Accidente si incidente navale in Romania si in lume

Started by cristi5, January 13, 2019, 05:07:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Kamov

Worker injured as OOCL Durban wipes out Kaohsiung gantry cranes





kitsune

#286
Da, piloții din Kaohsiung, mereu grăbiți, mereu cu manevre în forță. Din cate văd nava e goală cu pescaj mic, bate bowthruster-ul în gol, fără eficiență. Dar ce căuta așa de aproape de mal ca să agațe brața de la crainic, nu înțeleg, canalul ăla e larg, am fost de multe ori acolo cu nave asemănătoare și nu mergeam așa aproape.

LE: un al doilea video, din alt unghi, explică puțin mai bine ce s-a întâmplat:

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

Între timp X-press Pearl nu mai arde (cam greu cu flacăra sub apă):

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Earthchild

Este asa mica apa acolo, sau mai are flotabilitate?

kitsune

#289
E mică apa. Nu mai știu, parcă era la radă sau l-au tras acolo când a luat foc. Trebuie să mă uit. Dar oricum, sunt vreo 10-15 m adâncime acolo. Vine cam cu puntea principală la nivelul apei, o avea vreo 15 m de la chilă la punte. De cât era ăsta, 2800 teu parcă?

LE: 21 m are apa acolo
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Time-and-Space

Quote from: TibiV on May 26, 2021, 10:51:19 PM
Quote from: kitsune on May 26, 2021, 09:08:05 PM
... ship is manned with 25 crew, which includes Philippine, Chinese, Indian and Russian nationalities.

Deci nu este de foarte mare mirare...

pai asta e aproape regula, nu exceptia

avem exemplul unei prejudecati si a unei logici automate, extrem de daunatoare, nedrepte si atat de raspandite 

nu iti doresc sa fii tu insasi victima propriului tau mod de gandire  dar banuiesc ca nu ti-ar conveni


kitsune

Pescadorul dispărut în Marea Neagră, luni, 17 mai 2021, va fi adus azi în Portul Midia!
Trei bărbați au murit și alți doi sunt dați dispăruți.
Pescadorul dispărut în Marea Neagră, luni, 17 mai, a fost găsit pe data de 22 mai 2021.
Amintim că în data de 22.05.2021, polițiștii de frontieră din cadrul Grupului de Nave Constanța, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanţa, împreună cu o echipă de scafandri din cadrul Gărzii de Coastă și două mijloace de mobilitate navală, au desfășurat activități in vederea identificării epavei unei ambarcațiuni. Echipa de scafandri a Gărzii de Coastă a acționat sub coordonarea CCC SCOMAR, localizând și identificând epava pescadorului Sea Shark 1, la o distanță de aproximativ 10 km Est de Chituc.
În cauză, sub coordonarea procurorului de caz, sunt derulate cercetări cu privire la infracțiunea de ucidere din culpă și distrugere sau avarierea unei nave,  iar în perioada următoare vor fi desfășurate activități pentru identificarea cauzelor care au condus la scufundarea pescadorului și recuperarea corpurilor neînsuflețite ale membrilor de echipaj.

Ziua de Constanța
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

ionut_16

Incident grav pe Dunăre. Un caiac în care se aflau mai mulți sportivi, spulberat de o șalupă cu motor
https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/incident-grav-pe-dunare-o-canoe-in-care-se-aflau-mai-multi-sportivi-spulberata-de-o-salupa-cu-motor.html


QuoteUn caiac, în care se aflau patru adolescenți, sportivi la un club din localitate, a fost pur și simplu spulberat de o șalupă cu motor. Imaginile sunt greu de privit, în condițiile în care cel ce conducea ambarcațiunea nu a schițat niciun gest că ar vrea să evite accidentul. Mai grav, după impact, nu a oprit ca să le acorde copiilor primul ajutor.

Patru sportivi, cu vârste intre 14 și 16 ani, se aflau în caiacul care a fost izbit în plin de ambarcațiunea care înaintează cu viteză pe Dunăre. După impact, toți cad în apă. Unii sunt loviți. Caiacul este rupt în două.

Cel care filmează dintr-o altă barcă se îndreaptă spre ei ca să le acorde primul ajutor. Copiii înoată să se salveze.

Ne întoarcem la momentele de dinaintea imapactului. Cel care conducea ambarcațiunea care a lovit caiacul nu schițează niciun gest ca să evite accidentul. După ce trece peste copii nu oprește.

Sportiv: "Pe mine m-a lovit în mână, la spate și la cap, aici. Noi am încercat să plecăm, să ocolim, dar el nu a vrut să ne ocolească, să treacă pe lângă noi. Tot drept spre noi a ținut-o și după ce a dat în noi nu s-a oprit, tot în față a plecat."

