Libera circulatie a romanilor in Europa si in lume

Started by Ionut, September 16, 2011, 06:28:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

hvm

#225
Total deacord cu @pasadia. Am vizitat Croatia in 2015. Am facut un tur cu masina pe traseul: Intrare de pe M7 de la Budapesta - Centura Zagreb - Rijeka (pauza de o zi) - P.u.l.a (stiu la noi inseamna altceva - pauza alta zi) - intors pe A pana la A1 si coborat pana in Zadar unde am stat 2 zile(3 nopti - aveam si o gluma atunci ca am mers din P..a in Zadar) am plecat mai departe pana la Split inca 2 zile, apoi trecut prin Macedonia si vizitat Dubrovnik 1 zi (care in timpul razboiului a fost distrus aproape complet si acu nici nu iti dadeai seama ca fusese ceva stricat). In final ne-am intors prin parcul national Plitvice.

Trebuie sa spun ca am fost uimit de 3 ori de o autostrada:
- cea din grecia de la Salonic la Egumenita (o insiruire continua Tunel - viaduct - tunel - coama muntelui - viaduct - tunel - coma muntelui - samd... vazut in 2009)
- aici a fost a doua : autostrada A1 merge dea coasta muntelui (ca sa compar la noi ar fi muntii fagaras) apoi la un moment dat trece dintr-o parte in alta pe cealalta coasta si continua mai departe sa coboare.... uimitor. Iar undeva la inaltime era o parcare consturita pe coasa muntelui, dar facut un zid inalt de vreo 20 - 30 m inaltime care tinea in spate o parcare de vreo 500 x 350 de metri. De la marginea parapetului aveai o vedere care iti taia respiratia cu toata valea  care curgea de-a lungul crestei pe care era autostrada. (vazut in 2015) as putea compara zidul de sprijin cu dealul liliecilor dar facut undeva la cota 2000m in muntii fagarasi.
- o intersectie de autostrazi sub munte (in tunel) vazuta in italia. (vazut in 2017 dar construita cu 30 de ani inainte daca am inteles bine)

Noi inca nu avem nici un km de autostrada in munte, nu mai discut de tunele de genul alora existente in Croatia sau Grecia (ca de instersectii daca zic incep curcile sa rada) asa ca eu zic ca se potriveste zicala aia "mai e mult pana departe".... Si probabil o sa ajungem in Schengen atunci cand o sa sa spunem ca avand aparatura pe care am cumparat=o cu bani primiti tot de la UE am prins o multime de fugari. Nu ca am prins 20 de fugari ca sa ne facem ca am facu ceva in timp ce restul de 3000 au trecut la 200 m distanta fiindca nu i-am "observat"...

Acu al doilea lucru care m-a uimit era ca foarte rar am vazut cosuri de gunoi pline cu varf si gunoiul care nu incapea in ele era cazut pe langa ele, si nici n-am sesizat lipsa cosurilor in zone aglomerate, am gasit cos sa arunc gunoiul de fiecare data cand am avut nevoie. In Parcul national Plitvice (care e de fapt un sir de lacuri cu cascada din unul in altul) toate aleile erau frumos trasate fie cu pietris pe alee si o bordura din pietre de rau pe margine, fie cu punte de lemn pe langa malul apei dar pe lac si cu o multime de cosuri de gunoi care erau toate folosite: n-am vazut nici un gunoi pe alaturi, si n-am vazut nici un cos plin si cu mormane de gunoi sub el. Am gasit vreo 3-4 locatii unde intre DN si mare era o fasie de padurice de vreo 20-30 de metri unde se oprea lumea sa campeze. Desi nu era nici un cos de gunoi acolo, n-am gasit nici gunoaie. Desi era destul de multa lume. Acum spuneti-mi voi un parc national din Romania care are cosuri de gunoi pe alei constuite care nu e plin, si este golit in fiecare zi sau chiar de mai multe ori pe zi daca e nevoie si nici nu exista gunoaie pe margine? Si spunetimi o zona de camping adhoc pe malul unui rau unde nu sunt si gunoaie care sa arate ca acolo vine frecvent lumea la gratar? Eu inca n-am vazut din astea. Asa ca si in domeniul asta suntem tot in urma croatilor.... Acum suntem in urma iar la ei ce am vazut era acu 7 ani.... Poate s-or fi prostit si ei intre timp, cine stie...

Concluzia mea este ca noi ca popor mai avem undeva intre 5 si 15 ani pana cand ajungem din urma pe greci si pe croati la bun simt si dezvoltare.... Zic ca si popor fiindca sunt si oameni cu bunsimt care strang gunoiul de pe alei cand se plimba prin padure si il duc la un cos de gunoi, insa din pacate aceia sunt exceptia care intareste regula deocamdata. Am fost odata la Lacul Rosu si toate cosurile de gunoi in jurul lacului erau pline ochi si cu gunoi pe langa. Si erau multe pungi si hartii aruncate pe alee (practic lasate sa cada de cei care treceau)...

Sunt foarte dezamagit ca nu am intrat in Schengen fiindca sunt multi dintre noi care meritam, insa fiindca inca avem o mare piatra de moara care o tragem dupa noi si ne face neamul de rusine inca n-avem ce face. Eu nu cred ca e numai economica treaba, dar cred ca la cat am facut pentur Europa in razboiul cu Ukraina, aveam si noi dreptul sa ne alaturam lor... N-a fost sa fie. o sa vedem data viitoare. Pana atunci poate ne punem sa aratam ca am prins toti migrantii si nimeni n-a ajuns in Austria fara sa fie inregistrat in Romania...

LE: singura chestie cu care nu sunt deacord e modul in care s-a facut extinderea: nu vrem pe romania si pe bulgaria fiindca nu functioneaza Schengen si nu ne extindem pana nu e facut sa functioneze, dar in acelasi timp primim Croatia. Ce prostie de logica e asta? e clar ca decizia asta n-a avut nici o legatura cu Romania  ci a fost ceva pur politic.... O mai fi fost si OMV si restul, dar pentru asta eu n-as modifica legea OffShore cum isi doreste OMV ci as schimba-o sa dau dreptul gasitorului sa exploateze, dar daca nu o face atunci sa dau dreptul altcuiva sa exploateze pana la 5% din zacamant pe an. Adica daca OMV/petrom va extrage 5% atunci super pot continua. Daca insa ei scot dar 0.5%, atunci eu vand sau ofer dreptul la extractie pentru restul de 4.5% unui terz As incredinta direct catre RomGaz ca atunci ramane tot profitul la bugetul de stat pe principiul: Dreptul principal la prospectiune si exploatare este al celui care a gasit zacamantul, dar daca ala nu vrea atunci eu ca stat am dreptul sa dau altuciva sa extraga. Si ajut Romgaz sa faca acea extractie, sa avem noi gazul nostru. Sa ii vad atunci pe austrieci...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

oneLess

Populația Europei (cea nativă, a lui orban) e împărțită în două: catolicii lor și restul ortodocși. Migranții sunt pe cale să devină catolici sau pleacă acasă. Croația ?

hvm

#227
Eu cred ca acum e cazul sa ne asiguram ca este aplicata legea in litera ei si nu in spiritul ei legat de firmele care se ocupa cu taieri si exporturi de lemn in mod abuziv. Avem o firma austriaca care a cam fost lasata in pace pana acum in privinta aceasta. Nu am nici o problema sa joace "corect" in litera legii, dar as aprecia daca guvernul ar trimite corpul de control la Romsilva filiala Suceava sa verifice toate reclamatiile legat de practici ilegale de achizitie a lemnului la negru de aceasta firma sau de la alte firme care il achizitioneaza la negru....

