Libera circulatie a romanilor in Europa si in lume

Started by Ionut, September 16, 2011, 06:28:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

medicul de garda

Deci, desi problema fundamental a Schengen e ca frontierele tarilor candidate sunt considerate nesigure si prea poroase, cand statul care a preluat rolul de "bad cop diplomatic" aduce in atentia media fix adevarul nerecunoscut pe canale oficiale, UE spune care nu va da bani pentru securizarea suplimentara a respectivelor frontiere, fiindca e nevoie de prea multi bani? Deci solutia finala cea mai rentabila dpdv financiar e ca noi sa ramanem in afara Schengen pe veci, ca state buffer si sa ne prefacem vesnic suparati pe Austria si Olanda ca nu ne-au primit asa?  >:(

Adevarul asta e, de ce sa dai cateva miliarde de euro in plus pentru securitate si integrare europeana, cand ai deja, gratuit niste garduri cu suprafata de 238,400 + 111,000 km2?? Si platesc tot statele respective pentru privilegiu cu cresterea economica ciuntita de controalelel vamale interne...
Trust me, I'm an east-european doctor!

shift2rail

^gardurile nu au rezolvat, si nu vor rezolva niciodata, nimic. la moment, nici macar nu contururile valului migrator din Africa+Orientul Apropiat.

TVlad

Normal, va rezolva numai taierea definitiva a beneficiilor nemeritate pentru "azilanti". Daca ar veni doar pentru a munci, ar fi foarte putini.

carutasul

dacă vorbim de refugiații din Turcia, aș zice că au motive destul de întemeiate. Siria era o țară relativ OK "înainte".
În alte zone e altfel.
Însă problema e că gardurile sunt pentru toți, nu numai pentru "cei răi".

frunzaverde

#439
@TVlad - ce naibii vrei sa mai tai?

Suedia e reputata pentru a fi "raiul azilantilor" etc. etc. (nu mai e de muuuult, acum si la noi Damascul e considerat sigur, cf. RA/069/2022; nu se fac deportari, dar noii azilanti din Damasc pot fi refuzati), si uite ce primesti:

1. cazare in centru, sau in cazuri extrem de limitate, plata unei chirii ieftine (dar chiar si in cazul asta rar, nu ai voie sa te stabilesti in cartiere rau-famate sau cu probleme de integrare).

2. 6.34 euro pe zi daca esti singur, 5.44 euro pe zi/persoana daca esti un cuplu. Copiii primesc intre 3.30 si 4.46 euro/zi. O paine ieftina este vreo 2 euro, o cutie de lapte e 1 euro si ceva, un kil de carne tocata vreo 7 euro, un kil de rosii e vreo 5 euro. Cum poate trai un adult cu banii astia eu nu inteleg - ca trebuie sa mananci, sa-ti iei haine, pasta de dinti, transport (si un singur bilet de transport public in orasul meu e 40% din alocatia de bani). Spre comparatie, cel mai mic ajutor social legal e de 2.5 ori mai mare (+ chiria si curentul).

Toate astea ti se taie cand ai primit refuz de azil (60% din cereri) si ti-ai epuizat recursurile; ti se pot prelungi doar daca accepti repatriere voluntara. Daca ti se aproba cererea ca "protectie subsidiara" (35%) primesti permis de sedere pe 13 luni, care iti e prelungit doar daca situatia in tara ta nu s-a stabilizat si/sau daca esti pe picioarele tale (te-ai angajat sau faci scoala full time sa te angajezi).

Ce dracu mai poti taia? Esti sub limita subzistentei...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

shift2rail

Nehammer: Schengen e disfunctional (s- au reintrodus controale la diverse frontiere)

Rutte: Dublin e disfunctional( "dublinatii" circula liber prin Europa, nu sunt procesati in primul stat in care pun piciorul)

Rutte+Nehammer: extinderea la Ro+Bg nu este fezabila acum (sic)

http://m.stiri.tvr.ro/cancelarul-austriac-se-declara-din-nou-impotriva-extinderii-schengen--bulgaria-si-romania-au-nevoie-de-sprijinul-nostru-cand-vine-vorba-despre-securizarea-granitelor_923570.html


alexandru_m

#442
In primul rand faza aia cu Croatia care devine acum sat de vacanta este o manipulare grosolana.

Croatia este si a fost sat de vacanta pentru olandezi / nemti / austrieci de zeci de ani.

Spun asta din proprie experienta. Am 2 concedii facute pe coasta croata si acolo limba de baza e germana in restaurante si magazine. Plus ca locatia pentru acele concedii am aflat-o de la o ruda care a gasit-o pe un forum din Germania.

In al doilea rand am si eu o intrebare:

Ne ciunteste Austria cresterea economica fiindca ne tine in afara Schengen si avem cozi la vami la iesirea din tara.

Ba baieti, dar pe intrare in tara tot Austria ne face cozile?

Nu, va spun eu. La Nadlac 2 gaturiea e cantarul ala fain de unde au arestat toti angajatii acum ceva vreme. In anul 2023 inca se mai masoara TIRul cu ruleta ca nu exista senzori de inaltime. Asta si eterna SPAGA care se cere si azi pe fata.

shift2rail

^Cazul e departe de a fi inchis...de ex, @Corlatean sugereaza o acțiune la CJUE în constatarea abtinerii de a actiona, în baza articolului 265 TFUE, îndreptată împotriva Consiliului:

,,Dans les cas où, en violation des traités, ... le Conseil ... s'abstiennent de statuer, les Etats membres ... peuvent saisir la Cour de justice de l'Union européenne en vue de faire constater cette violation ...".

frunzaverde

Corlatean, Negrescu si ceilalti se comporta ca niste populisti ordinari. Consiliul nu a "refuzat sa actioneze" ci a actionat - a supus la vot accederea Romaniei la Tratatul Schengen, si nu s-a intrunit unanimitatea necesara.

