News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Geri


Si in alte parti se deschide mai tarziu, numai ca se testeaza inainte de deschidere, la noi se da direct in trafic se pun indicatoare si se testeaza in direct, se descurca "participantii la trafic"

https://www.euronews.com/2020/01/28/berlin-s-brandenberg-airport-calls-for-20-000-volunteers-to-test-operations-thecube

E adevarat ca nu se pot testa indicatoarele de pe autostrada, dn si dj cum se testeaza cele din terminal.
Daca pare offtopic, va rog, sa il mutati.

usus

#23776
Tocmai desenam și eu devierea :)))
Pentru varianta actuala. Se intra direct pe autostradă fara sa mai întoarcă toți în sensul giratoriu.



Hercule

Apropo de giratoriul dinspre Teius, la care se lucreaza acum. Tare mi-e ca asa va ramane, iar banda pe care circula acum masinile spre Alba nu va fi inaltata. Uitati-va unde e pus scuarul care desparte intrarea/iesirea dinspre Teius. N-ar fi o problema deosebita daca ar face racordarea mai lunga si nu printr-o sicana cum e acum.

@florinalba: m-am gandit si eu la iesirea dinspre Sebes pe la Toskana. Inclin sa cred ca i-ar incurca la lucru plus ca ar crea un conflict acolo unde se unesc fluxurile dinspre A10 si dinspre Alba.
@usus: mi se pare complicat pentru soferi ce ai desenat, ce am pus eu e mult mai simplu. Iar ca sa mearga ar trebui sa ai finalizat si al doilea sens al viaductului peste calea ferata.
Deșteaptă-te române!

naivu

#23778
Vineri este Ajunul, azi e aproape miercuri, logica imi zice ca pana atunci finiseaza giratoriul, dupa care se va lua o luuunga pauza (cel putin pe zona carosabila). Variante gen @hercule ... poate la primavara dupa ce se redeschide sezonul de asfaltat. Pana atunci, vor incerca sa foloseasca tot ce au asfaltat pana acum (varianta @usus mi se pare ideala), nu sa inchida bretele ca poate mai lucreaza pe langa cand si cand prin ianuarie-februarie poate nu mai lucreaza  :lol:.
@Hercule, fluxurile dinspre A10 si dinspre Alba se unesc in giratoriul de N (mai convenabil de atat in configuratia actuala nu vad cum), iar pe sensul actual al viaductului ai loc pt 3benzi: 1 Aiud-Sebes, 1 Sebes-Aiud, 1 Alba-Sebes.

usus

@Hercule nu vad ce e așa de complicat că nu se intersectează nici un flux și cu un marcaj bine făcut va fi foarte fluent.

In plus cred că vor fi mai mulți care vor alege autostradă.
Sunt inca multi care merg pe DN probabil de lene sa întoarcă 360 in giratoriu sau din cauza că GPS-ul ii baga pe DN.


danutzu_1069

@naivu, vineri este chiar Craciunul... Miercuri si joi au tot timpul sa finalizeze giratoriul si caile de acces.

gdaniel

Eu cred ca nu au timp sa termine si iesirea din giratoriu Nord pe breteaua actuala folsita ca sens Teius-Alba, nu au pus balast stabilizat si nici nu cred ca o racordeaza doar din asfalt.
Deci cred ca giratoriul Nord nu o sa fie folosit din pacate decat sa descarce A1 dinspre Sebes pana la primavara, cand or mai face modificari sa termine corpul autostrazii sub pasajul ruginit. Accesul pe A1 spre Sebes ramane cel definitiv, cu intoarcere de vreo 270 de grade in giratoriul Sud..

dragos76

Păi și dacă nu termină giratoriul se poate merge pe varianta propusă de usus.
După ce se obișnuiește lumea și poate mai refac și semnalizarea, ar putea ca să nu mai lase accesul dinspre Alba spre Teiuș decât peste pasaj. În acest context cine vine de la Teiuș pe actuala deviere va putea continua direct pe A, dacă merge la Sebeș, sau merge în giratoriu dacă vrea spre Alba.

Eu zic că e o variantă OK până la primăvară.

gdaniel

#23783
Pana in primavara, mai e aproape o iarna. Inchipuie-ti cum o sa se faca deszapezirea pe ceata pe actuala bretea Teius-Alba fara marcaj central vizibil si cu zidul ala de sprijin in dreapta langa giratoriul Nord. Presupun ca Politia si-a dat acceptul pentru circuatia in modul asta doar pentru un timp scurt, altfel de ce s-ar mai chinui sa termine giratoriul cand functiona treaba si cu el treisfert.
Accesul pe bretelele planificate de intrare si iesire (fara circulatie din sens opus) e cel mai sigur si la fel si DN-ul mutat pe pasajul marcat si luminat. Venind peste pasaj nu o sa mai para asa o intoarcere la 360 de grade accesul spre Sebes pe A1.

naivu

Si cata zapada crezi ca vei avea la AlbaIulia? Nu esti in pasul Tihuta! Si nici nu te poti astepta la viscole ca in Baragan! Nu cred ca-si face Politia chiar atatea probleme, exista drumuri pe care se circula mult mai periculoase decat breteaua Teius-Alba.

frunzeti

Din câte îmi aduc aminte din una din schițe, cred ca banda pe care se circula acum dinspre Teiuș spre sensul giratoriu va dispărea. Drumul doar a fost puțin translatat și presupun ca asa va rămâne. Nu mai găsesc acum schița, din păcate.

StefanCelMare

Merg de cel puțin 5-6 ori pe an pe ruta Cluj-Simeria (fac asta de peste 20 de ani).
In zona Alba pe la podul corten peste A10 de la intrare în Lancrãm este singurul loc unde am fost la un pas de a ramane înzăpezit pe DN de cel puțin două ori. Pur și simplu, datorită vântului lateral, acolo zăpada intra pe carosabil.
Nu subestimați iarna în zona Alba, de fapt niciunde.
Eu chiar ma uitam cu un pic de îngrijorare la debleul A10 din zona Lukoil (intrare Lancrãm). Risc să zic că acolo vor trebui parazăpezi montate.
Vedem.

adiarc

^ in respectiva zona au mai fost ani cu viscol si parazapezi montati pe parcelele agricole din apropiere....exista intradevar un risc...probabil cu incalzirea globala extremele vor fii la ordinea zilei...fie iarna mult mai blândă ( probabil cel mai des ),fie din cand in cand mai aspra ca in mod normal
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

AlinC


bacovia

Multam Alin! Inca putin si se da drumu la circulatie prin giratoriu.