Apoi sa fie verificat OMV in legatura cu toate investitiile si actiunile pe care si le-a asumat prin contract dar nu le-a pus in practica inca... iar daca nu le convine sa se retraga din Romania si sa vanda tot catre Petrom si participatia de la petrom sa o vanda Statului roman....

Eu azi am alimentat pentru prima data in ultimii 5 ani de la Rompetrol. Acu 5 ani am renuntat sa mai alimentez de la Lukoil, acu 3 de la Socar, iar acu 2 ani de la Moll. De atunci am alimentat exclusiv de la Petrom/OMV. Incepand de astazi o sa alimentez de la singurul care a mai ramas si anume Rompetrol. O sa fie destul de dificil ca nu am Rompetrol in zona Frasin/GuraHumorului, dar ma descurc eu cumva, eventual din cand in cand imi calc pe inima si pun de la Sokar....

Nu aveam nici o problema cu motivul invocat pentru care ni s-a refuzat sa intram in Schengen atat timp cat nici Croatia nu intra, dar in cazul asta e chiar o politica murdara.... Eu cred ca statul roman are capacitatea sa se adune si sa se concentreze si mai tare pe controlul migratiei prin verificarea cat mai atenta a tuturor tranporturilor si asigurarea ca nu exista nici un fel de tranport ilegal, realizand bineinteles verificari aleatoare. care sa intamplator sa fie asupra tuturor marfurilor care ajung sau pleca din austria... Dar in proportie egala si din alte surse. Pentru fiecare camion din/spre Austria sa verifice un camion din/spre o alta tara europeana. Nu poate spune nimeni ca noi nu vrem sa starpim coruptia si migratia transfrontaliera, ghinion ca aleator din 100 de camioane s-au nimerit sa fie verificate fix cele 5 care merg in Austria... in inca 5 care merg in alte tari din EU. Chiar asa de greu e? Sa lasam guvernul austriac sa negocieze cu Romania si nu invers. Noi chiar am decis sa ne facem treaba. Bulgarii deja au promis ca asta vor face... daca o si pun in aplicatie imi dau jos palaria pentru ei...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

frunzaverde

#228
Adevarul e ca nu ne vor in Schengen pentru ca NOI, Romania nu ne-am facut treaba, am incercat sa-i mintim ca ne-am facut treaba, s-au prins, dar nu vor sa ne spuna in fata.

Asta e adevarul, cunoscut de toata lumea, dar pe care nu-l spune nimeni in fata, ca nu e diplomatic. Ieri vorbeam cu cineva implicat in proces, care a zis pe sleau: "veti intra in Schengen cand nu ne ve mai duceti la sectia 2 Politie" (care e o cladire de sticla si otel, ultra-moderna, cea mai moderna sectie de politie din tara). Din cate am inteles, cand s-a pus problema la croati de vizitat o sectie de politie, Croatia le-a pus o lista de 50 de sectii, partea croata a zis "alegeti si acolo va ducem".

Au dus echipa de verificare Schengen la doua vami unde s-au adus politisti de frontiera din trei judete fix in ziuq controlului. Scannerele in vami, esentiale in lupta anti-trafic de droguri, de arme, de migranti, lipsesc. La Constanta Sud, DP World a donat un scanner din disperare ca nu puteau sa-si reexporte containerele inspre vest. Portul Constanta are acum 3 (trei) scannere, ar avea nevoie de 10-20. La Albita scannerul de camioane din Romania nu merge saptamani pe an. Bine ca merg cele doua moldovenesti.

Si cel mai grav -- Romanii au organizat toate inspectiile ca niste butaforii, crezand ca dusul cu fofarlica si mintitul pe noi insine functioneaza la nivel UE. Asta e ce inseamna "trebuie sa reformam spatiul Schengen spus de Austria - trebuie schimbate criteriile si inspectiile, pentru ca pe verificarile tehnice de acum ("ne aratati ce vreti voi") orice minciunea spusa de Romania trebuie luata de buna.

Acum cum stam in realitate:

1. Avem cea mai proasta infrastructura vamala si de trecere a frontierei din Europa. Va prezint PTF Ungheni Prut feroviar modernizat Schengen : https://goo.gl/maps/s4GS3KmwL68XB3jS6.

PTF Ungheni Prut feroviar este cel mai aglomerat punct la grantia externa UE pe feroviar din Romania, cu 4 perechi de trenuri de calatori pe zi. Unul din ele, cel mai problematic dpdv vamal, trece noaptea, tarziu.

Politia de Frontiera sta in niste cosmelii de santier, vai-mama-lor, niste containere temporare permanentizate. Capacitatea postului este extrem de limitata, sunt vreo 5 politisti prezenti acolo in total. Le-au pus acoperis, recent, asta e singura investitie facuta din 2009.

Vama in sine este intrerupta de un drum judetean fix pe mijlocul vamii, care intrerupe, fix in mijlocul vamii, toate instalatiile de siguranta existente - este banal sa sari din vagon, iar daca e un grup mare de migranti, inclusiv sa imobilizezi sau sa distragi cei 1-2 politisti care flancheaza trenul (cum s-a intamplat alaltaieri la Barcelona).

Si nu e alta poveste in alta parte. Radauti-Prut - cosmelii, containere, generator pus pe tarla - asta e vama "securizata" Schengen : https://goo.gl/maps/5EzSJvdspzKvfhkH7

La vamile mari rutiere, Jimbolia, Stamora Moravita, situatia arata oribil -- si stiu ca ati trecut multi din voi -- lumea a 3-a. Aceleasi platforme pline de gropi, cladiri mostenite de pe vremea lui Ceausescu, aceiasi politisti acri, si neinteresati de lumea din jur.

Am trecut si Croatia - Serbia. Am trecut prin punctul principal - Bajakovo - prima oara in 2011, a doua oara in 2019. Complet schimbat totul, in pregatire pentru Schengen : nu doar ca sunt 20+ de fire de control in vama primara, dar exista o vama secundara pentru control amanuntit complet separata. Pentru camioane exista scannere multiple (4 fluxuri) plus o cladire complet separate cu depozit si platforme de incarcare/descarcare pentru inspectie secundara. Totul imaculat, totul impecabil. Vama lor putea fi intre Canada si SUA. A noastra pe langa Africa Centrala. A, plus o cladire noua, de marimea a vreo doua licee romanesti, pentru organizare si control secundar si detentie.

Am trecut si prin vama mai mica, prin Ilok. Totul nou-nout, la fel, imaculat, au zis ca dupa intrarea in UE au demolat tot ce exista si au reconstruit-o de la zero, special pentru Schengen.

Diferentele sunt uluitoare, daca vreti sa va convingeti, suiti-va in masina, avion, whatever, duceti-va si vedeti-le infrastructura vamala.

2. Fasia este la fel de prost protejata. S-au cumparat foarte putine echipamente noi dupa contractul, deja cu cantec si penal, facut cu intermediari (Ghitza et. co.) si EADS. Multe din sistemele cumparate in 2007-9 scartaie, nu functioneaza, pica. Avioane cu tigari din Ucraina trec nedetectate (dar le detecteaza moldovenii si ucrainienii), capturi uriase droguri apar aleator pe plaje (de multiple ori) - si fix in ziua aia sistemele de detectie erau "down". Vama terestra e protejata de echipamente vechi, si slabe, in timp ce atat Croatia cat si Ungaria au construit masiv in ultimii zece ani.

3. Cel mai grav, nu recunoastem problema si dam vina pe altii. Vesnicul "ne-au furat arbitrii". Nu. Am avut o aplicatie de nota 4.50. Croatia a avut de 7. Nota de trecere era 5, dar nu cu rotunjire, acum, dupa momentul de criza 2015, au decis membri Schengen sa-l faca 6 informal. Noi acum ne plangem cu "de ce nu ne-ati trecuuuuut?" Si cu "Austria e de vina".

4. Romania e cel mai in urma la infrastructura de identitate. CI-urile noastre antice au inlocuit ca "cele mai slabe acte de identitate" hartiutele grecesti si italiene. Italienii au CI biometric, grecii au sistem de identitate digital, verificabil, cu aplicatie si cod QR. Romania a facut o butaforie emitand cateva sute de CI-uri "noi" intr-o singura sectie de politie in Cluj, apoi... pauza mare.

5. In pana mea, Aeroportul Cluj, alaltaieri, nici macar nu avea idee UNDE sa puna spatiul de control non-Schengen si portile non-Schengen, asa bine eram "pregatiti 100% tehnic".

6. Se da spaga in vama in disperare. Gasesti tigari de contrabanda in orice piata din Romania. DNA si DIICOT fac anual descinderi in vami, si gasesc cu zecile de suspecti de coruptie. Ce credeti, ca in momentul in care vama Jimbolia ar fi devenit ultima vama pana in Germania sau Suedia, politistii aia care iau vama pentru tigari, 50 centi de pachet sau cat o mai fi "tainul", n-ar fi inchis ochii pentru 500-1000 de euro de cap de migrant? Ca oricum in 24 ore era in vest, ce-i treaba lui? Daca intram in Schengen, era treaba lui, si toata siguranta Europei era in mana aceluiasi politist de vama.

7. Traficul de migranti deja merge RO-HU, pentru vamile RS-RO-HU sunt mult mai putin pazite chiar si acum. E plin de telefoane +40 la migrantii pe ruta "Balcani" care ajung pana la noi in Suedia. Asta e un semn clar ca prima tara prin care au intrat in UE e Romania. Da, in continuare ruta clasica (direct RS-HU) e mai populara, dar daca disparea granita RO-HU, deja avantajul rutei directe ar fi disparut complet.

Nu, ne-am mintit pe noi. Austria, care e prima tara dezvoltata de pe traseu, si deja sufera de un nou aflux (corturi in parcuri!) a vrut sa vada mai indeaproape ca nu e butaforie ce le-am prezentat. Si au vazut ca este butaforie si minciuna. Si au zis pas.

Pai uite de ce, oameni buni:

Daca intram ieri, in ziua in care se deschidea granta, presiunea acumulata in Serbia s-ar fi transferat pe noi si pe bulgari. Ungaria are frontiera cu gard dublu, fasie protejata cu caini si termoviziune, pe 100% din granita. La noi, avem fasie de 30 metri latime, cu instalatii vechi din 2009, pe care si "sefii mari de la bucuresti" recunosc ca merg doar uneori, ca-s vechi. Autospeciale antice, investitii zero, pregatire 0.

Iar in clipa in care RO era in Schengen, toata presiunea s-ar fi mutat pe noi : ca nimeni nu-i dobitoc sa treaca peste garduri multiple cu sarma si caini lupi si camere cu termoviziune universale cand pot obtine acelasi lucru sarind din popsoi in popsoi.

Daca intram ieri aceiasi politisti ii aveam - m-am uitat la Tavi Pertea vizitand scoala de agenti de frontiera si vorbind (intr-un efort de marketing) cu profesorii de-acolo. M-am crucit - oamenii aia de-abia se exprimau - si aia sunt sefii profesorilor. Cu asa ceva vrem sa pazim intreaga UE?

Nu mai zic de jegul din aeroporturi - unde tot tratamentul e rusinos... De la sistemul automat de control al frontierei (care exista doar pe iesire) care timp de un an se bloca cand aveai boarding pass-ul pe un Apple pana la uniformele PTF care arata vai-de-ele, uzate, vechi, prost croite, din materiale ieftine, aratand cat de mult le-a pasat guvernului de domeniu (si de oamenii aia). Pana la pregatirea PTF, care inca intreaba cetateni roman intrebari inacceptabile gen "de unde veniti" in manualul de frontiera (nu este acceptabila intrebarea, dreptul unui cetatean roman la a intra in tara este universal; singurul lucru pe care un cetatean roman are obligatia sa-l dovedeasca la frontiera este calitatea de cetatean roman).

Cand mai treceti prin aeroport - uitati-va la vama si vamesi. Arata oamenii de la noi la fel ca aia din Germania, Austria, Italia, Franta? Cu mana pe inima! La fel de ingrijiti, cu uniforme de aceiasi calitate? Cu pregatire de aceiasi calitate? Cu arme de aceiasi calitate? Ca daca intram in Schengen, vamesii romani vor avea acelasi rol. Inclusiv de a proteja Italia, Franta si Spania. Si aceiasi raspundere.

Abia dupa ce puteti raspunde cu mana pe inima ca da.

@Sorinus - da, tarile din Vest au hibe. Dar adesea stau rau la un singur capitol. Romania sta foarte prost la toate capitolele. Ungaria are probleme cu statul de drept (pentru care plateste cateva miliarde de euro lunar, fonduri UE blocate, singura tara fara echivalent PNRR), dar are infrastructura la nivel de lider european, inclusiv de control vamal. Italia o avea mafie in sud, dar Nordul este un hub industrial de nivel top-global, cu infrastructura industriala lider mondial in multiple domenii. Franta la fel - e o putere militara, singura din UE cu capacitati de proiectie de putere la nivel global. Romania in ce e lider?

