News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 17 Guests are viewing this topic.

florinalba

#25365
De ce oare la supratraversare CF  o "Lalaie" si la suprabetonare si la umpluturi . Nu ca in restul lotului s-ar misca mai bine dar aici imi pare ca se misca in reluare de la o filmare la alta. La umpluturi parca le lipseau ancorele, acum ancore au si stau de vre-o 2 saptamani si se uita la ele.  :o :o :o :o :o . Cred ca le lipseste un picior in dos si aut din RO.

raulbogdan23

Quote from: Quest on May 29, 2021, 12:24:05 PM
@raulbogdan23 nu esti departe, mie imi da un rest de plata de 15% ptr ST3, dar sa tii cont de cotele de tva corecte: pe 2014-2015 a fost 24%, pe 2016 a fost 20%, iar din 2017 este 19%

Corect, eu am folosit pentru toata perioada 19%. O sa refac calculele si revin.

Chiar si cu 15% ramas de incasat pentru TS, la o prima verificare acei 15% de pe ST3 inseamna:

Faceti voi calculele cat ar fi insemnat cei 15% pentru rulaj si bunul mers al proiectelor.

Deutschländer

^Nu e vorba doar de incasat. TVA-ul e platita in luna dupa emiterea facturii din partea furnizorului. Daca nu existe in RO un mecanism de amanare de TVA pentru astfel de proiecte, atunci TS a platit toate valoare de mult timp catre ANAF si asteapta plata lor inapoi din partea MT.
Deci pe langa faptul ca nu sunt platiti, au dat si un credit de peste zece milioane de RON catre statul roman.

Quest

True, true @Deutschländer, daca TS ar fi avut cifra de afaceri <2,25 mil lei, ar fi beneficiat de plata TVA la incasarea facturii. Dar TS nu e firma mica, asa ca plateste la stat TVA la emiterea facturii, chiar daca Beneficiarul i-o va plati cindva in viitor.
Common sense will get you far !

Tudor99


Tudor99


ST de la Alba Iulia la Teius
290521
Radu Ignat

linucsu

Din cate se pare nu mai au de gand sa hidroizoleze podetul de la Paraul Iovului...
Din 'viteza nebuna' cu care lucreaza au uitat ca mai trebuie si acea operatiune!

NewBest

Am eu o intrebare, totusi e necesara hidroizolarea daca intre beton si asfalt e un strat de umplutura? La pizza acolo se vede ca nu vine asfaltul direct pe beton. Intreb pentru ca acelasi lucru vad ca fac si actorii la minutul 3:27 in ultima filmare de la Radu Ignat...

mike_us

Trist ca poți lucra așa si sa continui sa iei contracte in România.

survola

La filmarea de la Sebeș, la final apare și cetățeanul care dă înapoi pe banda de urcare pe autostradă. Păcat că nu vedem cum se termină toată tărășenia.

alin2pas

#25375
Din moment ce nu a apărut nimic la știri, înseamnă că a avut un final fericit. Acolo (încă) nu se circulă cu viteză. Șoferul probabil voia să meargă spre Deva și a greșit breteaua. Vina e a lui, e panoul indicator destul de mare, dar ar ajuta și un marcaj pe asfalt în zona în care se formează banda spre Alba Iulia, cu ,,Deva", respectiv ,,Alba Iulia" (sau ,,Aiud", că e mai scurt și mai ușor de citit).

RaduG

A început să se întrezărească un ușor progres, odată cu preluarea Aktor de către olandezi, schimbarea managementului și infuzia de capital. Mie totuși mi se pare insuficientă mobilizarea pentru darea în trafic promisă anul acesta. Sunt puncte de lucru neatacate, unde mai sunt luni bune de muncă la fiecare. Ochiometric, din aer, ar trebui cam de 3 ori mai mulți oameni și utilaje pe șantier.

danvoicu

Peisaj dezolant. Eu nu inteleg cum pot accepta inclusiv instantele de judecata astfel de situatii clare de "malpraxis". Eu as da o lege cu o blacklist la fel cum e la telefonie si banci. Esti rau intentionat pa contracte.

Tudor99


ST de la Teius la Aiud
290521
Radu Ignat

stangabriel

Multumim pentru filmari.
Langa Aiud, minut 9:45, e normala atat apa pe calea de rulare ? Se schimba panta, dar parca nu curge de pe asfalt deloc.