Adolescenții care se aflau în caiac sunt elevi la un club sportiv din Orșova. Marți se antrenau împreună cu alți colegi. După accident au fost examinați de medici. Niciunul nu are răni grave.

Alexandru Ghițoaica, antrenor CSS Orșova Kaiac-Canoe: "Nu îmi dau seama cum nu ai putut să vezi un kaiac de 11 metri cu patru persoane în el. Singura noastră rugăminte pe care am avut-o față de acești oameni care practică turismul a fost ca după ce trec 2-300 de metri în larg, atunci să poată să meargă cum vor, cu viteză."

Ilie Bănăduc, antrenor CSS Orșova: "De ani de zile, unde noi facem pregătire, unde este cel mai mare centru de pregătire, este un haos total, din cauza acestor ambarcațiuni care circulă și ne aruncă în maluri."

Autoritățile din Orșova susțin că se gândesc să mute pontoanele de unde pleacă șalupele în croaziere. În urma unui control făcut de Apele Române ar fi reieșit că platformele sunt ilegale.

Marius Stoica, primarul din Orșova: "În următoarea perioadă, cei care își desfășoară această activitate de agrement nautic, cu șalupe de mare viteză, nu mai au ce să caute pe golful Cernei." Reporter: "Spuneați că sunt ilegale aceste pontoane. Cine le-a construit?" Marius Stoica: "Sunt tot felul de entități, ori persoane fizice, ori firme, care nu s-au gândit decât la o îmbogățire grabnică."

Bărbatul care conducea ambarcațiunea care a lovit caiacul a fost identificat de poliție. Este un localnic cercetat acum pentru vătămare corporală din culpă.

ionut_16

O barcă pescărească s-a ciocnit cu o șalupă, în Brăila. Un bărbat a ajuns în stare gravă la spital
https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/o-barca-pescaresca-s-a-ciocnit-cu-o-salupa-in-braila-un-barbat-a-ajuns-in-stare-grava-la-spital.html

QuoteO barcă pescărească, în care erau patru persoane, s-a ciocnit puternic de o șalupă, în dreptul falezei din Brăila. Un bărbat de 40 de ani a fost rănit grav, iar o femeie rănită ușor.

În fotografiile suprinse de martori se vede cum șalupa s-a urcat practic pe barca pescărească și a avariat-o chiar pe mijloc.

În ambarcațiunea lovită se aflau trei bărbați și o femeie. Unul dintre bărbații din barca pescărească, în vârstă de 40 de ani, a fost rănit grav și a fost transportat de urgență la spital.

Femeia de 26 de ani, aflată și ea în ambarcațiune, a refuzat să meargă la unitatea medicală.

Polițiștii au aflat că în șalupa respectivă era și un copil, care a scăpat nevătămat.

Conducătorul salupei a fost verificat, iar etilotestul a arătat că nu băuse.

Polițiștii încearcă să stabilească în ce împrejurări s-a petrecut incidentul.

Martorii spun că bărbatul care conducea barca pescărească din lemn venea, împreună cu cei trei prieteni, de pe malul celălalt al Dunării, de la plajă.

Când s-a apropiat de faleza de la Brăila, șalupa, care se deplasa paralel cu malul, i-a lovit în plin. Cel aflat la cârma a fost izbit din spate. Revoltător este că cel are conducea șalupă, cu viteză, fără să-i pese, avea lângă el și copilul de numai 5 ani.

"A scos un copil din apă și l-am văzut pe omul ăla atârnat, cu mâinile așa de barcă. Când l-a adus la mal și după aia l-a scos pe rampă, avea mușchiul rupt, de aici, de la picior, și pierdea sânge. L-au scos doi oameni care erau jos, pe rampă", a declarat Ciprian Mihai, un martor.

Bărbatul de 40 de ani, aflat în cealaltă barcă și tăiat, practic, de șalupă, se zbate acum între viață și moarte.

Dr. Jenica Nechifor, Spitalul de Urgență Brăila: "A ajuns la noi în șoc hemoragic și traumatic. În acest moment starea lui este foarte gravă. Se află în comă aprofundată medicamentos și cu disfuncție multiplă de organ".

Săptămâna trecută, la Orșova, un caiac în care se aflau patru tineri a fost lovit în plin de o șalupă de mare viteză. Sportivii au reușit atunci să se salveze și au ajuns teferi la mal

kitsune

Cred că titlul trebuia: "O șalupă a intrat într-o barcă pescărească". Că de era invers, nu se întâmpla nimic.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

hvm

Mie imi pare ca se incearca sugerarea vinovatului........ in alta directie decat cea reala....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

kitsune

#297
Un român a fost ucis într-un atac al piraților asupra unui petrolier aflat în largul coastelor Omanului
Un cetățean român a fost ucis în urma unui atac al piraților asupra unui petrolier care naviga în largul coastelor Sultanatului Oman. În urma atacului și-a pierdut viața și un britanic.
Moartea celor doi a fost confirmată de operatorul petrolierului Mercer Street, armatorul Zodiac Maritime. Potrivit companiei, celelalte persoane aflate la bord nu au fost rănite.
Potrivit site-ului de operaţiuni maritime britanice UKMTO, un organism de luptă împotriva pirateriei, subordonat Royal Navy, atacul a fost semnalat joi seara, la circa 152 mile marine (280 km) de coastele Omanului.
,,Avem informaţii despre un atac împotriva unei nave comerciale în largul coastelor Omanului", a declarat un purtător de cuvânt al Ministerului britanic al Apărării, subliniind că serviciile sale din regiune ,,investighează cazul", relatează AFP, citată de Agerpres.
Pe Twitter, armatorul Zodiac Maritime, cu sediul la Londra, a confirmat ,,suspiciuni de piraterie" la bordul M/T Mercer Street.
,,În momentul incidentului, nava se afla în nordul Oceanului Indian, navigând dinspre Dar es Salaam", în Tanzania, spre Fujairah (Emiratele Arabe Unite) ,,fără încărcătură la bord", a adăugat el.
Proprietarul este japonez, iar nava administrată de Zodiac Maritim, care aparţine aparţine omului de afaceri israelian Eyal Ofer, aflat pe poziţia a 197-a în clasamentul Forbes al celor mai bogaţi oameni din lume, cu o avere estimată la 11,3 miliarde de dolari, potrivit AFP.


Asta este știrea, așa cum este publicată pe Digi24

Pentru cine nu știe, Eyal Ofer este fiul lui Sammy Ofer, născut la Galați, cel care a construit conglomeratul Zodiac/ZIM/Tanker Pacific/Ofer Brothers, etc. Din păcate, fii lui au spart compania in mai multe bucăți. Ce este interesant e faptul că de obicei pirații știu că navele israeliene au arme la bord și nu prea le atacă. Dar asta era doar operată de Zodiac, deci... E posibil ca atacul să nu fie neapărat pirateresc, Iranul e aproape...
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

florin74

Se pare ca a fost atac cu drona...
The allegation that Iran used a drone to attack the vessel was made by an unnamed Israeli official on Channel 13. "There is an Iranian terrorist attack here, two innocent people were killed," said the anonymous source, "The Iranians attacked the ship with an unmanned aircraft. An innocent ship with innocent dead. "

https://www.jpost.com/breaking-news/israeli-ship-attacked-in-gulf-of-oman-report-675389

kitsune

#299
Din articolul de mai sus:

"the Romanian killed was the captain of the ship and the British was a security guard."

Chiar mă miram, că știu că Zodiac nu are englezi. Gărzi înarmate britanice am luat și noi, e posibil să fie de la Salama Fikira, ei au britanici ex-military.

LE: azi dimineață pe Digi 24 o nouă știre despre incident. Din păcate redactorul (poate bine intenționat, dar foarte pe lângă domeniu) a băgat în text: "nava a fost lovită de o rachetă", "căpitanul român", "navă deținută de magnatul israelian", "marinar cu funcții de securitate" și tot așa. Am citat din memorie, nu am căutat știrea pe net încă. Ba chiar l-au sunat și pe Laur Mironescu și a spus și el cate ceva. Dar probabil că nu a fost întrebarea bună sau nu știa el de eveniment că divaga cu Somalia și cu coridorul din Golful Aden, complet pe lângă ce s-a întâmplat acolo.
Ah, ce mult mi-aș dori să se facă jurnalism cu adevărat, nu doar copy-paste din știri de afară, breaking news și google translate.
Deci:
- nu este confirmat, sunt doar zvonuri, că nava a fost lovită de o dronă (nu rachetă)
- pentru a mia oară, "Captain" nu este Căpitan, este Comandant. Căpitanul este "Chief Mate" sau "Chief Officer".
- nava este operată de Zodiac, proprietarul este japonez, așadar nu e deținută de ...
- englezul nu făcea parte din echipaj, era membru al unei echipe de securitate, gărzi înarmate, de obicei cate 4, luați de undeva din Africa și lăsați apoi pe coasta Omanului sau la Fujairah, au acolo nave bază, cu dormitoare, nu mai merg la uscat. Temporar, cei din echipă sunt trecuți pe lista de echipaj ca supranumerary, dar asta nu înseamnă că sunt marinari.

În altă ordine de idei, mi se pare cumva ciudat că au existat doar două victime (și că nava a putut continua drumul) dacă a fost într-adevăr lovită de o dronă. Sunt multe nelămuriri, poate că vor apare fotografii in curând și atunci ne mai lămurim.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence