Libera circulatie a romanilor in Europa si in lume

Started by Ionut, September 16, 2011, 06:28:31 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 6 Guests are viewing this topic.

doryan93

Dupa ce Franta a anuntat ca Romania si Bulgaria nu indeplinesc conditiile pentru integrarea in spatiul Schengen, ministrul german de interne acuza gradul redus de absorbtie a fondurilor europene din aceste state si cere Comisiei Europene sa ia masuri. Vizate sunt proiectele de integrare sociala a romilor si, drept urmare, reducerea imigratiei. Problema a fost discutata marti in Consiliul JAI, dar Ministerul Administratiei si Internelor nu a comunicat nimic pe aceasta tema, potrivit RFI.
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-15787920-adio-schengen-ministrul-german-interne-cere-comisiei-europene-masuri-impotriva-romaniei-vizate-sunt-proiectele-integrare-sociala-romilor-reducerea-imigratiei.htm

iuli

Să îmi explice și mie ca la proști ce au țiganii și imigrația cu spațiul Schengen. Dar nu cu chestii politice ci, așa, legal.

Nu mai înțeleg eu bine dar asta nu mai are nimic cu Spațiul Schengen ci mai mult cu rasism.

De ce tot ne milogim atât de ăştia? Cu ce mă ajută dacă e România sau nu e în Schengen?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

sebba

Sailing away! S/Y Haimana

radutm

#78
nu e doar cu statul la vama. asta e importanta, dar nu e doar atat. iuli, daca te uiti la fasia de teritoriu de la granita cu Ungaria, gandeste-te ca ea va fi complet deschisa si un drum intre o localitate romaneasca si una maghiara va fi ca unul din interiorul tarii. se vor deschide zeci de treceri noi (fara formalitati). asta inseamna foarte mult pentru zona de granita, schimburi economice si culturale reale, nu doar pe hartie.  in momentul de fata, granita inca mai actioneaza ca un zid despartitor. cand vom fi in schengen, nu va mai fi asa. implicatiile sunt enorme, de la investitii de-o parte si de alta la "infestarea" localitatilor noastre cu modelul ungurilor si tot asa. ca sa ne exprimam metaforic, schengen va da drumul civilizatiei occidentale sa vina peste noi mai repede.

PS: pentru oamnii din zona de granita - si cred ca sunt vreo 2-300.000, exceptand orasele mari, aderarea la schengen este asteptata cu sufletul la gura, pentru ca inseamna o sumedenie de noi oportunitati.
cont inchis

iuli

Bun, bun, bun! Asta ştiam şi eu. Totuşi, mă doare la bască că stau 5 min. să scot un CI să arăt la poliţist, e ca şi cum aş sta la un semafor în oraş când o iau spre graniţă. În plus, la fel vor sta şi olandezii şi francezii şi englezii să arate la poliţistul nostru un act de identitate. Apoi, mărfurile nu vor circula la fel de greu daca vom fi în Schengen, nu? Păi nu ei au interesul să circule uşor să descarce la noi mii de TIR-uri la mall-uri, supermarket-uri şi alte pieţe că noi nu producem nimic, noi sunt doar piaţă de desfacere pentru ei, deci... Ar trebui ca ei să se milogească de noi să intrăm in Schengen. Asta mă deranjează!

Şi totuşi, ce are imigraţia, ţiganii, locurile de muncă, justiţia, fondurile europene pentru te miri ce POS cu aderarea la spaţiul Schengen? Păi nu ar trebui să aibe cu securitatea frontierelor cu zona non-EU, adică cu cele patru graniţe? Intrebarea asta trebuie pusă de către politicieni când se duc la cei care ne refuză!  >:(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

DanCld

Eu zic ca problema reala e in continutul bazelor de date cu indezirabili in spatiul Schengen; e posibil ca acolo sa fie prezenti multi cetateni romani  :-[

madad

Dupa ce am citit ultimele trei pagini, înțeleg ca nu exista motive reale pentru România sa nu fie acceptata in schengen, dar:
-anumite tari din UE se folosesc de tot felul de motive bazate pe NON-sens referitor la Schenghen pentru a refuza România.
-alta problema e cea cu plecarea lui Fenechiu si Dragnea. Pai sa plece, sigur nu o sa plângă nimeni dupa ei, dar nici aici nu vad o conexiune directa cu Schengenul.
-alta problema dar tot bazată pe non-sens e cea a Germaniei si Franței care o tot dau cu rromii in sus si-n jos.

