Accidente si incidente navale in Romania si in lume

Started by cristi5, January 13, 2019, 05:07:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.


bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dan tm

Atunci mai bine-l impingeau cu altul sa-l devieze un pic. O:-)

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Earthchild


bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Neufunk

Nava a fost scoasa si pare ca a ajuns deja in Great Bitter Lake, se pare ca sub propulsie proprie.


tom_sawyer

Pescador cu cinci oameni la bord, dispărut în mare, în zona Gura Portiței. Trei dintre membrii echipajului, găsiţi morți

Un pescador cu cinci oameni la bord a fost dat dispărut în Marea Neagră, în zona Gura Portiței, iar în zonă au mers mai multe ambarcaţiuni, două elicoptere şi un avion pentru căutarea acestuia. Trei dintre membrii echipajului au fost găsiți morți.

Potrivit autorităţilor, pescadorul a fost dat dispărut în zona Tulcea, luni dimineaţă, iar în zonă au plecat o ambarcaţiune a Agenţiei Române de Salvare a Vieţii Omeneşti pe Mare (ARSVOM), un elicopter de la Inspectoratul General al Aviaţiei, un avion venit din oraşul bulgăresc Burgas la solicitarea Gărzii de Coastă, iar de la Centrul Naţional Miliar de Comandă a fost trimis un elicopter, scrie News.ro.

Autorităţile au transmis că luni, în jurul orei 10.56 a fost găsită pe mal în zona Gura Portiţiei o persoană decedată, fiind confirmat că făcea parte din echipajul pescadorului. De asemenea, în jurul orei 12.25 au mai fost găsite alte două persoane decedate la mal, care făceau parte din echipaj, una tot în zona Gura Portiţiei, iar cealaltă în zona Vadu.

hotnews.ro

kitsune

Nu cred că mai există vreo șansă pentru ceilalți doi. Apa de mare are cam 15 grade. 1-2 ore maxim ești conștient, 1-6 ore speranța de viață. Cu un costum special aveau șanse, dar mă îndoiesc că purtau așa ceva. N-am văzut nici măcar plute pe pescariciurile astea. Sau vreun EPIRB. Se pare că totuși AIS aveau, altfel nu are sens afirmația că un prieten îi urmărea pe internet și dimineață, când nu i-a mai văzut a sunat la 112.
La vară, când o să cereți rapane la restaurant să vă aduceți aminte că nu se adună așa ușor.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

"Potrivit autorităţilor, pescadorul a fost dat dispărut în zona Tulcea, luni dimineaţă,"

Cineva nu prea le are cu geografia...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

Cred că de fapt a fost anunțat la 112 de undeva de prin județul Tulcea, cam asta se citește printre rânduri
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Kamov

Quote from: tom_sawyer on May 17, 2021, 02:53:22 PMun avion venit din oraşul bulgăresc Burgas la solicitarea Gărzii de Coastă
Stie cineva mai exact ce tip de avion sau alte detalii care sa ajute la identificarea sa? Sunt curios daca au bulgarii ceva specializat.

kitsune

Nu găsesc nimic despre avionul bulgăresc. Aș putea întreba colegii mei bulgari.
In altă ordine de idei, să vezi un om în mare e aproape imposibil dacă nu are vestă (dar nici aia). Nu știu de ce ambarcațiunile de genul ăsta nu sunt dotate cu EPIRB și nici de ce echipajul nu e obligat să poarte veste de salvare (de lucru, din cele gonflabile) și costum termic (să zicem dacă temperatura apei este sub 20 grade).
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

subway

Mie mi-e clar ca se asteapta ca valurile sa aduca cele doua cadavre la mal, sa aiba familiile ce ingropa crestineste...
:(

kitsune

Păi și sincer acum, ce mai pot face salvatorii? Nu mai există șanse de supraviețuire. A, dacă aveau costum de neopren, măcar de 3mm, dacă aveau plută de salvare, dacă aveau o baliză ceva, măcar un reflector pasiv de radar, orice! Dar repet, după câteva ore in apă de 15 grade... Zero șanse. Să nu uităm că accidentul s-a produs undeva in noaptea de duminică spre luni, adică acum 3 zile.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence