Libera circulatie a romanilor in Europa si in lume

Started by Ionut, September 16, 2011, 06:28:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

carutasul

la granița aia mai sunt și niște unguri :)
Serios vorbind, problemele noastre sunt serioase dar aparent nimănui nu îi pasă de ele. Cred că ar râde alegătorul de s-ar da pe spate dacă ar veni politicianul să îl amenințe că din cauza românilor sunt țigările ieftine :) Contrabanda în general îi afectează pe producători, nu pe majoritatea alegătorilor, care sunt consumatori, la ei e ... dimpotrivă.
Problema de care îi pasă alegătorului e imigrația, și asta pentru că aduce cu ea mizerie și infracționalitate (de multe ori nu e vina oamenilor ălora, dar când trăieși în stilul ăsta e inevitabil). E o temă pe care o pot înțelege și cred că putem face, împreună cu bulgarii, niște pași pentru a detensiona situația. Chiar dacă eu personal nu cred, cum zice @frunzaverde că dacă deschidem noi granițele se golește Turcia :) problema și temerea există și trebuie cumva "adresată". Nu cred în garduri dar există totuși soluții de compromis, în definitiv avem o experiență de dinainte de '89, sigur mai valoroasă decât a austriecilor :)

Vladul

Drogurile ce intra in europa prin Romania sunt fix neglijabile, o eroare de aproximare in comparatie cu ce intra prin mareata Olanda (unde se mai si produc extrem de multe, in fiecare saptamana mai dau peste o ferma in care se produce extasy). Aceste lucruri sunt in mare parte si tolerate pentru ca aduc extrem de multi bani in aceste tari. Asta e praf in ochi cu drogurile si contrabanda ca motiv sa nu intram noi in Schengen atata timp cant suntem un peste minuscul in acest joc. Prin Olanda, Belgia, Italia, Franta intra mult mai multe produse de contrabanda si droguri..
Daca imigratia ilegala e problema atunci trebuie sa scoata din Schengen mai intai Spania (vin multi Marocani pe la Ceuza), Italia, Grecia si mai ales Ungaria. Pana acum nu am auzit un motiv de la Austrieci si Olandezi care sa nu fie usor demontabil. Sunt fix motive politice si economice parerea mea.

Liviu M

Când învățam pentru note, dacă știam că un prof. nu mă vedea cu ochi buni, învățam de cât mai mult (ideal de 10), că să fiu eu sigur că mă trece.
Nu conta că proful (poate) n-avea dreptate să mă şicaneze.

shift2rail

"Profesorul" nostru se numeste Comisia Europeana, nu-mi amintesc ca romanii sa fi votat ptr aderarea la...Austria.

Iar Comisia a vorbit. Loud and clear.

Liviu M

#454
Și cu toate astea, profesorii Austria și Olanda ne-au lăsat corijenți și anul ăsta.
E cazul s-o punem de-o excursie la Capitală, poate ajută pentru data viitoare.
LE Sau punem osul la treabă și data viitoare trecem clasa (pe bune).


frunzaverde

#456
"Suntem complet pregatiti de Schengen", "Coruptia nu e o problema", "Romania nu e pe rute de trafic ilegal":


Vizionare placuta!
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

TVlad

Chiar azi l-am vazut si ma gindeam: "uite, frunzaverde avea dreptate..."

De altfel, cred ca nici un roman nu e atit de naiv sa isi inchipuie ca vamesii nostri sint usi de biserica. E clar ca tentatia spagii e foarte mare intr-o asemenea meserie dar impresia mea era ca s-or mai fi limpezit lucrurile si pe acolo. Nu o mai fi ca in anii '90. Poate nici nu mai e dar oricum eu - in locul europenilor - nu as lasa "cheile casei" pe mina unor astfel de oameni. E trist, inca o data sa constat cine s-a cocotat la conducerea acestei tari: o grupare bine organizata de borfasi, cu pregatire si cultura precara dar uniti de cea mai trainica dintre relatii: complicitatea.

In alta ordine de idei, poate ca si taxele acelea vamale/de tranzit sint aberante, prea mari, conducind la doua rezultate la fel de proaste: fie sint eludate cu plata spagii aferente, cu intretinerea intregului sistem mafiot, fie sint platite integral, corect dar transmise mai departe in piata catre clientul final ce va "beneficia" de un produs mai scump.


tom_sawyer

Cancelarul Austriei cere o graniță UE la fel de sigură ca zidul lui Trump: "Foarte înalt, foarte adânc în pământ, monitorizat constant" (Bild)

Nehammer către BILD: ,,Șeful poliției noastre federale este în prezent chiar acolo: se uită la granița SUA cu Mexic pentru a vedea ce măsuri intră în vigoare. Scopul nostru este să împărtășim apoi aceste cunoștințe cu alte țări ale UE, cum ar fi Bulgaria, pentru a îmbunătăți protecția la granițele UE."

Cancelarul a cerut de câteva săptămâni o mai bună protecție a frontierelor externe ale UE. La cel mai recent summit al UE de la începutul lunii februarie, s-a convenit, printre altele, să se îmbunătățească gardul de la granița Bulgariei și să se utilizeze mai multe drone pentru supraveghere. Bulgaria urmează să devină acum ,,un nou model în limitarea migrației ilegale".

"Situația este cu siguranță dramatică. Și există încă un număr incredibil de migranți care așteaptă pe rute. Numai în Iran sunt trei milioane de afgani care vor să meargă în Europa. La aceasta se adaugă situația din zona cutremurului din Turcia și nordul Siriei, unde trăiesc peste un milion de refugiați din Siria și acum au pierdut din nou toată agoniseala", a mai spus Nehammer.


g4media.ro

shift2rail

^numitul Nehammer nu e 'profesorul' de la care anumiti preopinenti luau lectii, care ne trecea sau nu clasa, si, eventual, ne aseza pe coji de nuca?

Sfanta naivitate (sau nu).

tom_sawyer

Mâine vine să ne spună că e groasă treaba:

După ce la sfârşitul anului trecut s-a opus aderării României şi Bulgariei la Schengen, motivând că cele două ţări nu au reuşit să împiedice imigraţia ilegală, ministrul austriac de Interne Gerhard Karner a prezentat, marţi, la Viena, o situaţie care arată că în 2022 în Austria ar fi fost reținuți cu 61% mai mulţi traficanţi de persoane decât în 2021, iar 52 dintre aceştia au fost români. Datele au fost făcute publice de Gerhard Karner cu o zi înaintea vizitei pe care urmează să o facă la București, prima în mandatul său.

Conform datelor prezentate de ministrul austriac de Interne, în 2022 au fost reținuți în Austria 712 traficanţi - cu 61% mai mulţi decât în 2021. În 2021, 441 de traficanţi au fost reţinuţi în Austria, iar în 2020 au fost 311, numărul lor fiind mai mare în aceşti ani chiar şi faţă de situaţia de dinainte de pandemie, pentru că în 2019 autorităţile austriece au prins doar 242 de traficanţi, ,,semnificativ mai puţini"

Doar în 2015, anul în care Europa a trecut prin criza imigranţilor ce fugeau de războiul din Siria, a existat un bilanţ mai mare, cu 1.108 persoane reţinute, a susținut Karner, care a prezentat în conferința de presă mai multe grafice privind situația traficanților de persoane.

Dintre traficanţii reţinuţi în 2022 în Austria, românii au fost pe locul al patrulea, potrivit statisticilor prezentate. Cei mai mulţi au fost sirieni - 103, urmaţi de turci - 68, ucraineni - 53, români - 52 şi austrieci - 34.

    ,,România şi Austria doresc să continue să coopereze îndeaproape în domeniul securităţii.
    Obiectivul nostru comun este de a continua să exercităm presiuni asupra Comisiei Europene, în primul rând pentru a face mai robustă gestionarea frontierelor externe şi de a sprijini ţări precum România în acest sens.
    Numai un management funcţional al frontierelor externe permite libertatea de călătorie fără graniţe în cadrul Uniunii Europene", a declarat ministrul austriac de Interne, referindu-se la spaţiul Schengen.


hotnews.ro


TVlad

Ei, asa da! Daca le povestim europenilor de codoiul suplimentar generat de neadmiterea noastra in Schengen, ii facem praf. O sa ne primeasca imediat, cu scuzele aferente...

frunzaverde

Astia sunt prosti sau ne cred pe noi prosti?

45000 tone de CO2 inseamna undeva la cam 16 ore de functionare la putere maxima a centralelor electrice din complexului energetic Oltenia. 40 ore de functionare SEN intr-o zi usoara de iarna. Per total, la nivel european, o nimica toata.

E absolut penibil : in loc sa se concentreze pe problema reala, fac balcanismele traditionala - fofarleaua.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

carutasul

presupun că voiau un pretext ca să pună problema pe agendă, că altfel zici că e TNR :)