Si din integrarea Romaniei si Bulgariei, Romania a avut doar de castigat. A venit pe un val de optimism, cu zeci de ani inainte sa fim pregatiti macar la nivelul Portugaliei. Vestul n-a avut mare lucru de castigat din integrare - a se vedea ca investitiile straine directe n-au ajuns la nivelul din 2007-2008 nici macar azi si stocul de ISD este modest, chiar comparat cu Ungaria, de doua ori mai multe.

Fazele cu "vai, nu mai alimentez de la Petrom" mi se par imature complet. Treaba voastra: luati de la Lukoil sau de la Kazmunaigaz -- iar daca faceti asta ca sa boicotati valorile Austriei, vedeti care-s valorile kazahe si ruse. E o piata libera pana la urma. La fel si faza cu "sa se controleze aia cu lemnu' de la Sebes". Aia, pana una alta, importa zilnic cateva trenuri de lemn brut (Regiotrans e transportatorul, merg cu bataiala pana la Vintu). Dinspre vest.

In schimb, UE per total a avut de pierdut destul din integrarea RO+BG. De la probleme sociale (pe care RO tot le neaga), inclusiv cersetori in orasul meu izolat de la mama dracu din nordul lumii, pana la o migratie masiva de forta de munca, in mare parte la salarii "social dumping". Tineti minte cand guvernul roman, zicea cu tarie, ca n-o sa fie nici un fel de migratie masiva in UK din Romania, ca are date clare? Un milion de romani mai tarziu, UK a decis sa plece din UE. Nu zic ca RO a fost motivul principal de migratie, dar imigratia cu origine din PL+RO a fost ce-a mutat balanta spre Brexit.

Iar Romania, pentru orice, refuza sa-si asume greselile, refuza sa repare problemele. E mai simplu sa dam vina pe altii. Asa am facut la fotbal - cu rezultatul ca de la Hagi am ajuns sa ne bata Albania.

P.S. Vreti sa iesiti din UE? Faceti un Roexit, si vedeti cati or sa planga -- va zic eu, n-o sa planga nimeni din UE. Este universal acceptat ca integrarea din 2007 a fost o greseala care a slabit UE, si daca s-ar putea da ceasul inapoi in 2005, sau mai bine in 2000, deciziile ar fi altele. Romania ar trebui sa fie fericita, si sa multumeasca tuturor divinitatilor, ca in 2007 a prins ultimul tren de optimism in UE, si a intrat in UE desi era la zeci de ani de standardul real de aderare, si la cel putin 100 de ani de convergenta reala chiar si cu tari sarace ca Spania sau Portugalia.

Azi n-ar avea vreo sansa. La fel cu NATO. Vedeti cate probleme avem noi in SE si prietenii nostri din FI cu NATO. Desi noi in SE avem cea mai pregatita forta aeriana din Europa, si FI cea mai buna armata terestra din tot flancul estic, si probabil din toata Europa. Stiam ca vor fi probleme de commitment cu Turcia si Ungaria, dar asta e. Le recunoastem, negociem, facem ce trebuie muuult peste "standardele minime tehnice" si nu ne plangem ca zic nu (pana acum au zis nu de 5 ori la NATO).

Si, acum, ca Romania a avut norocul asta chior (cum l-am avut si in 1918, Romania a avut mult noroc in istorie, dar niciodata nu l-am folosit cum trebuie), ce trebuie sa facem e doar TOT ce trebuie - munca - sa exploatam norocul si sa ne dezvoltam. Nu sa lasam totul pe tanjeala, cum am facut si cu Schengen, si apoi, sa ateptam inca vreun noroc chior (cum am asteptat acum - sentiment pro-European puternic dat de invazia rusa in UA si presedintie ceha, care vrea sa arate ca nu e ca restul esticilor, ci pro-UE) si sa speram ca intram cu 4.50.

Si da, stiu, ce zic suna dur, poate chiar arogant. Dar e nevoie ca cineva sa le spuna. Pentru binele Romaniei.. Ca sa punem mana pe munca, sa facem TOT ce trebuie, sa facem lucruri de nota 9, de nota 10, chiar si atunci cand baremul minim e de 5. Ca daca aveam o aplicatie de 9, sau de 10, nu ar fi fost nici o problema, eram in Schengen din 2011. Ca cu minciuneaua, pelteaua si balcanismul, cu spoiala si 4.50 si "doamne, doamne, sf. 5" am vazut cat de departe se ajunge. Nicaieri.

@TVlad : Nu exista nici un ucaz de Bruxelles.
1. Tu ai votat membri in Parlamentul European. Romania are una din cele mai mari reprezentari din Europa (6/27)
2. Tu ai votat pentru cei care au trimis unul din cei 27 de Comisari. Egal cat are Franta sau Germania. Romania are unul din cele mai mari portofolii (Transporturi). A avut inclusiv cel mai valoros financiar si istoric cel mai prestigios portofoliu - Agricultura (comisarul roman controland 42% din bugetul UE!)
3. Tu ai votat pentru cei care sunt in Consiliul de Ministri, adica fix aceiasi ministri pe care ii ai in Romania. Pe fiecare domeniu, Romania are exact aceiasi reprezentare ca oricare din ceilalti 26.
4. Tu ai votat pentru cei care sunt in Consiliul European, adica presedintele Romaniei. Exact la fel reprezentata ca Suedia sau Italia.

In UE, tu ai dpdv formal aceiasi putere cu Germania. Diferentele sunt doar de dezvoltare economica, si de relatii intre partenerii europeni. Daca nu suntem in stare sa cultivam nici de unii nici de altii, e vina Romaniei. Dar chiar si asa, orice lege Romania nu-si doreste, poate sa o opreasca in mod unilateral.

Romania, in ultimele luni, de altfel, a blocat (fiind varfurile opozitiei, alaturi de Grecia si Italia) initiativa NUTRI-SCORE, un efort destul de sustinut de Comisie si puternic impins inainte de Franta (cu sustinerea Germaniei). Iar mai departe, Romania e departe de a fi campioana la aquis, chiar la cel agreeat de Romania.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Leo-Ph

#229
 :welcome:

frunzaverde

#230
@Leo-Ph - Cea mai buna actiune pro-Rusia in momentul asta ar fi fost o intrare a unei Romanii si Bulgarii nepregatite in Schengen.. Si vazand infrastructura, Romania e clar nepregatita. Nu doar ca ne-am fi facut de ras daca intram ieri, ar fi avut efecte permanente, posibil asupra intregii existente a UE.

In cateva saptamani, cateva sute de mii de bangladesi, pakistanezi, indieni, indonezieni, irakieni, tunisieni, marocani etc. ar fi fortat granita Serbia - Romania si Serbia - Bulgaria (deja sunt peste 100.000 de migranti fara acte in Serbia, in asteptare). Ar fi incercat prin spaga, prin abscondere, prin trecut pe fasie, prin forta. Si daca granita e nepregatita (si este), ar fi trecut ca prin branza. Nu toti, majoritatea. Din India si Indonezia poti merge in Serbia fara viza, apropo! Din Pakistan si Maroc se obtine cu mare usurinta, online.

