Libera circulatie a romanilor in Europa si in lume

Started by Ionut, September 16, 2011, 06:28:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

rizzuh

Primarul din Baia Mare, aflat sub control judiciar si cu interdictie de a parasi tara, a parasit tara inaintea condamndarii definitive.

QuotePrimarul din Baia Mare, Cătălin Cherecheș, a fugit vineri din țară prin Vama Petea înainte de a fi condamnat definitiv la cinci ani de închisoare pentru luare de mită în formă continuată, au anunţat sâmbătă reprezentanţii Poliţiei de Frontieră. Acesta a folosit documentele unei rude la frontieră, fiind pasager într-un taxi. Există asemănări între edil și membrul de familie.

Un politist de frontiera il confunda cu varu', fiindca semanau. Iar noi vrem in Schengen si urlam ca sunt rai austriecii si olandezii.

shift2rail

Se evadeaza si din inchisori hypersecurizate, nu as folosi argumente anecdotice ptr sau contra admiterii intr-un spatiu de libera circulatie.

misiekwas

#647
Problema e ca numărul de aceste cazuri anegdotice este îngrijorător de mare încât nu pot sa fie considerate excepționale. Nici faptul ca numai întro săptămâna aproape 30 de vameși și polițiști au fost arestați pentru corupție. We're not doing ourselves any favours.
Și scuza, dar comparație cu evadarea de la "închisoare hipersecurizata" în momentul ca tipul pur și simplu a trecut granița pe buletinul altcuiva e cam amuzanta.


trex

Probabil una din conditii au fost sa nu intram rutier in Schengen. Adica doar aerian, practic nu suntem in Schengen. Sunt curios cum vor "oficializa" neoficializarea.

shift2rail

Chiar si aceasta admitere partiala vine cu conditii atasate: una dintre ele, sa acceptam relocarea migrantilor sirieni, afghani, pakistani, etc din AT in Ro si Bg.

Tough, tough, tough.

carutasul

vom vedea ce vor negocia concret. E cinstit să acceptăm o oarecare distribuire a migranților, nu e cinstit ca de exemplu Grecia, Italia și Spania să îi țină pe toți în timp ce țările din nord să nu primească deloc, pentru că migranții vin în UE, nu într-o țară anume. Dar problema e la cantități și la proceduri și nu știm ce s-a discutat (de fapt deocamdată nici de aprobare nu sunt sigur, că momentan e doar o declarație). Partea proastă e că probabil că asta o să înrăutățească lucrurile că degeaba îi acceptăm noi dacă ei tot în Germania vor, o să pună presiune și mai mare pe frontiera cu Ungaria, așa că o să avem și mai mulți care trec.
Însă poate asta ar deschide calea pentru diverse alte scenarii, unul din ele fiind deschiderea frontierei cu Bulgaria, care nu ar mai avea după părerea mea nici un blocaj în noile condiții. Evident că acum ar trebui să urmeze mutările noastre: întărirea graniței cu Turcia la bulgari, la noi diverse măsuri care să arate că arestările de săptămâna trecută nu au fost de ochii lumii. Iar dacă se acceptă desființarea controlului cu Bulgaria putem să formăm niște patrule care să inspecteze zona preventiv... sau mai știu eu ce ar putea fi considerat eficient. Austriecii pare că dau în sfârșit semnalul că se poate discuta (de care vorbeam în polemica de data trecută) , deci acum devine în sfârșit problema noastră.

shift2rail

De facto, Austria doreste sa externalizeze Ro&Bg problema migrantilor, pe modelul acordurilor UK-Rwanda! Italia-Albania, etc.

Ramane sa transpire detaliile acordului, cum il vor vinde politicienii - vom accepta doar migranti care ajung in At pe ruta balkanica, sau indiferent de ruta?- si, mai ales, de vazut daca romanii vor fi dispusi sa achite 'pretul'.

Migratia inca nu e un subiect exploziv ca in Occident, dar poate deveni.

TVlad

Nu e exploziv?! :D De ce crezi ca vor sa scape de ei azvirlindu-i la fraierii de romani si bulgari?

Este exact ce ne trebuie sa dea apa la moara unor partide ca AUR.

Lau

Explica frunzaverde putin mai sus pe acest thread ca nu prea se poate intra doar cu frontierele aeriene...
Sunt curios cum se va implementa...

Un pas inainte, daca se va implementa pana la urma. Insa problema mare e la frontierele tereste. Acolo se sta mult...

Sorinus

Dpdv economic, terestru e cel mai important. Ddpdv personal și de mândrie (poate prosteasca)  e bine sa nu mai pleci din capetele aeroporturilor în timp ce restul europenilor stau în zona cu servicii.

carutasul

se pare că austriecii sunt de părere că se poate doar cu granițele aeriene, spre deosebire de @frunzaverde . Tind să îi cred pe ei :) Nu am mai vrut să polemizez pe tema asta pentru că discuția era în bălării și mi s-a părut că unii colegi nu au înțeles esența a ceea ce am zis, am arătat de atunci că tehnic vorbind în mai multe cazuri s-a intrat decalat în Schengen, dacă a mers 3 luni la unii merge și 10 ani la noi (sper să nu cobesc). Câtă vreme se poate lucra în regimul ăsta 2 zile, și s-a și făcut,  se poate și mai multe.
Dar cum ziceam mai demult, în felul ăsta austriecii fac o mutare politică, arată că sunt flexibili și mingea e la noi. Acum devin valabile toate care s-au discutat despre problemele pe care le avem în ograda proprie și abia acum chiar avem posibilitatea să "sărim la beregata" ministerului de interne să le rezolve. Pentru că până acum putea zice "oricum nu intrăm"; acum nu mai poate. E interesant pentru că vine campania și chiar n-o să se mai poată fofila, pentru că oamenii o să vadă ce face și ce nu face pentru asta și e o chestie care "arde". Numai să se și întâmple că eu încă sunt sceptic, am tot văzut filmul ăsta :)

shift2rail

Bulgarii, mai putin carcotasi decat romanii, la cadoul austriac:

The plan will not be problematic from a legal point of view, European law expert Walter Obwexer from the University of Innsbruck told the newspaper. The increase in Frontex numbers is now a done deal, the reception of asylum seekers is compatible with EU law - and: "The Schengen Borders Code allows for the gradual abolition of checks on persons at internal borders. For example at airports."

https://m.novinite.com/view_news.php?id=222903





naivu

^^^^Din ciclul "moarte caprei vecinului": de când cu prostia cu Brexit-ul, se îmbarcă și englezii la același terminal cu românii  :lol: