News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

După ce se emite anexa la AM, în ideea că Pizzarotti a depus DTAC-ul la MT și a ajuns la o formă a acestui document agreată și de doamnele de la MT, AC-ul pentru exproprierile existente ar trebui să apară imediat. Dacă MT-ul accelerează puțin cu HG-ul de exproprieri suplimentare, pe la finalul lui februarie am putea avea AC și pentru acele zone, dar oricum, culoarul expropriat inițial cred că le permite celor de la Pizzarotti să se apuce de coloane la structurile mari din nod. Problema care o întrevăd după apariția tuturor AC-urilor este relocarea stâlpilor de curent. Păcat de vreo câțiva care sunt noi, relocați la construirea OS 2.

Ionut

Nu va grabiti cu DESCHIDEREA in 9 ianuarie. Chiar daca vine comisia de receptie. Sper sa ma insel, eu sunt precaut. Vorbim pe 9.

În 9 ianuarie se face recepţia lucrărilor pe tronsonul de 12,3 km între Aiud şi Decea

"Comisia pentru recepţia lucrărilor pe lotul 3 al Autostrăzii Sebeş-Turda se va întruni în data de 9.01.2018, ora 9.00. Pentru lotul 4 se preconizează întrunirea Comisiei în a doua parte a lunii februarie, în funcţie de condiţiile meteorologice. Traficul rutier se va putea desfăşura pe o lungime de 25,30 km, între Nodul Aiud şi Nodul Turda, imediat după recepţia lucrărilor de către Comisiile desemnate".

Alba24

Ma chinui de ceva vreme sa dau o bila alba in ceea ce priveste comunicarea CNAIR. In sfarsit am ocazia: bila alba pentru faptul ca, in raspunsul dat celor de la Alba24, CNAIR precizeaza cati km vor putea fi efectiv folositi, adica vreo 25 de km si ceva. Bravo, in sfarsit, o mica bucatica de comunicare precisa. Chiar daca e un detaliu infim, arata ca, daca se vrea, se poate comunica omeneste, precis si la obiect.

Vice33

De la începutul anului sunt deschise penalitățile pentru lotul 4 (PORR)? Dacă da, care este procedura plății acestor penalități...? Dacă PORR mai au doar 2-3% de finalizat, inclusiv conectarea cu apă pentru CIC, având în vedere, vremea caldă din ultimele zile și previziunile meteo care spun că cel puțin în următoarele 1-2 săptămâni nu vorm avea ninsori, de ce oficial a fost trecut ca dată de finalizare Mai 2018 și nu martie-aprilie?

Acele 3% chiar se pot întinde până în Mai...? Îmi vine greu de crezut...

voicul

Daca vrei sa pierzi nervi, poti sa intrebi "de ce" CNAIR ... in general?

De ce au pus deschidere in aprilie-mai ... e ca si cum ai intreba de ce nu au deschid ST3 desi e gata?

Intrebari bune, raspunsuri zero.

ciprebbe

Nu au inceput penalizarile pt Porr, au extensie pana prin 15 febr cand vor sa faca receptia caii de rulare (posibil se si schimba legislatia pana atunci). Graficul de lucrari se duce pana in iunie 2018 , aductiunea de apa va fi de 6km.
Sa vedem cum va trece prereceptia de miercuri si joi.

Sa vedem in 2018 ce constructor va castiga batalia de lalaitul anului; pe A10 e lider Aktor insa vine pe turnanta tare din spate, pe A3, Strabag.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Teo

Cred ca Pizzarotti a reluat lucrul pe ST1. I-am văzut activi cu oameni si utilaje pe lângă giratoriul din Lancrăm.
Profita de vremea buna, sunt temperaturi pozitive ziua.

Hercule

Apropo de discutiile referitoare la marcajul intrarii in A3/A10, am trecut asera pe la bi(tri)furcatia in discutie, unde s-au pus table noi, si anume:

- pe la mijlocul bucatii comune este o tabla peste intregul sens impartita in 3: (sageata stange) Cluj Napoca  |  (sageata sus) Targu Mures  |  (sageata dreapta) Alba Iulia
- prima data se desparte spre stanga breteaua spre A3 Cluj, acolo alta tabla implantata fix in despartirea benzilor si impartita in doua: (sageata stange) Cluj Napoca  |  ?
- la despartirea benzilor A3 Targu Mures / A10 Alba Iulia este la fel o tabla pusa la despartirea celor doua bretele si marcata: (sageata stange) Targu Mures  |  (sageata dreapta) Alba Iulia

Eu cred ca e destul de clar asa cum s-a marcat si sper sa nu fie multi care vor incurca intrarile. Pe drum n-am reusit sa observ daca s-a schimbat ceva. N-am poze ca eram singur in masina. Acolo nu e cel mai potrivit loc de oprit pentru pozat. :|
Deșteaptă-te române!

Vice33

#9307
L.E. am înțeles eu greșit, scuzele de rigoare.

rizzuh

Cand s-a amanat pentru miercuri? Unde scrie asta? ???

Daniel_I

#9309
Quote from: Teo on January 07, 2018, 11:39:32 AM
Cred ca Pizzarotti a reluat lucrul pe ST1. I-am văzut activi cu oameni si utilaje pe lângă giratoriul din Lancrăm.
Ce fel de miscare ai vazut la Lancram ? Eu nu am vazut nimic. De terasamente nu cred ca se vor apuca foarte curand, terasamentele sunt imbibate de apa. Stiu asta pentru ca am fost la o tura ieri, si m-am intors cu o tona de noroi acasa. Nu se poate lucra si Pizzaroti oricum a blocat toate drumurile de acces pe terasament. O sa ma intorc deseara dupa ce descarc cateva poze cu mici uppdate-uri din zona Oarda - Raul Sebes, unde au lucrat in Decembrie la canalele mediane de colectare a apelor, si culeea de la Oarda finalizata :D. Sa speram ca de azi se intorc din concediu si incep din nou lucrul la structuri unde pe perioada de iarna la temperaturile actuale se poate lucra linistit. O sa-i urmarim.
On The Road

Teo

#9310
Efectiv langa giratoriul de la Lancram era buldoexcavator si un angajat cu geaca de la ei curata DN-ul de noroiul adus pe sosea. Poate ca nu erau lucrari efective, ci manevre de organizare.

Ionut

Avem colegi pe drum mâine? Posibil sa se deschida ST3... vom vedea.

yetiman

Cam care e probabilitatea sa se deschida?
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

Greu de zis. Cam 50/50 din cate stiu eu.

gdo

La Radio Romania actualitati tocmai au anutat deschiderea  maine pe Lotul 3 si pe finalul saptamanii (joi/vineri) se va deplasa o comisie tehnica si pe lotul 4. Acum cat de veridice sunt informatiile, este discutabil..... 8)