Dupa care, in Germania si Franta si Suedia si Norvegia si Austria, ar cauza o noua criza de migranti ca in 2015. Cu o crestere masiva de euro-scepticism, ca in 2015. Ceea ce ar slabi UE. De altfel, Rusia a incercat fix tactica asta - sa cauzeze o criza de migranti in 2021, in Belarus, aducand cateva zeci de avioane pline de irakieni si incercand sa forteze granita poloneza. Polonia a avut mari probleme, si a trebuit sa intervina in forta.

Asta cu "neintrarea in Schengen da apa la moara la rusi" dovedeste cat de putin se inteleg mizele reale ale Schengen, responsabilitatea pe care Romania si-o ia, si efectele unui esec (fuck-up) in domeniu.. Schengen nu inseamna doar plimbat prin UE fara buletin si fara 5 minute la control, inseamna raspunderea ca pazim SINGURI 1000 km din Europa. Ca pazim Germania, Italia, Franta, Spania. Si pe noi. Iar daca mintim ca putem, si nu putem, e hara-kiri pentru noi si pentru UE.

Si vreau ca Romania sa intre in Schengen. Dar pentru asta e clar ca avem de munca. Vami moderne si echipate. Frontiere bine pazite. Echipamente moderne. Si tigari doar cu timbru, si alcool doar din UE.

Si vreau ca imaginea Romaniei sa fie mai buna. Dar si pentru asta e nevoie de munca. Cand am exportat vreo 2 milioane de oameni, multi la un nivel de civilizatie inferior celor din tarile de primire, o parte mica, dar vizibila, facand actiuni reprobabile (cersit, furat, munca la negru, dumping social), imaginea Romaniei e mizerabila in cam tot vestul. Si rezolvarea problemei asteia nu e formata din reclame si diplomatie, ci din tratatul cauzelor adanci din Romania. De la saracia rurala la nesimtirea din industria turistica.

Si nu, nu sunt rus. Путин, хуйло! Слава Україні!
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Leo-Ph

#231
 :welcome:

frunzaverde

#232
Nu trag concluzii, ca nu e treaba mea sa "trag concluzii". Doar discut de faptul ca emotiile goale propagate de media si mediul politic romanesc sunt exact astea, si problemele sunt reale si sub pres. Nu ma bucura ca nu a intrat Romania in Schengen - era o concluzie clara de la inceput (cititi Euronews, care e practic oficios UE, vedeti pozitiile). Ma intristeaza insa faptul ca prind pozitiile bazate pe emotie goala de continut - care ne previn din a rezolva problemele reale pe care le avem.

Politica internationala si securitatea internationala sunt insa in fisa postului meu. Sunt calificat sa discut si sa predau securitate internationala si relatii internationale, ceea ce fac in mod curent. Stiu ce inseamna problemele astea pentru ca lucrez cu ele zilnic. Daca vrei, te invit la un curs de-al meu.

Dar ai gresit angajatorul. Da, sunt angajat de un stat, mai precis de o universitate de stat, din Suedia. Si finantat din multiple surse, care au inclus, pana acum, for full disclosure, guvernele suedez, norvegian, britanic, NATO, ONU prin UNESCWA si UNHCR si Comisia Europeana prin H2020 si ERC. Pozitia mea este a mea si doar a mea, nu are legatura cu vreuna din organizatiile de mai sus.

De la rusi n-as accepta niciodata un capat de ata vreodata, bunicul a fugit de rusi cu hainele de pe el la 16 ani, singur, si nu si-a vazut rudele 30 de ani dupa - ai reusit sa ma insulti in probabil cel mai personal mod posibil.

Acum, ia sa te vedem pe tine, care nu poti scrie Schengen si rubla corect - ia zi in ce fel refuzul de ieri beneficiaza Rusia? La concret! Si ia fa-mi o analiza, oricat de simpla, asupra implicatiilor intrarii in Schengen. Macar un SWOT mic, acolo.

Si scrisul din carti nu e vreo insulta, e o onoare. Scrisul din carti, informatia reala, intelectualismul, alea fac diferenta, ca acolo este inteligenta a milioane de oameni si a milioane de ani de munca si studiu. Da, experienta ajuta, dar doar daca e pe baze bune. Improvizatia ajuta si ea, dar la fel, doar daca e facuta intelegand ce si cum.

Scoala vietii, "las' ca stim noi cum se invart lucrurile", improvizatia, mishto-ul, balcanismul, invarteala, spertzul, mica intelegere, talciocul, las'ca'merge, "ce competentza, eu am incredere in asta pretinaru' meu", la noi nu-i asa, "this is africa", "this is britisher thinking, here we do ... thinking", nu functioneaza. Esueaza. Pentru simplul motiv ca nu esti tu sau eu mai destept ca oamenii aia care au scris cartile. Ca daca ai fi, ai fi scris tu cartea. Si daca ai fi scris ceva, cat de mic, si publicat, ai fi realizat cata munca de gandire, de cercetare, de analiza si verificare intra intr-un amarat de articol stiintific, intr-o carte, intr-un tutorial. Si le-ai respecta. In fapt, @Leo-Ph, cred ca le respecti, dar esti furios ca nu le-ai citit, si incerci sa folosesti pumnul acolo unde stii ca nu ai cartea.

P.S. Discursul meu e cel mai explicit anti-rus, pro-vestic, anti-divizare de-aici. Cer la intelegerea partenerului austriac care a votat "contra", nu la divizare si boicot, care e cerinta principala aici. Cer gandire critica si munca din partea noastra si seriozitate, nu demagogie si populism. Cer sa ne tratam ca egalul vestului pe bune, in munca, in raspundere, si in viitor, in bunastare, nu in populism si demagogie. Rusia n-ar cere niciodata asa ceva, e contraproductiv pentru dictatoru' de carton.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

TVlad

Frunzaverde, tind sa cred ca ai din pacate, ca de obicei, dreptate. De la nivelul cetateanului roman preocupat de problemele existentiale de baza (cazul meu, lupta zilnica cu exRadet-ul, spalat la ibric si cu doua perechi de ciorapi), amanuntele nu se vad.
Legat de ucazuri, stii cum e in Romania: ca sa nu dea prea multe explicatii, satrapii nostri ne spun "nu avem ce face, e directiva de la Bruxelles".

Sorinus

Trebuie sa intelegi ca, majoritatea covarsitoare a celor de pe acest forum, provin dintr-o bula middle-class si upper middle-class. Oameni care muncesc cum zici tu, fac totul sa fie bine nu doar ptr ei ci si ptr societate, inteleg de ce platesc taxe si inteleg impactul intrarii in UE (GDP-ul per capita, ce a crescut f mult in ultimii 15 ani e doar un indicator).