De altfel, e cunoscuta cutuma UE : nu poti sa obtii o schimbare de tratat sau de statut in cadrul unui tratat decat in baza compromisului si negocierii; nu merge cu datul in judecata. In ambele directii - SE, RO si PL nu au fost date pana acum in judecata ca nu au adoptat Euro si ca nu au facut pasii necesari in directia asta.

P.S. Poti pune textul in romana, are aceiasi valoare cu cel in franceza: "În cazul în care, prin încălcarea prevederilor tratatelor, Parlamentul European, Consiliul European, Consiliul, Comisia sau Banca Centrală Europeană se abțin să hotărască, statele membre și celelalte instituții ale Uniunii pot sesiza Curtea de Justiție a Uniunii Europene pentru a constata această încălcare. Prezentul articol se aplică, în aceleași condiții, organelor, oficiilor și agențiilor Uniunii care se abțin să hotărască."
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

shift2rail

#445
E mai complicat de atat: tratatul obliga statele care indeplinesc criteriile de accedere - la Schengen, Eurozone, samd- sa devina membre, cu exceptia celor care si-au negociat opt-out pe domeniul respectiva.

De ex, DK are opt-out pe politica migratie&azil- un stat opt-in care ar contempla, for instance,  deportarea solicitantilor de azil in Rwanda ar intra imediat in procedura de infringement a Comisiei-  dar, schizofrenie absoluta, DK are drept de veto in Schengen. @Rutte, @Nehammer si restul calvinistilor self-righteous din nord: cum  dreak participa DK la acordul Schengen fara ca nici macar sa aplice politica comuna de migratie si azil? Migratia&azilul sunt part and parcel din Schengen doar cand sunt utile ca argument impotriva unora?

Invers, fara opt-out, Suedia face insa un joc interesant pe Euro, neindeplinind intentionat un criteriu de aderare, participare in antecamera Euro, mecanismul cursurilor de schimb ERM II, prevalandu-se de un artificiu tehnic: sustine ca intrarea in ERM II ar fi...voluntara (sic sic).

Indeplinirea sau nu a criteriilor e certificata de "institutii": Comisie pe Schengen, ECB in liason cu Comisia pe Euro, etc, niciodata de statele membre.

Pe de alta parte, e drept ca automatizarea procesului- ai bifat conditiile esti admis automat- ar ucide dreptul de vot si de veto al statelor membre, acolo unde acesta exista.

Suntem intr-o arhitectura institutionala complet balkanizata/bizantina, plina de contradictii, deci trebuie sa jucam cu toate instrumentele la indemana, inclusiv cele juridice.
CJUE a luat de multe ori decizii surprinzatoare- in special in criza Euro, unde a transat de cateva ori impotriva celei mai importante Curti Constitutionale din Europa,cea din Karlsruhe.
Nu sustin ca ne va baga CJUE in Schengen, dar poate fi un argument suplimentar de presiune pe AT (si NL daca nu ne decuplam).

carutasul

unanimitatea e cutuma și cred că ultimul vot a adus o oarecare simpatie pentru "cauză" pe care am pierde-o dacă am încerca să forțăm situația.
Decuplarea, în afară de problemele tehnice (infrastructura absentă pe Dunăre) ne-ar lipsi de un aliat neașteptat, Grecia .
Probabil ar fi mai constructiv să căutăm niște soluții de compromis, în pași (de exemplu nu  văd în ce fel intrarea cu spațiul aerian i-ar deranja pe austrieci, că niște Boeing-uri cu migranți nu cred că ar putea trece neobservate. În plus probabil că s-ar putea găsi o soluție tehnică măcar pentru frontiera bulgaro-română pe actuala platformă (nu văd de ce niște informații în plus în sistem ar deranja). Asta ar elimina o frontieră și, în plus, ar permite confruntarea datelor la frontiera UE cu cele introduse de bulgari deci ar putea confirma sau infirma alegațiile austriecilor.

shift2rail

^dimpotriva, nu vei castiga simpatia, ca sa nu mai vb de respect, daca nu bati niciodata cu pumnul in masa. (francezii au o vorba: in politica cel mai important cuvant este "nu")

 Se pot face multe, un boicot elegant, gen politica "scaunului gol" in Consiliu care i-ar paraliza complet activitatea,  actiunea la CJUE pe diverse suporturi juridice Tomac/Corlatean, lobby consistent pe langa granzi ptr ca acestia sa puna presiune pe recalcitranti, o politica externa subtila pe mai multe voci/registre( vezi la olandezi unde premierul Rutte se opune largirii, ptr ca, in aceeasi zi, ministrul de externe Hoekstra sa-si afirme public sustinerea ptr Ro) etc.


Liviu M

Oare ce lipsește din todos?  ???
A, știu, ne facem temele cum trebuie. Pe bune, să nu mai poată nimeni să comenteze. :D

alexandru_m

Nu-nu, Liviu, nu ai inteles.

Noi suntem perfecti. Chiar de 11 ani tot suntem perfecti. Nu avem ce teme sa facem.

Trec prin granitele noastre de toate de la barci cu cocaina la avioane cu tigari de contrabanda la soferul de tir care duce jumatate de porc proaspat taiat la sora lui in Germania (fara nici un act, bine-nteles) dar noi ii dam inainte ca suntem perfecti.

Treceau tirurile pe la Nadlac (si trec iara ca s-a rasuflat povestea cu saritul in aer din Arad) cu cate 20 de paleti de tigari de contrabanda de parca nici nu-i vama acolo, dar noi tot perfecti ramanem. Si dam vina pe Snowball pentru cozile de care suntem vinovati tot noi.