News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[BN] Centura Bistrita

Started by oaspetele, June 14, 2018, 09:46:11 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ovicor

In varianta de prelungire a actualei centuri, jonctiunea cu DN se facea unde este Targul de masini. paralel cu CF, eliminand, la Livezile vest trecerea peste CF. La trecerea Livezile est, configuratia DN permite constructia de overpass.

NGC

Astazi a fost lansata licitatia [CN1010071] "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Varianta de Ocolire Bistrita".

Valoare estimata: 2.330.977,50 RON fara TVA

Termen depunere oferte: 17.05.2019

Fonduri: Cofinantare

Durata contractului: 14 luni

Clauza / Conditie

Quote
Procedura de achizitie publica este initiata sub incidenta urmatoarei conditii: Incheierea contractului de achizitie publica este conditionata de obtinerea/ aprobarea finantarii serviciilor din fonduri de la bugetul de stat si/ sau fonduri europene nerambursabile, semnarea contractului fiind posibila doar in situatia in care se respecta dispozitiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intra sub incidenta legislatiei privind finantele publice. In cazul în care, indiferent de motive, obtinerea/aprobarea finantarii serviciilor din fonduri de la bugetul de stat si/ sau fonduri europene nerambursabile nu se realizeaza, Autoritatea Contractanta va aplica prevederile art. 212 alin (1) lit. c) teza a II-a din Legea 98/2016, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziţie publică. Cu toate ca la data initierii prezentei proceduri de achizitie publica nu exista un contract de finantare semnat, Autoritatea Contractanta estimeaza ca va obtine finantarea necesara semnarii contractului in semestrul II al anului 2019.

oaspetele

Alte articol ce vizeaza acest subiect

https://www.timponline.ro/autostrada-nordului-ar-putea-sa-includa-centura-bistritei/
"Autostrada Nordului ar putea să includă centura Bistriței"


http://www.ziare.com/bistrita/stiri-actualitate/presedintele-moldovan-voi-discuta-cu-ministrul-transporturilor-despre-varianta-ocolitoare-a-bistritei-sa-incercam-sa-o-ducem-prin-monariu-budac-jelna-7623319

Presedintele Moldovan: Voi discuta cu ministrul Transporturilor despre varianta ocolitoare a Bistritei. Sa incercam sa o ducem prin Monariu-Budac-Jelna


:lol:

ovicor

Pana la o centura noua, sa ne pregatim de trafic ingreunat pe cea existenta. De acum si pana in iulie (asa se prezinta termenul pe tabla de proiect) se va face construirea efectiva a sensului giratoriu de la intersectia cu str. Tarpiului. Nu cred ca-i fezabil termenul, doua "arcuri de cerc" ale sensului vor fi, practic, poduri peste canalul paralel cu centura.

NGC

Avem si aici prima amanare pentru deschiderea ofertelor. Noul termen este 31.05.2019.

tom_sawyer


florin74

Vai de capul lor. Dupa ce aloca niste sume de rahat pe SF-uri, le mai pun si bete in roate la proiectanti pe parcursul derularii contractelor. Asa ca a inceput lumea sa isi bage picioarele in CNAIR si in licitatiile lor.

NGC

Mai incercam o data, cu exact aceeasi valoare estimata. :o

Astazi a fost lansata licitatia [CN1013709], "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Varianta de Ocolire Bistrita".

Valoare estimata: 2.330.977,50 RON fara TVA

Durata contractului: 14 luni

Fonduri: POIM

Termen depunere oferte: 11.09.2019

Quote
Prezenta procedura de achizitie publica este initiata sub incidenta urmatoarei conditii: Incheierea contractului de achizitie publica este conditionata de obtinerea/ aprobarea finantarii serviciilor din fonduri de la bugetul de stat si/ sau fonduri europene nerambursabile, semnarea contractului fiind posibila doar in situatia in care se respecta dispozitiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intra sub incidenta legislatiei privind finantele publice. In cazul în care, indiferent de motive, obtinerea/aprobarea finantarii serviciilor din fonduri de la bugetul de stat si/ sau fonduri europene nerambursabile nu se realizeaza, Autoritatea Contractanta va aplica prevederile art. 212 alin (1) lit. c) teza a II-a din Legea 98/2016, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziţie publică. Cu toate ca la data initierii prezentei proceduri de achizitie publica nu exista un contract de finantare semnat, Autoritatea Contractanta estimeaza ca va obtine finantarea necesara semnarii contractului pana la sfarsitul anului 2019.