Dar, frustrarea e mare ptr noi, cand suntem trimisi in aeroporturi cu zboruri 99% intra EU, la capat, intr-un cotet infect fara bude (Schonefeld, care cred ca s-a inchis intre timp), Bergamo, unde suntem dupa un perete cu marocanii (nu ca as avea ceva cu ei), segregati de restul europenilor, si exemplele pot continua. Macar in aeroporturile mari ne diluam printre toate natiile Pamantului, si nu ne simtim asa de rahat.

Si ca europenii, cu declaratii de genul ministrului austriac de interne, sugar coat situatia...ne frustreaza si mai tare. Zi-ne concret ca NU indeplinim conditiile tehnice, ca NU bifam checklist-ul, si ce te-ai astepta concret de la noi.

Cum ne-ai explicat tu diferentele la paza frontierei dintre Croatia si Romania, asa puteau sa explice si ei. Altfel ne dau de inteles ca nu asta e problema, ca problema suntem NOI.

Iar daca problema suntem noi, aia e, ne vom schimba...cu timpul, dar nu ne vom mai face sperante pe termen scurt ca putem fi egalii lor.

Si doua completari:

- si mie mi s-a parut intrebarea 'de unde veniti' , tampita. Am primit-o chiar luni, la revenirea in tara, pe OTP. Ce-i roade pe ei grija de unde vin eu? Am prezentat un document valid romanesc, cu moaca mea pe el.

- vizual si ca atitudine, politistii de frontiera de pe OTP erau identici cu cei italieni ce ma controlasera la plecare. Aceeasi zeflemea, si nu aratau mai neingrijiti, cel putin de la umeri in sus. Terestru, am folosit doar Vama Veche si f rar Giurgiu si, desi sunt atent la detalii, nu mi s-au parut ai nostri de capatat. Iar autospecialele, din ce-am vazut, sunt moderne. Anul acesta, la Gura Portitei, pe plaja, patrula un Duster de ultima generatie.  Dar in mintea mea asta genereaza o frustrare si mai mare: au institutiile, au legislatia, au o buna parte din mijloace, si tot nu reusesc sa faca ce li s-a cerut.

kitsune

Mulțumesc @frunzaverde că faci alfabetizare cu noi, pro bono. Că n-om fi noi cei mai buni elevi ai tăi, da' nu renunța.
Referitor la libera circulație a noastră, eu am călătorit ieri cu două avioane de la bri'ish și sincer, ăsta a fost singurul inconvenient. Am prins un Otopeni liber la o oră matinală, cu circa 5 minute de stat la check-in, am trecut ca prin brânză prin Heathrow cu toate autobuzele și trenurile lui și am aterizat într-un Montreal destul de aglomerat, dar foarte eficient. O călătorie care ar fi fost chiar plăcută, but again, bri'ish airlines.
Și nu am avut nicio neplăcere din cauză că sunt român sau că nu sunt in Schengen sau că mai știu eu, aparțin unei națiuni paria. Ba chiar, cireașa de pe tort, șoferul canadian care m-a dus la hotel mi-a vorbit tot drumul de Hagi și cât de bun a fost el ca jucător.
Seara am băut o bere cu un american și ne-am uitat la un meci de soccer, cu toate că până la urmă a acceptat argumentul că un joc care se joacă cu o minge lovită cu picioarele nu poate fi altceva decât football (iar chestia lor omonimă ar trebui să fie egghand sau handegg, dar asta e altă poveste).
Am povești cu colegi de-ai mei care au stat cu AKM-ul la tâmplă prin Tiraspol acum câțiva ani, pentru că au crezut că dacă merg cu trenul de la Chișinău la Odesa e cam cum te-ai duce la Balcic să vezi castelul Reginei (apropo de libera circulație).
Da, nu ne-au primit în Schengen. Pentru că trebuia să ne facem lecțiile, nu să venim cu copy-paste de pe referate punct ro și apoi să cerem notă mare să nu se strice media.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

frunzaverde

#236
@Sorinus - eurocrateza, birocrateza, diplomateza, sugar-coating-ul, toate astea sunt parte integranta din cum functioneaza mecanismul (gripat) din UE. Lucrez cu ei, asa e si a fost tot timpul si mereu, e parte din constructia europeana.

Practic UE nu e o federatie, asa ca nu sunt "sefi", dar au autoritate peste unele lucruri din unele institutii - e foarte fina limita intre ce au voie sa zica si ce nu, ce e "in limitele mandatului" si ce e "insulta dincolo de mandat" sau mai rau, "atac". Orice comunicat de presa, orice mesaj, trece prin zeci de maini, under orice chestie abraziva e eliminata, am vazut procesul de comunicare din interior dintr-o institutie UE (cand ai un ofiter de comunicare UE in casa, stii). Ce iese in afara e "sterilizat", vag, mesajele negative sunt facute sa fie pasiv-agresive. Mai ales cand e vorba de securitate nationala si afaceri interne, unde limita intre ce e permis si spionaj e foarte fina.

Era clar ca nu intram in Schengen cu mult inainte de ieri. Eu am zis sanse 0-5% alaltaieri, maximul in perioada asta a fost 30-35, cand parea ca exista un compromis de "exclusiv aerian, 3 aeroporturi si atat" acceptat de Olanda. Critica a fost neasteptat de directa, dar spusa in stil UE.

In primul rand, era clar ca temerile, fricile etc. vor veni dintr-o singura tara. Grupurile de tari care impart aceleasi pozitii vor face in asa fel incat sa-si maximizeze castigurile si sa-si minimizeze daunele. E comuna treaba asta in diplomatie.
Mai mult, aratatul de poze, chiar si open-source intelligence, cu vami, este un "big no-no", la modul (stupid si copilaresc) interpretabil ca spionaj la nivel inalt. E stupid, dar lumea in care traim nu e neaparat logica. Si oamenii din ea nu neaparat maturi.

Insa, toate mesajele au fost clare, cat se poate de clare in diplomateza lui peste. Euronews (care e semioficiosul UE) a avut articole clare cu de ce RO+BG nu au vreo sansa, si cum s-a ajuns aici.

Hai s-o luam pe tari:

- Olanda a spus explicit ca vrea inspectii separate pentru anumite componente Schengen. Nu a fost convinsa de spoiala oferita de RO, dar a gasit metoda usoara out - era clar ca Bulgaria nu va putea oferi nici macar spoiala romaneasca, ca n-are guvern sa autorizeze nimic, asa ca au zis un da doar de forma Romaniei (fara valoare) ca sa nu supere. Votul negativ era garantat oricum, ca ROBG e un pachet (si votul a fost nu). O separare RO-BG implica echiparea granitei RO-BG pentru granita externa, recertificarea granitei externe, vreo 3 ani de hartogaraie, care implica si reinvestigarea dezastrelor de mai sus, asa ca era clar.

- Suedia a zis nu, cu majoritate 2:1 pentru nu in Parlament. S-a schimbat pozitia oficiala, si s-a zis da cu urmatorul mesaj (de consum intern) : oricum stim ca o sa fie nu, putem vota da ca sa nu tulburam apele la viitoarea presedintie UE pe care o avem, vor vota altii nu pentru noi. Asta a fost mesaj DAT PUBLIC la televiziuni si in ziarele principale (DN, SVD).

