News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[GR] Centura Mihailesti

Started by voicul, March 25, 2018, 07:12:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

minisoferul

Emulsia este pregatitoare pentru balastul stabilizat ?

carutasul

Azi am încercat să dau o tură să văd progresul și m-am întâlnit cu Andreea Marin :)
Adică... surprize... surprize:
Podul a fost betonat, rampele sunt gata, mai au plăcile de racordare...
Aparent centura e asfaltată ( e asfalt, nu balast); nu am ajuns la capătul dinspre Gorneni unde păreau că sunt mai multe utilaje; planul meu era să intru pe str Industriilor ca de obicei și să traversez centura, eventual să fac o mică plimbare- nu s-a mai putut, traversarea a fost desființată, cei care vor să traverseze trec pe sub singurul pod, așa cum am făcut și eu.
Sunt curios dacă la capătul dinspre Gorneni s-au apucat de rond, data viitoare trebuie să ajung până acolo; la capătul de la lac nu se văd semne că s-ar fi apucat. Cum ziceam mai demult, lucrarea asta într-o lună ar putea fi dată în trafic, probabil însă o să meargă un pic mai lejer, să facă și rigolele și ce mai au de amenajat mai pe îndelete, dar prea multe nu prea ar mai fi de făcut...






















Powered by API/PUM imgur uploader

pasa_andrei

Centura de la Mihailesti in lungime de 3.2km are o poveste foarte lunga. Licitatia pentru acest proiect a inceput in 2011 si pana acum a avut 3 constructori. Anul trecut au semnat contractul cu firma Viarom Constructor si pare ca lucrarile au intrat in linie dreapta.

Va las mai jos un clip de acum 1 saptamana cu lucrarile.



Enjoy!

carutasul

#168
@pasa_andrei Centura Mihăilești are topic separat, pe regiunea Sud-Muntenia, am pus și eu câteva poze de alaltăieri, sunt un pic mai recente, au și beton la pod.... Poate mai ajung duminică pe acolo, că dacă plouă tot nu prea am unde merge în week-end.
Mulțumesc pentru filmare :)

carutasul

voiam să ajung azi să fac o plimbare mai extinsă, dar n-am mai apucat, a început să plouă când voiam eu să ies/
Așa că a rămas filmarea de ieri, scurtă și,= în condiții cam proaste...
Vin dinspre Gorneni, intru pe unde ar trebui să fie rondul ( se pare că nu au început să lucreze la el, deși e în afara carosabilului actual):


La pod au pus armătura pentru plăcile de racordare, în rest pare asfaltat tot cu excepția capetelor. Sub pod era mult noroi, practic un autoturism nu putea traversa, așa că m-am întors acasă.

carutasul


survola

Da, plouă peste tot cu găleata zilele astea, cam toți constructorii mai mult stau.

carutasul

Azi am făcut o plimbare pe Centura Mihăilești. Nu pare mare progres, cu ploile astea nici nu mă mir.
Am trei filmulețe, o să văd cum le așez, deocamdată o să le pun așa.
Ăsta ar fi al doilea, le-am copiat în ordinea greșită :)
Mă întorc de pe tronsonul dinspre Gorneni - intrarea e pe prima filmare care încă e în lucru- ( se poate circula până la pod, la pod nu au ajuns la nivel ca să se poată trece dincolo) și după ce ies mă îndrept spre strada Industriilor din Mihăilești, de unde se poate urca pe tronsonul dinspre baraj, care va fi în ultimul filmuleț.

carutasul


Acesta e tronsonul către București. Aici am făcut un drum complet, în sensul că am urcat în apropierea podului și am ieșit în șosea acolo unde se va termina lucrarea, în dreptul școlii din Mihăilești.

carutasul


Aici de fapt e prima filmare: intru din parcarea de pe DN6, trec pe lângă viitorul giratoriu, care e doar "schițat" și intru pe centură până la pod. Copiii din cartier au găsit un nou reper pentru stat împreună :)


TibiV

Din pacate, capatul/giratoriul de la scoala este neatacat...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Da, am impresia că ăla o să fie chiar în DN6, deși nu sunt sigur că ăsta e motivul, pentru că sunt mai mulți metri până acolo care nu sunt pe drum.

carutasul

Cum tocmai am constatat cu surprindere că nu schimbasem cauciucurile de vară la ... căruță și cum nenea la care mă duc de obicei e aproape de baraj m-am gândit să fac proba cauciucurilor pe centura Mihăilești :)
Nu sunt chiar mari progrese, nici nu mă așteptam cu toată ploaia asta... dar se lucrează ( se lucra și azi la prânz după cum se vede); au apărut niște mormane noi de piatră chiar unde urmează să fie giratoriul de la ieșirea din Mihăilești, la pod se vede că lucrează, lucrează mereu și în afara șoselei la amenajarea zonei... Optimist, în tot cazul.


carutasul

am mai făcut și azi o tură până la obiectiv dar pentru că plouă fără încetare nu m-am mai încumetat să intru. Parcarea de pe care intram de obicei, de la ieșirea din Mihăilești, nu mai e accesibilă ( breteaua de intrare e totuși acolo) și în zonă par să se facă ceva lucrări pregătitoare pentru racordarea la DN6, s-a excavat stratul vegetal, s-a mai adus balast. Presupun că așteaptă și ei vreme mai bună ca să poată lucra.

hefaistos

Ceva stiri?
Ar cam trebui sa se apropie de finalizare, ca oamenii aia nu-si permit sa tina utilajele si angajatii degeaba (ei nu subcontracteaza).
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.