News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 15 Guests are viewing this topic.


ddfab

@paulmare. M-am referit la foreza rosie de la minutul 4:15 din filmarea de la deal postata de AlinC mai sus.

paulmare

^ Multumesc, deci ancore nu inca un rand de piloti 

AlinC


TibiV

De cand au ingropat-o pe Ana Aktoropulos in rampa culeei sudice, lucrurile se misca mai bine.

Deci legenda este adevarata...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Alexander

Cineva a avut mare noroc cu drona printre cabluri :)).

Nu imi e clar in zona alunecarii ce vor sa faca, sapa pe langa pilonii forati sau baga umplutura si ridica nivelul autostrazii?

ddfab

^ s-a mai discutat. linia autostrazii ramane cum a fost, nu se ridica. vor sapa deasupra zidurilor de sprijin , drenaje, ancore suplimentare.

alexV

Doar 12.000 tone de asfalt luna asta, probabil a ploua mult. Tot din cauza ploii si imbibarii cu apa a balastului nu se vede progres la umplutura podului cf Teius. La Oiejdea nimic nou. Noile ancore au trecut testele.

Păun

am auzit ca s-au facut declarati din partea conducerii Aktor ca va fi gata la toamna half si la anu tot? am auzit gresit , stie cineva ceva? Multumesc

udar

Declaratii nu am auzit dar vorbe da,  ca la anul in aprilie va fi gata alunecarea.
Va fi mult de excavat din deal si este nevoie de exproprieri de noi terenuri pentru aceasta actiune plus reconsolidare ziduri.

tudor

^, ^^^

"Noile ancore au trecut testele."
vs.
"este nevoie de exproprieri de noi terenuri pentru aceasta actiune plus reconsolidare ziduri."

E posibiil sa fie ambele adevarate?
Multumesc

hvm

Pe pagina trecut a fost postata declaratia presedintelui Aktor:

"Prioritatea Aktor este autostrada Sebes-Turda lotul 2. Stiu foarte multe detalii despre acest proiect si va pot asigura ca in toamna acestui an se va circula pe aceasta autostrada in totalitate si doresc sa imi cer scuze in numele Aktor tuturor romanilor care stau in trafic mai ales in zona Teius si le promit ca in cateva luni se va circula pe aceasta autostrada", a spus Panagiotopoulos.

https://ziare.com/economie/infrastructura/autostrada-a10-deschisa-integral-toamna-2021-presedinte-aktor-1681224
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

raulbogdan23

Dupa calculele mele TS ar avea inca de luat de la CNADNR pentru Sebes - Turda lot 3 inca aprox 17% din valoare atribuirii contractului.

@NGC poti sa confirmi daca calculele mele sunt corecte? Am luat sumele platite din sinteza, facut suma la ele si am scazut TVA de 19% (daca e alt TVA refac calculele)




Powered by API/PUM imgur uploader

AlinC


Quest

@raulbogdan23 nu esti departe, mie imi da un rest de plata de 15% ptr ST3, dar sa tii cont de cotele de tva corecte: pe 2014-2015 a fost 24%, pe 2016 a fost 20%, iar din 2017 este 19%
Common sense will get you far !