News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

vancouver

da, pare ceva in neregula. pare ca au spart acoperirea de beton (primii 3-6 cm de beton, pana la armatura) sau poate chiar au dezgolit armatura. Dar poza e insuficienta sa-mi dau cu parerea mai mult de atat.

Sigur nu este ceva "accidental" sau accidentat, adica vreun utilaj care sa fi lovit din greseala betonul. Acolo se vede clar mana omului pus sa sparga betonul in mod organizat. Dar nu e clar motivul pentru care s-a spart.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

shamanu

E ceva dubas acolo...

-'decopertare' mai mult pe partea stanga (in dreapta fiind neregulat )
-nu toti pilonii sunt 'decopertati' (penultimul de la stanga la dreapta de exemplu)
-volumul de beton decopertat e destul de mare ca sa fie ceva accidental facut de un dorel ( din pozitia in care sunt... doar loviti cu cupa escavatorului ar putea fi, dar nu cred ca ar fi de asemenea amploare)



igorashu

Pare că betonul e spart fix acolo unde nu e dată acea vopsea neagră (hidroizolație?).

Aiud.dan

#2868
Acei stilpi au fost turnati iarna trecuta, cred ca prin noiembrie sau decembrie,sa nu fi inghetat betonul si acuma se desprinde,am mai vazut  asa ceva pe santiere cu beton turnat iarna.un anumit strat de la suprafata se desprinde singur,sa vedem ce solutie gasesc pentru remediere.

Eurocopter

Revizuirea acordului de mediu pentru Sebes-Turda se pare ca a fost aprobata marti. S-ar putea ca asta sa fie un pas inainte spre deblocarea loturilor 1 si 2.

drumbunoradea

#2870
1. NU e nici o problema cu acei stalpi
2. Grinzile nu o sa vina direct pe stalpi ( problema seismica ). Trebuie sa apara si nistea antiseismice in peisaj
3. S-a facut terasamentul pana sus ca sa le fie mai usor sa cofreze o rigla sau bancheta cuzinetilor. Apoi vin cuzinetii si aparatele de reazem
4. Mai vine armatura orizontala pusa ca sa fie legati intre ei deaia e descoperita o parte din armatura
Singura chestie cu lipsa acoperiere e ca poate au turnat prea mult si trebue sa mai sparga un pic

gdo

Buna, Am si eu o intrebare. Pe loturile 3 si 4 se mai lucreaza la aceeasi intensitate sau este adevarat ca sunt probleme cu platile si ca pe aceste loturi nu se mai prea lucreaza? Poate cineva sa confirma sau sa infirme? :)

Ionut

Nu mai bine faci tu o vizita si faci si niste poze? :p

gdo

 :D eu as face... :) dar e departe...ma rezum la loturile 1 si 2 :)

horatiu.cosma

Ne-am obisnuit deja cu poze tot la 2-3 zile.  Singurele nelamuriri ce au aparut in ultima vreme au fost legate de faptul ca nu mai lucreaza subcontractorii pe lotul 4, din cauza faptului ca Porr are datorii restante. Au fost 2 ture de poze care atestau acest lucru. Zona unde nu se lucreaza era Stejaris-Decea, in rest se lucra ca de obicei. Eu tot timpul iau lipsa de informatii noi ca si un lucru pozitiv, mai ales pe 2 loturi vizibile din DN. Daca s-ar fi oprit munca si in alte zone, sigur am fi aflat.

alecu26

Drumurile noastre POATE;

gdo

Imagini de la organizarea de santier Aktor & Euroconstruct (vineri 05.06.15):




yetiman

Din pacate am o veste proasta. Se lucra doar la dealul de la Kaufland (mutarea DN) si la viaductul mare, unde s-au ridicat toate grinzile.
In rest, nici macar o miscare. toate utilajele erau stationare. Si e mare pacat de vremea asta buna.

Am si o veste mai buna. Pe lotul TS se lucra, insa, din plin.

O sa pun si ceva poze putin mai tarziu.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

E cam groasa treaba, nu ar strica o filmare aeriana doar pe lotul 4, pe care sa o trimitem peste tot. Poate se mobilizeaza CNADNR si achita platile, sau Porr catre subcontractori(sau care o fi problema) si sa se reia lucrarile. Saptamana asta a fost perfecta pentru munca, si nu au lucrat deloc...

Ionut

Vom filma altceva, nu A10. Loturile 3 si 4 oricum sunt usor de surprins de la sol.