News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[VS] Centura Bârlad

Started by TibiV, March 28, 2018, 05:41:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dacianova

Mulțumim R@du. La cum arată șantierul nu cred că o vor termina anul acesta.

dimitrie

Am înțeles că au probleme cu groapa de împrumut.
Ce aveau a fost închis de mediu, acum se caută/așteptă aprobări pentru alta.
Poate confirma cineva ?
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

ovidiuionut

Link-ul de mai jos este către o serie de fotoreportaje făcute de cineva din Bârlad.
Sunt fotografii de la începutul lucrării până la 28 iulie. Probabil urmează și altele.
Nu încarc pozele direct pentru că nu-mi aparțin.

http://forum.b-o.ro/photo/index.php?cat=68


Sorinus

Foarte slab, lucreaza de un an deja.

MihaiD


,,Parchetul European (PE) condus de Laura Codruța Kovesi investighează modul în care se realizează Varianta de Ocolire a Bârladului (VO). [...] În acest sens a fost trimisă o adresă la solicitarea PE, către Inspectoratul de Stat pentru Construcții, pentru a fi făcut un control amănunțit." În articol e și adresa scanată trimisă de Parchetul European.

https://www.vremeanoua.ro/soseaua-de-centura-a-barladului-investigata-de-parchetul-european-al-codrutei-kovesi-foto-document/

IosuaT

Pregatiri montare Grinzi la prima trecere peste raul Barlad
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitesti, A0 Centura Bucuresti,  A7 Ploiesti - Bacau - Pascani, A3 Cluj - Oradea ; Importante. A8 Iasi-Targu Mures, A13 Sibiu - Brasov - Bacau; A3 Ploiesti - Brasov; DX 12 Pitesti - Craiova.

dr4qul4

pe pagina de fb a primariei Barlad sunt si poze
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

reed

Dr4qul4,punem link si poze:

QuoteInformare Publică 23.09.2021
Varianta de ocolire a Bârladului a intrat în etapa construirii podurilor
Primarul Municipiului Bârlad, av. Dumitru Boroș, informează că, în aceste zile, pe șantierul Variantei de ocolire a Municipiului Bârlad constructorul a început o nouă etapă, respectiv cea a montajului grinzilor de la primul mare pod al investiției.
,,La obiectivul de investiții se acționează, zilnic, cu un număr foarte mare de utilaje și de muncitori, însă cele mai impresionante lucrări abia acum au început. Este vorba despre montajul grinzilor la podul sudic de peste râul Bârlad. După cum ne-a adus la cunoștință constructorul, s-au amplasat deja primele cinci grinzi, cu o lungime de 40 de metri și o greutate de 120 de tone fiecare, urmând ca în zilele imediat următoare să fie amplasate și celelalte 10 grinzi, cu o lungime de 30 de metri fiecare. În plus, continuă, pe tot traseul obiectivului, lucrările la terasamente, podețe și supratraversări. În paralel, tot în zona sudică, se efectuează lucrări și la repoziționarea conductei de alimentare cu apă a municipiului Bârlad, precum și la amenajarea sensului de intrare în localitate", a declarat primarul Dumitru Boroș.
Biroul de Presă și Relații Publice al Municipiului Bârlad











































https://www.facebook.com/primariamunbarlad


reed

Se miscã botoșãnenii in reluare

dacianova

Mulțumim R@du. Slabă mișcare. Nu știu când e termenul de finalizare dar după cum se mișcă cred că-l vor depăși mai mult ca sigur.
Șantierul pare părăsit.

razvan96

Alocare bugetara propusa pentru 2022: 47 milioane RON.

Horațiu 87


hvm

Eu unul nu cred ca îl termina nici anul asta.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici