[MS] Centura Targu Mures

Started by pentium10, April 18, 2018, 11:59:21 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alecu26

Probabil de aici si idea de relansare. Schimbarile sugerate de expertiza sunt mari. Nu stiu daca va necesita reproiectare...sau va ramane acelasi design&build...dar se va atasa la licitatie si expertiza. Asta ar fi cea mai rapida si logica solutie. Totusi surprise mari nu pot fi.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

NGC

Am inteles ca au semnat contractul pentru expertiza cu TOTAL ROAD.

pentium10

#77
a aparut un contract pt

Achiziția de Servicii de publicitate aferente proiectului "Varianta de ocolire Târgu Mureș"

oare in ce consta acesta licitatie?

http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/direct-acquisition/award-notice/view/100256544
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC

Nimic special. La fiecare proiect pe fonduri europene trebuie asa ceva.

MamaMia

salut, imi poate spune cineva cum pot pune poze aici? adica unde sa le incarc? am ceva poze de pe centura Targu Mures

pentium10

foloseste-te de uploaderul de poze de aici (fa-ti un bookmark)

http://proinfrastructura.ro/poze.html
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

Cristian Chirteș anunță că "a fost nevoie de o expertiză tehnică, realizată pe lucrările executate până la data încetării vechiului contract, cu COPISA. Conform informațiilor pe care le-am primit de la ministrul Lucian Bode, la 1 aprilie, Ministerul a primit rezultatele expertizei, care va fi pusă la dispoziția viitorului antreprenor, la momentul semnării contractului."

În legătură cu contractul de execuție, în jurul datei de 8 mai se va ridica suspendarea licitației, urmând ca până în 20 iunie să se finalizeze atât depunerea ofertelor, cât și procedura de licitatie.

Termenul estimat pentru semnarea contractului este septembrie 2020, iar în câteva luni Centura poate fi gata.

https://mures.ro/ultima-ora-senator-cristian-chirtes-pana-in-20-iunie-se-va-finaliza-procedura-de-licitatie-a-centurii-targu-murresului/
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

RaduC

😂 😂 😂 In câteva luni centura poate fi gata...

Ca și participant la licitație, eu as vrea sa vad expertiza inclusa în caietul de sarcini, nu la momentul semnării contractului.

Ionut

Eu chiar nu inteleg ce fumează ăștia, dar sigur e ceva tare. Cert e ca intr-un univers paralel centura e deja gata și România are 20.000 km de autostrăzi.

NGC

Expertiza tehnica trebuie pusa la dispozitia posibililor ofertanti inainte de depunerea ofertelor. Uneori, in urma expertizei, acest lucru nu se mai poate face decat prin anularea licitatiei.

Daca se trage de timp si nu se raspunde la clarificari si procedura se mentine artificial suspendata, iar expertiza "va fi pusă la dispoziția viitorului antreprenor, la momentul semnării contractului", da de inteles ca expertiza va fi pusa la dispozitie "pe sub mana" unui anumit ofertant care va oferta, "printr-o coincidenta", in consecinta. Oare cine ar putea fi un asemenea ofertant? ;)

NGC

Quote from: NGC on February 13, 2020, 10:17:08 PM
Am inteles ca au semnat contractul pentru expertiza cu TOTAL ROAD.

Quote from: NGC on January 10, 2020, 09:29:43 PM
Raportul de expertiza tehnica trebuie predat in 50 de zile de la data semnarii contractului.

Contractul a fost semnat in 11.02.2020, asa ca cele 50 de zile au expirat.

rota

"Varianta de ocolire Targu Mures"

COMPANIA NAȚIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A., în calitate de Beneficiar și Ministerul Transporturtilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, în calitate de Organism Intermediar pentru Transport, au semnat în data de 07.07.2020, Actul Adițional nr.2, la Contractul de Finanțare nr. 9/13.07.2018, pentru proiectul: "Varianta de ocolire Targu- Mures".

Prin semnarea Actului Aditional nr.2 se modifica urmatorul articol important:

Art. 1 Alin (1) si (2) la Articolul 3- Valoarea totala a Contractului de Finantare, valoarea eligibila si valoarea neeligibila se vor modifica si vor avea urmatorul cuprins :

Valoarea totală a Contractului de Finanțare este de 390.233.038,56 lei din care 85% contribuția Uniunii Europene din Fondul de Coeziune- 264.007.909,55 lei, 15% cofinantare proprie- 46.589.631,08 lei, restul de 79.635.497,93 lei reprezentand cheltuieli neeligibile inclusiv TVA.
Cod proiect:116393. Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

pentium10

Ieri, pe 10 august au postat o gramada de clarificari, si au ridicat suspendarea licitatiei.
Noul termen este in 13 august (doar 3 zile pt a noua oferta)
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

razvan96

E un termen provizoriu, nu va ramane asa.

pentium10

S-a suspendat din nou licitatia.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures