News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[VS] Centura Barlad

Started by TibiV, March 28, 2018, 05:41:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Stef

Progresul raportat pe Centura Bârlad la 27.07.2023 este de 65.20%. Concelex a mai lucrat în ultima lună la suprabetonare, la armătură și a terasat aproape toate podurile și podețele, cu marea excepție a viaductului nord. De menționat că au turnat destul de mult covor asfaltic, existând și urme de preluare pentru laborator

Filmare de ieri

Stef

Terasamente, stabilizarea lor cu lianți hidraulici, suprabetonare, cofrare, armare, pregătire și executare rigole, topo și sudare (cea din urmă nu am mai surprins-o că au intrat în pauza de masă atunci) - Concelex le face pe toate simultan, în diferite puncte ale șantierului. Să fie gata oare în Decembrie 2023?


survola

Nu cred că au cum (decembrie 2023).

Stef

#153
ZERO. Asta e probabilitatea, în opinia mea, să poată termina Concelex lucrările pe Varianta Ocolitoare Bârlad în termenul dorit de decembrie 2023 (chiar 1 decembrie).
Ba chiar aș zice că e nevoie de multe minuni, printre care și o minune meteorologică, să putem circula pe această centură a Bârladului începând cu primăvara lui 2024.
O să încerc să fiu optimist, SPER că vom putea ocoli centrul Bârladului vara viitoare, deci din Iași către Marea Neagră în august 2024 însă momentan doar sper pentru că sunt prea multe umpluturi de făcut, iar din ce am văzut în astea 3-4 luni la capitolul acesta verdictul e simplu: mai durează - MULT.


Raducu Popa


Sorinus

Ce solutie va fi la min 5:30? Mutat stalpii, facut un giratoriu si mers pe linia drumului existent (poate largit un pic) pana unde se vede iar terasament nou?

Stef

Mai 2024. Noul termen. Din fericire azi era multă activitate și câteva zeci de camioane cu umplutură au trecut pe lângă mine în timp ce filmam.



Catalin_ing


Inceput turnare pentru ultimul strat de asfalt.


Stef

Comparație progres la 7 luni. Încă 5 luni până la termenul de deschidere.




Stef

Concelex lucrează, DRDP Iasi mută termenul din Mai 2024 în Iunie 2024. Sperăm totuși că vara asta mergem la mare pe LÂNGĂ Bârlad, nu PRIN Bârlad.
Drona zboară cu aproximativ 50 kmph, prin urmare întreaga filmare durează aproximativ la fel de mult cât tranzitul auto.



Stef

#162
Oficial de la 75% (februarie) la 76% (martie). Presă: 83%
Totuși se vede un progres între ultimele filmări.


Stef

Câteva cadre cu viaductul sud, care arată bine (deși au existat câteva probleme aparent rezolvate). Și câteva cadre din zona poligonului militar de pe VO Bârlad.

Nu foarte multe cadre fiindcă am ajuns la ora pauzei de masă.



TibiV

#HaiCaSePoate 🔴Live - Monitorizare Varianta Ocolitoare Barlad (23/03/2024)


Chiar nu arata rau...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)