johnc4

Varianta de sud susținută inițial de primarul Crețu îi o tâmpenie. Cei care cunosc zona, relieful și specificul zonei sunt de aceiași părere.
Din ce se știe până acum, Crețu nu va mai candida pentru un al patrulea mandat. Dacă nu mă înșel îi din 2008 primar. Cred că după ce o să fie o altă administrație (primar, consiliu local, consiliu județean, etc) poate atunci o să putem relua discuția. Evident că toată treaba îi la cheremul politicului local sau central.

Spunea un coleg mai devreme că mai importantă îi centura Becleanului. Îs perfect de acord cu asta, centura Becleanului îi mai importantă.

oaspetele

https://timponline.ro/presedintele-cj-bistrita-nasaud-a-primit-un-mesaj-optimist-de-la-ministrul-transportului-legat-de-autostrada-nordului/

"În momentul de față, eu sunt optimist. Din păcate, la licitația din luna mai nu s-a prezentat nicio companie de specialitate. În luna august a fost redemarată licitația pentru achiziția studiului de fezabilitate. Nu știu datele exact când se depun ofertele, probabil în luna septembrie, apoi se face evaluarea. Ceea ce este important e că am găsit înțelegere și că, în momentul de față, traseul propus care este agreat de o majoritate covârșitoare a cetățenilor din municipiul Bistrița și a zonelor dimprejur, un traseu care nu va mai isca conflicte, este potențial viitorul traseu al centurii, adică de la Sărata, prin zona Buda c- Jelna, iese la Livezile. Arhitectul șef al județului, cu domnul viceprimar Niculae și cu cei doi primari Simionca au parcurs pe jos un potențial traseu. Așteptăm cu foarte mare interes câștigătorul licitației, care va avea obligația contractuală să întocmească acest studiu, să vină la Bistrița, să-l ducem să îi arătăm și noi ceea ce îi propunem și sigur că, în calitate de specialiști, vor decide care este varianta optimă pentru această centură. În plus, săptămâna trecută am văzut alte două vești bune: deciziile Consiliului Local Beclean – care a dat ultimele hotărâri pentru a putea preda la CNAIR documentele pentru centura ocolitoare a orașului Beclean – și am fost invitat la Năsăud unde am văzut primele variante de centură ocolitoare a orașului. A fost prezent un director general în CNAIR și directorul general ADR NV, Marcel Boloș, și am purtat o discuție constructivă față de viitoarea centură a orașului Năsăud. Oamenii deja aveau hărțile și gândiri și pentru zona Văii Bârgăului pentru că vorbim de Masterplanul de infrastructură mare a ministerului", a declarat Radu Moldovan.

alecu26

Eu nici nu stiu de ce mai numesc acel traseu Centura Bistrita. Sper ca in cativa ani sa scapam de gandirea comunista stil IPTANA, si sa vedem proiecte de centuri folositoare in mod direct orasului.

Iptana si urmasii lor, si acum proiecteaza de fapt variante de traffic, sa se plimbe Saviemuri si Rabele pe acolo. Un fel de tangentiale foarte foarte largi...care de obicei leaga nimic de nimic si nu se coreleaza cu alte proiecte din zona. Si din cauza ca sunt asa scumpe si au parte doar de un traffic foarte selectiv devin elefanti albi.

Bine...in frica lor de tuneluri si dealuri...ar fi in stare sa proiecteze orice drum in lungul unei vai...campii...etc.
Drumurile noastre POATE;

NGC

Azi a fost termenul pentru depunerea ofertelor pentru "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Varianta de Ocolire Bistrita" si avem cel putin un ofertant.
Asteptam comunicatul CNAIR, sau, daca chiar va fi necesar, vom incerca "pe surse".

tom_sawyer


NGC

"Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Varianta de Ocolire Bistrita"

Am tot uitat sa va spun ca licitatia s-a anulat. Asta a fost un nou exemplu de a alerga singur si a iesi pe locul 2. :lol:

alecu26

Vreo noutate pe aici? Hai CNAIR, ca de obicei a 17 oara e cu noroc.
Drumurile noastre POATE;