e clar care e "strategia": fac jumătate din cerc, mută circulația pe el și trec la a doua jumătate; la capătul de la ieșire e mai simplu, acolo rondul e în afara șoselei actuale, e deja conturat ( se vede că am intrat regulamentar, nu prin stânga :) ) . Breteaua spre Adunații-Copăceni e la nivel de balast momentan.
În principiu suntem destul de avansați, probabil dacă "se dorește" se poate deschide luna viitoare sau chiar luna asta, fără breteaua de care vorbeam. Din punctul meu de vedere, cu cât mai repede cu atât mai bine, economia de timp va fi de la 10 minute în zilele calme la câteva ore în cele cu sărbători :)

TibiV

De la mine ai al 1200-lea like...
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

aproape cât o mică aniversare :) 

minisoferul

Arata foarte bine, lucrau si sambata la ceva fundatii ale stalpilor de iluminat. Daca o data cu finalizarea centurii s-ar inlocui si stratul de uzura pe baraj pana la intrare in Cornetu ar fi super, deja este foarte degradat.

minisoferul

Sa ne asteptam la o deschidere odata cu inceperea scolii , 13-15 septembrie la acest obiectiv ? 

cassyo

Buna ziua !
Cateva poze de azi, venind dinspre Alexandria.
La ora la care am trecut,  se lucra



























Se lucra (si la 38 grade Celsius)



Powered by API/PUM imgur uploader

Calatorului ii sade bine cu drumul

minisoferul

#202
Avem un nou video de astazi pe pagina de facebook CNAIR:

https://www.facebook.com/cnadnr/videos/374943234010495

Nu inteleg de ce nu au facut benzi directe sau asa zisa turbo giratie macar pe giratoriul de intrare dinspre Alexandria.

voicul

Din ce inteleg eu in filmare o sa faca in Mihailesti (asa inteleg eu alveola existanta).
In partea cealalta nu cred ca ar fi ajutat o turbogiratie. Cati sa intoarca acolo sa blocheze directia dinspre Alexandria?

hefaistos

Ajuta. Cei care vin dinspre București au obligația de a aștepta să vadă ce fac cei din sensul opus (inainte sau la stânga). Astfel, dacă scoți traficul pe o bretea ocolitoare usurezi și tranzitul în celalalt sens. Dar probabil aici nu o sa se simpta deoarece exista alte gatuiri în amonte sau în aval.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

medicul de garda

La capatul dinspre Alexandria e si mai stupid, ca in proiectul original, ala de acum 10 ani la prima tentativa de construire, acolo era prevazuta o amarata de bretea laterala. Legal, nu aveai voie decat sa iesi spre Mihailesti venind dinspre Bucuresti, sau sa o iau din Mihailesti spre Alexandria. Restul manevrelor se faceau in celalalt giratoriu, aflat la 2 kilometrii mai departe. Cand si de ce au simtit nevoia sa modifice si sa gatuie suplimentar traficul spre Teleorman pentru eliminarea unui ocol nesemnificativ facut de traficul local al unei localitati de mici dimensiuni, care mai ramane si cu un drum cu 4 benzi aproape gol, naiba stie...  ???
Trust me, I'm an east-european doctor!

minisoferul

Un interviu postat astazi pe pagina de Facebook a CNAIR cu reprezentantul Viarom responsabil de lucrare si o filmare din drona si de asemenea poze noi.

Harald Brown, Directorul Viarom pe zona Bucuresti, a precizat că în prezent la VO Mihăilești se lucrează la sensul giratoriu, pregătindu-se demersurile pentru ultima asfaltare. În cel mai scurt timp, urmează și betonarea parcărilor continuând traseul spre podeț.

https://www.facebook.com/cnadnr/videos/564897124827892


minisoferul

Noutati din aceasta dimineata de la pagina domnului SS Scriosteanu.

"𝗖𝗲𝗻𝘁𝘂𝗿𝗮 𝗠𝗶𝗵𝗮𝗶𝗹𝗲𝘀𝘁𝗶 𝘃𝗮 𝗳𝗶 𝗱𝗮𝘁𝗮 𝗶𝗻 𝗳𝗼𝗹𝗼𝘀𝗶𝗻𝘁𝗮 𝗹𝗮 𝗱𝗮𝘁𝗮 𝗱𝗲 𝟭𝟱 𝗻𝗼𝗶𝗲𝗺𝗯𝗿𝗶𝗲 𝟮𝟬𝟮𝟭
Am fost ieri după-amiază pe șantierul Centurii Mihăilești. Având în vedere situația din teren, precum și angajamentul antreprenorului, am încredere să anunț că și această lucrare va fi finalizată înainte de termen, cu mai bine de 3 luni mai devreme"

TibiV

Si era greu sa postezi si linkul postarii lui SS Scriosteanu?....

Eventual cu citat complet, ca poate maine schimba postarea?....

Quote
𝗖𝗲𝗻𝘁𝘂𝗿𝗮 𝗠𝗶𝗵𝗮𝗶𝗹𝗲𝘀𝘁𝗶 𝘃𝗮 𝗳𝗶 𝗱𝗮𝘁𝗮 𝗶𝗻 𝗳𝗼𝗹𝗼𝘀𝗶𝗻𝘁𝗮 𝗹𝗮 𝗱𝗮𝘁𝗮 𝗱𝗲 𝟭𝟱 𝗻𝗼𝗶𝗲𝗺𝗯𝗿𝗶𝗲 𝟮𝟬𝟮𝟭

Am fost ieri după-amiază pe șantierul Centurii Mihăilești. Având în vedere situația din teren, precum și angajamentul antreprenorului, am încredere să anunț că și această lucrare va fi finalizată înainte de termen, cu mai bine de 3 luni mai devreme.
Acum se execută stratul de uzură pe toată suprafața carosabilului, se lucrează la finisarea taluzurilor pe zona pasajului denivelat, cele două giratorii ale lucrării se află în stadiul final, se lucrează la finalizarea sistemului de iluminat al celor 2 parcări, precum și la sistemul de preluare a apelor pluviale.

𝗦𝗰𝘂𝗿𝘁 𝗶𝘀𝘁𝗼𝗿𝗶𝗰
𝟮𝟱 𝘀𝗲𝗽𝘁𝗲𝗺𝗯𝗿𝗶𝗲 𝟮𝟬𝟮𝟬 
Proiectul a fost deblocat și au fost depuse ofertele pentru construcția șoselei de centură Mihăilești
𝟭𝟮 𝗻𝗼𝗶𝗲𝗺𝗯𝗿𝗶𝗲 𝟮𝟬𝟮𝟬
A fost desemnat câștigătorul, respectiv compania VIAROM Construct
𝟭 𝗺𝗮𝗿𝘁𝗶𝗲 𝟮𝟬𝟮𝟭
Au început lucrările.

Si (eventual) sa mentionam ca "scurta istorie" este o "istorie prescurata" si evita toate "belele" (rezilierile) anterioare lunii septembrie 2020...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)