Ia sa meargă sa facă rromii un protest vreo 3 zile la Bruxelles in fata la UE cu niște pancarde sa scrie pe ele "Nu vrem Schengen, ca sa fim vecini cu rasistii de Francezi si Nemti" . Asta ar Inchide gura celor doua tari care ar fi arătate cu degetul, nici o alta tara nu va mai deschide acest subiect si cred ca România ar avea șansa sa fie acceptata mai mult ca sa ne facă sa tăcem.

madad

#82
Acum o luna: http://stirileprotv.ro/video/mesajul-lui-traian-basescu-pentru-francezi-care-nu-vor-romania-in-schengen-totul-are-o-limita.html/61391627

Știe cineva care a fost rezultatul discutiei între Basescu si Hollande?


Si încă o treaba,

România nu poate scoate granița doar cu Bulgaria ca sa dea un impuls de "încredere" celorlalte tari din Schengen, oricum suntem "la pachet" cu Bulgarii.  Voi ce ziceți?

alecu26

destul de naspa mai ales cu valurile de imigranti din Siria via Turcia.

Ce credbilitate poate avea Bulgaria acum????
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ciprebbe

Tocmai ce vor ridica un gard de 3 m pe toata lungimea granitei cu Turcia......deci Turcia va fi " pa Europei" , insa va fi interesant cum se va judeca decizi Bulgarilor.
Sunt voci care spun ca aceasta decizie (pe care bulgarii vor sa o adopte pt aderare) ii va exclude pe Bulgari din Schengen, iar cum noi eram la pachet cu bulgarii, loveste si in noi.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdymol

Un articol din presa locala arădeană:

QuoteNădlac: blestemul TIR-urilor

E joi la amiază. O zi obişnuită. Nu e sărbătoare, nu se anunţă nimic important în următoarele zile. Şi, totuşi, în vecinătatea oraşului Nădlac, coada de TIR-uri care aşteaptă să treacă frontiera spre Ungaria e lungă. 4 kilometri are doar până la intrarea în oraş, acolo unde e ,,stăvilită" de un semafor, obişnuit să arate mai tot timpul culoarea roşie, şi de o maşină a Poliţiei Rutiere. După Nădlac, alţi câţiva kilometri de TIR-uri vin să completeze coada lăsată în urmă înainte de intrarea în oraş. Dacă treci prin zonă în dorinţa de a ajunge în ţara vecină cu o maşină mică s-ar putea să ai norocul să nu te blochezi pe şosea.

[...]
articolul integral pe aradon.ro

Si o poza proprie, facuta acum vreo luna cand treceam pe acolo (cam tot timpul e asa):

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

doryan93

#86
Romania si Bulgaria nu vor adera la Spatiul Schengen in 2014, a declarat luni seara, presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, pentru postul francez de televiziune TF1, citat de Digi24 si B1 TV.
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-16007773-barroso-romania-nu-intra-schengen-2014.htm

Declaraţia făcută de preşedintele Comisiei Europene este în antiteză cu alte serii de declaraţii oferite de înaltul oficial, nu mai târziu de luna septembrie, atunci când afirma că Bulgaria şi România îndeplinesc criteriile pentru aderarea la Schengen.

http://adevarul.ro/international/europa/barroso-presedintele-comisiei-europene-romania-nu-intra-spatiul-schengen-anul-viitor-1_52814c4cc7b855ff56e4b547/index.html

Ionut


doryan93


ionutz08

are dreptate klaus.dupa ce romania a cumparat logistica pentru securizarea granitelor de la tari UE,in parte pe banii guvernului roman,e foarte usor sa zici....Voi nu intrati in schengen.citeam mai sus o treaba care ma frapat.ce are dea face aderarea la schengen cu absorbtia fondurilor europene?incredibil