Libera circulatie a romanilor in Europa si in lume

Started by Ionut, September 16, 2011, 06:28:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

dumbravaandrei

Sansele de a intra pana in 2026 in Schengen rutier sunt exact ca sansele Aktor de a termina A0S3 pana la 31.12.2024.

danutzu_1069

#766
@dumbravaandrei, ai informatii precise despre intrarea in Schengen ?
Si crezi ca noul pod si autostrazile vor fi gata pana in 2026?

Aici discutam despe 2028, poate chiar dupa 2030

mirceaeliade

Cred ca cu sau fara Schengen, un stat cam are oricum nevoie de vami 'fantoma'.  Daca nu ma insel, cand un stat, chiar si din EU, organizeaza niste evenimente majore, de obicei isi inchide frontierele 'deschise', cu verificari in vami si controale de securitate.  E riscant sa ai un flux masiv cand sunt tot felul de posibilitati teroriste.  Nu ca va organiza Romania un campionat European fara Bulgaria prea curand, dar teoretic tot iti trebuie posibilitatea de a controla cat de cat fluxul la granite pentru perioade neanticipate de crize (pandemii, migranti din zone de razboi, etc).  Daca se apuca calauzele sa invete sa treaca fara acte din Turcia in Bulgaria, cred ca ar fi de interes un punct de verificari, mai ales cand ai o granita gatuita de un fluviu major.  Sau daca se intampla ceva in BG si RO vrea sa intre in Schengen inainte, tot iti trebuie verificari.

shift2rail

se asteapta alegerile politice din Austria (sf lui Sept.) ptr a se relua negocierile; perspectivele nu sunt roz, FPÖ-ul lui Kickl - dreapta suveranist/radicala -  tocmai a castigat europarlamentarele, Nehammer pe 3...

bim14

In 2023 am asteptat peste o ora si jumatate sa trec in Bulgaria in conditiile in care erau cam 10-15 masini pe rand. Poate intr-o prima etapa ar fi utile doar tronsoanele care ocolesc localitatile de pe traseul DN5. La bulgari o sa dureze o vesnicie pana or sa ajunga cu autostrada la Ruse.
Quote from: bim14 on January 09, 2024, 10:42:40 AMEu tocmai am virat 100 de lei si mai pun 500 in contul API daca la final de 2024 avem minim 50 de km de A7.

GAC

Austria a dorit inasprirea politicilor de emigratie, adica cei ce solicita azil sa solicite din tara lor, nu atunci cand sunt deja in UE... si au obtinut... ar trebui sa fie multumiti. pe de alta parte, nu pot sa-l condamn pe nehamer (doar metoda folosita). era penibil ce se intampla. duceti-va la atena, sa vedeti ca sunt mai multi asiatici decat greci. fluxul migrator trebuie oprit.

shift2rail

^daca v-a placut Nehammer (ÖVP-centru dreapta) il veti adora pe Kikl (FPÖ-extrema drepta): omul propune nici mai mult nici mai putin decat infiintarea unui comisar european pentru re-migratia strainilor care "nu s-au integrat" in UE, indiferent de statutul lor legal (deci inclusiv cei care au deja cetatenia/rezidenta unui stat membru). Propunerea e sustinuta de AfD(DE) si de Frontul national (FR).
Analogia cu comisiile care decideau deportarile evreilor si tiganilor in anii '30, '40 nu e interzisa.