- Austria a fost sceptica de la bun inceput, au incercat sa determine RO+BG sa retraga candidatura de cand RO+BG au simtit ca Croatia intra si au zis "hai si noi, ca noi stam de mai mult in coada".

Dar, si mai grav, in toamna, Austria a inceput sa aiba probleme mari cu migratia neregulata, dupa o crestere galopanta din 2021 incoace. Problemele au ajuns la fel de mari ca in 2015 (vorbim de corturi de crucea rosie in parcuri). Scandalul intern a tot crescut - aproape toti veneau pe ruta balcanica, ca in 2015. Au inceput presiuni diplomatice pentru oprirea robinetului.

- Serbia a reactionat rapid : a reintrodus vize pentru Tunisia si complicat vizele pentru Maroc.
- Ungaria a reactionat rapid si ea (daca e vorba de batut si alungat migranti, suna bine la Orban). Ca daca au intrat merge o spaga la Rendorszeg sa-i lase sa mearga mai departe, asta clar, dar asta a fost "deal-ul" unguresc. Asta, si sub nici o forma gard la vama RO-HU (din motive evidente -- sa pui gard intre Ungaria si Transilvania e suicid politic in dreapta maghiara).
- Grecia a reactionat pentru prima oara rapid, misiune Frontex, investigatie completa, open access la toate structurile UE, ONU/UNHCR si ONG-uri. Surpriza a fost ca volumele din Grecia nu corespundeau (si nu corespund) cu volumele din Austria, deci ruta, cel putin partial, s-a schimbat.
- Romania si Bulgaria, in goana lor dupa spoiala au negat tot, ca "numai 4% din trafic e pe la noi, ca atat prindem". Pai atat prindem ca nu suntem buni la prins, sau atat e traficul? Atat prindem, deci noi nu suntem calea principala de migratie etc. etc.

Misiunile de colectare de date au reliefat multiple chestii :
1. aeroportul din Belgrad ca sursa noua de intrari ilegale, mai ales din India, Bangladesh, etc. (presiune pe Serbia),
2. cresterea rutei Serbia - Romania - Ungaria in detrimentul celei direct Ungaria din cauza granitei super-securizate si batailor de pe fasia SRB-HU.
3. ruta terestra prin Bulgaria (care de trei ani e in haos guvernamental) e in crestere masiva, ruta prin Grecia este in slabire.

Romania nu a reactionat. Capacul a fost pus cand Austria a iesit cu date certe (telefoane cu +40 in posesia migrantilor si traficantilor de migranti, locatii Google si cautari de adrese si puncte in Romania, istoric mentionand cai de tranzit prin Romania etc.) intr-o proportie din ce in ce mai mare (am vazut 15%, 20% si 22% in diverse date). Nu, nu e ruta majoritara, dar e cert ca daca dispare granita RO-HU, va deveni instant, ca gard nu exista intre RS si RO, si nici batai cu caini cum fac vamesii unguri. Romania a primit date exacte. Le-a negat. Pana in ultima clipa.

Toate astea sunt date publice, din rapoartele ONU, Frontex si presa (citita pe sarite de mine) austriaca, suedeza si romana. Austria a votat in consecinta de cauza. Daca Romania lansa imediat un plan de securizare granite, dota pe procedura de urgenta frontiera, aducea echipaje, prindea calauze, cumpara scannere etc. etc. poate ar fi fost un alt outcome. Desi in continuare, faptul ca vama in sine la Stamora si la Jimbolia arata "lumea a 3-a", ca in cea de la Portile de Fier e o inghesuiala de nedescris, astea nu se pot rezolva instant, mai ales ca 10 ani am frecat menta. Dar Romania a bagat capul la nisip.

Mai mult, ce-a facut Romania a fost o ratoiala generala la toata lumea. Procesul de a asigura pe parteneri ca suntem capabili sa le protejam granitele a fost lasat in mana a trei oameni:
- un jurnalist nationalist, de tip "circ balcanic" - Rares Bogdan, care mai avea putin si-l injura si pe Papa;
- un individ profund mediocru, Negrescu, fiul lui tata, care la fel, a intrat in modul nationalism Dragnea;
- un ambasador de tip "sinecura", Hurezeanu, fost jurnalist, scriitor si om de media. Sinecurile ca ambasadori sunt comune in toata lumea (SUA si UK le au formalizate), dar de obicei se pun ori in tari cu relatii reduse, adesea in conditii de lux, ori in tari atat de prietene incat ambasada e pur simbol (si e o onoare ca ai trimis un mare afacerist sau o somitate culturala).

Diplomatia de cariera e munca grea, cere un anume tip de om, apoi cere zeci de ani de scoala, foarte des incepand inca din familie, si cariera lunga, cu milioane de reguli (vad oameni care au facut asta din cercul meu -- cand am vazut despre ce e vorba, mi-a fost clar ca nu-i de mine, inclusiv armata suna mai bine...).  Nu pui un diplomat de cariera intr-un post sinecura (se plictiseste), si nu pui o sinecura intr-un post de cariera (iese jale). Hurezeanu, o sinecura (din nou, nu e insultator - exact astea sunt pozitiile de ambasador-sinecura - recunoastere pentru merite culturale/stiintifice etc. mari) a primit fix posturile cele mai importante (Germania si Austria), doua din cele trei tari esentiale pentru relatia intra-UE a noastra. A dat fix in strachini, in ambele posturi. De asteptat. Putea fi trimis in Portugalia, in Elvetia, in Belgia, in Danemarca... Dar nu. In Germania. Si in Austria.

De ce-i asa? Pai pentru ca diplomatia romaneasca e cum e toata societatea de stat romaneasca in zona publica administrativa. Prost platita, si deprofesionalizata, adica - un ambasador, care e echivalentul unui ministru ca raspundere, varf de cariera, sunt vreo 70 in toata tara, ajungi pe la 50 de ani, esti la post 24/24, trebuie sa fi doxa de orice - are vreo 3000 euro brut pe luna cu toate sporurile, cam cat un programator senior in Cluj. Are, intr-adevar, banii "de misiune", dar aia sunt pentru tot, protocol, intretinere, gradinarit etc. etc. adesea a unor palate imense in centre de oras (ambasadele Romaniei sunt supradimensionate). Si are diurne si misii cat e la post. Dar din banii astia - vorbim de un salariu middle class in tari vest-europene - trebuie sa traiasca adesea o intreaga familie, acolo - regulile diplomatice interzicand partenerei sa lucreze, copiilor sa mearga la scoli de stat etc.. Retentia e proasta, deci. Din "core-ul" diplomatic format in 2000-2007, n-a ramas mai nimic - cam toti, de sus pana jos au zburat, ba la UE, ba la NATO, ba alte posturi. Din colegii mei de facultate din Romania, care erau fix generatia care trebuia sa intre in sistemele UE unul singur a ramas in diplomatie. Majoritatea au mers in structuri UE, sau in privat. Programul de formare diplomatica la IDR a fost abandonat - lipsa de cerere, calitate scazuta la inscrisi, retentie sub 20% in sistem dupa absolvire (pentru ca entry-level-ul e, ca la stat, jalnic, munca multa, coate roase, bani putini, pile multe la inaintare). A, si e plin de pile, plin de copii de ambasadori din epoca Ceasca, cu atitudini similare, plini de persoane care trebuiau scoase din sistem acum 20+ de ani. Pe scurt, aceiasi marie ca in Politie sau spitale sau scoli sau guvern. E clar grav cand au ajuns diplomatii de cariera romani subiect de sketchuri umoristice ironice (gagurile lui Silviu Gherman cu "Roxana discriminista" si "Roxana diplomatista" au ajuns virale si pana la mine in nordul inghetat, si "Roxana" nu e nici inventie, nici vreun functionar low-level.).

