News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[VS] Centura Bârlad

Started by TibiV, March 28, 2018, 05:41:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sorinus


Stef

Pare că se autorizează lucrări timp de încă o lună.

pasadia

Mai degraba cred ca e aducere in legalitate a unor lucrari DEJA efectuate. Caci la valoarea declarata a lucrarilor imi e greu sa cred ca poate fi facuta foarte repede (o luna sau mai putin).

voicul

As zice ceva ... dar nu cred ca pot ridica nivelul de exprimare la ce se intampla aici.
TRIST rau de tot.

oneLess


Stef

Joi, 29 august 2024, va avea loc evenimentul de inaugurare a variantei ocolitoare Bârlad. (Primar Bârlad)

Ionut

Eveniment de inaugurare. Mamă îți dai seama cum va fi... niște infecți, două luni au ținut centura închisă degeaba.

voicul

Ionel Scrioșteanu - 𝗖𝗲𝗻𝘁𝘂𝗿𝗮 𝗠𝘂𝗻𝗶𝗰𝗶𝗽𝗶𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗕𝗮𝗿𝗹𝗮𝗱 a fost finalizată
(si de aceea ii dam drumul Sambata pentru ca a fost finalizata azi - TRIST)


areal51

QuoteDragi bârlădeni,
A venit momentul să vă dau cea mai frumoasă și cea mai așteptată veste a ultimilor 30 de ani: va fi pusă în circulație șoseaua de centură a Bârladului.
Joi, 29 august 2024, va avea loc evenimentul de inaugurare a variantei ocolitoare.
Ulterior, în aceeași zi, șoseaua va fi disponibila traficului rutier.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1067051254778818&set=a.229193555231263

George Hn

Bravo  :D  :D . Cine a zis-o pe aia cu foarfeca și cheile de la elicopter a adus deschiderea din octombrie în august.

Ionut

@George Hn
Nu știu dacă ești doar ironic.
For the record:

Quote from: Ionut on August 12, 2024, 08:10:06 PMAPI pe Facebook

Centura Bârlad, greu de... inaugurat!

După cum vedeți din cadrele aeriene și de la sol făcute de Ștef în urmă cu 10 zile, cei aproape 11,3 kilometri care ocolesc Bârladul pot fi deschiși fără probleme. Dar, aparent inexplicabil, stăm... probabil după domnul Grindeanu care nu găsește foarfeca sau cheile de la elicopter.

Contractul a fost semnat cu Tehnic Asist în 24.10.2018, a primit ordin de începere în 05.12.2018 și prevede 8 luni de proiectare și alte 22 de execuție. S-a întârziat foarte mult cu proiectul tehnic, depus abia în iunie 2020.

Prin urmare, ordinul pentru startul lucrărilor (dat separat pe acest tip de contract) a venit tocmai în august 2020, deci termenul de finalizare inițial: iunie 2022. Adică în urmă cu doi ani și ceva.

Întârzierile au fost, ca de obicei, din cauza statului care nu și-a făcut treaba la timp (exproprieri, avize, utilități de mutat) și nici antreprenorul nu a rupt norii.

Așa că... nici nu mai adunăm aceste câteva săptămâni petrecute în așteptarea panglicii ministrului Grindeanu.

📷 Cadre aeriene Ștef, 2 august 2024

Xander

Am urmarit ultima filmare si vad ca sunt in continuare zone fara parapeti metalici, doar stalpisori reflectorizanti. Stiti cumva daca asta e varianta finala sau il asteapta pe primul razes al tarii sa inaugureze fabrica? :)

Ionut

E varianta finală.

Stef

Mâine la 15 se deschide.
M-aș duce să filmez. Dar de ce? Ultimă filmare, de acum o lună, e în continuare de actualitate.
Plus că se anunță vreme cu belșug la Bârlad, cu ploi și furtuni. S-ar putea să le strice Zeus fastul.

voicul

Maine ... hai ca trist nu mai e asa de trist.
Incerc si ceva optimism: parca e mai bine maine decat Joi.

Oricum mare bataie de joc cu trasul asta de timp aiurea, dar ... sa zicem ca au citit pozitia API si pe aici pe forum ... si au ascultat multimea (yeah right  :lol: )

Important e ca deschid.