Si hai sa mai dau un mic exemplu : temporar sunt navetist international, am vazut un interior de avion de 2h/saptamana in ultimele 3 luni. Locul meu de munca temporar e fix langa Ambasada Croatiei in Oslo (si nu, nu e ambasada Rusiei, cum zice un coleg mai sus. Ambasada Rusiei e in cladirea URMATOARE fata de mine). Ambasada Croatiei e o cladire micuta, modesta, impartita cu Venezuela, fara gard, cu usa la strada. Ieri seara, dupa veste, au pus doua lumanari mici la usa, si au scos o masuta cu steaguri, cu biscuiti si cafea, si serveau trecatorii, in drum spre statia de tramvai din vecinatate, cu personalul ambasadei afara. In engleza, croata si norvegiana, era un mic semn cu "Croatia si Norvegia sunt de azi impreuna in Schengen. Intrebati-ne orice.". Nu era nimeni sa puna intrebari in momentul ala (luau un piscot si plecau), dar era clar ca erau deschisi la outreach de la public.

Va imaginati asa ceva de la Romania (care Romania are doua palate uriase, atat in Oslo cat si in Stockholm, dar isi baga cetatenii cu treaba in niste gherete nenorocite)? Aceiasi Romanie care cand nu ne-a lasat sa votam in 2019 a chemat politia (suedeza) in Stockholm sa ne "disperseze"?. Eu nu-mi imaginez. Macar au rezolvat cu consulatul - e online.

Si daca ai trecut prin vama din Vama Veche, ai vazut cum arata, e identica cu cum arata in BD la Munte si la Mare acu' 50 de ani. Asa arata si Jimbolia, si Negru Voda, si Albita, si Ungheni Prut... Alea mici e si mai jale. Ia uite-aici cum e la Stanca-Costesti : https://goo.gl/maps/emgB3a2nNqTRM4s97. Africa Baby!

@kitsune - multumesc de aprecieri. Imi pare rau ca ai mers cu British prin Heathrow... Tot ce pot sa spun e ca in consolare, se poate si mai rau, United prin Newark. In rest, aceiasi experienta o am si eu, in 50+ de tari vizitate nu am fost vreodata tratat altfel spunand ca sunt suedez decat spunand ca sunt roman. Folosesc ambele identitati, in parte pentru ca nici eu nu mai stiu exact ce sunt.

Singurul lucru care se schimba e discutia contextuala (Hagi, Dracula, ursi, Dracula, "pe unde vine?", "I was in Khoou-guhl-neee-chea-noo/emkay with the XXXth division, bla-bla-th Army in 20xx, going to Kandahar, nice girls...") vs (Börje Salming, hochei, socialism, nord-frig-aurora-boreala, Avicii si whatever muzica pop, blonde, ciocolata si ceasuri - ca Elvetia si Suedia sunt din motive de destui confundate frecvent, deci o alta varianta de "pe unde vine?").
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

naivu

@frunzaverde, si cum iti explici pozitiile Germaniei, Frantei, Spaniei, etc sau a politicienilor austrieci care si-au exprimat public dezacordul cu pozitia Austriei (cand puteau f bine sa taca, daca Austria era doar bagata la inaintare ca sa ne refuze!)? S-a tampit toata Europa si numai partidele la putere din Austria si Olanda au toate tiglele pe casa? Exact asta ridica nivelul de frustare, cand 99% te accepta si se trezeste un GicaContra sa dea cu veto doar ca asa vrea el! Mai ales cand motivul real al Austriei poate fi ce spui tu (caz in care mi se pare stupid ca nu l-au zis cu subiect si predicat), dar la fel de bine poate fi un interes meschin de politica locala sau o spaga de la Rusia.

shift2rail

^Daca Fr si/sau De doreau/vor dori la modul real sa fim in Schengen atunci s-ar fi intamplat/se va intampla.

In lantul trophic numit EU doar unul din acesti doi superjucatori are puterea de a "strange bratele la spate" oricarui alt jucator mediu/mic pana spune da(sau nu).

Istoric, pe Germania nu am contat cu adevarat niciodata- nu suntem in hinterlandul lor- dar de ce am pierdut/nu avem sprijinul decisiv al Frantei?
Establishmentul politico-diplomatic romanesc ar trebui sa mediteze profund la intrebarea asta in urmatoarele luni daca vrem sa avem o sansa reala la spatiul de forta (euro)-schengen.

tom_sawyer

#239
Double standards

When the Czech presidency of the Council of the EU unexpectedly put Schengen membership for Croatia, Romania and Bulgaria on the agenda, the Austrian government found itself between a rock and a hard place from a domestic perspective.

The ÖVP decided that it would come out swinging. Nehammer and his successor as interior minister, Gerald Karner, announced that Austria would veto the proposal for all three member states, arguing that the number of asylum applications indicated that their border controls were not functioning properly. The way in which the announcement was made was particularly provocative because it was done via the media – a favoured practice of Kurz – rather than being raised at the EU or bilateral level.

But Nehammer soon changed stance, saying that Austria would support the Schengen accession of Croatia as the government was satisfied that its external border controls were working properly. It was probably no coincidence that just days before, Nehammer had travelled with Bavarian premier Markus Söder to the LNG terminal on the island of Krk, where they met with Croatian Prime Minister Andrej Plenkovic. Nehammer and Söder received assurances from Plenkovic that the Adria pipeline would be expanded to serve the Austrian and Bavarian markets respectively, thereby reducing their dependence on Russian gas.

Furthermore, according to a source who spoke on the condition of anonymity, Croatian stakeholders threatened to block upcoming Austrian investments into major infrastructure in the country, prompting the Austrian Chamber of Commerce (WKO) to lobby the government to change course. It also did not hurt that the ruling Croatian Democratic Union (HDZ) has extensive connections with the ÖVP, with which it shares membership of the European People's Party (EPP).


https://www.intellinews.com/the-view-from-mitteleuropa-explaining-the-austrian-veto-of-schengen-membership-for-romania-and-bulgaria-264833/

(e interesant de citit tot articolul, nu numai acest fragment)