News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 18 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

^^Daca tin la drona si vor sa o mai foloseasca trebuie sa invete sa ii dea speed si inaltime, altfel e victima sigura printre porumbei si nu numai. O placere cand ataca drona :).
Ma bucur ca apar filmari noi prin zona A10 si nu mai e nevoie de drumuri atat de dese :) ne concentram in 2018 mai bine pe cei 4 constructori de pe A3 spre TgMures.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

voicul

Din pacate, raman la parerea ca mai intai se termina bucata de pe A3 si abia dupa aia (poate) vedem ceva activitate sustinuta pe A10 din partea Aktor.

TibiV

Quote from: ciprebbe on February 01, 2018, 07:22:23 PM
^^Daca tin la drona si vor sa o mai foloseasca trebuie sa invete sa ii dea speed si inaltime, altfel e victima sigura printre porumbei si nu numai.
La inaltimea la care au filmat nici nu le trebuia drona, puteau sa puna camera in varful unei prajini...  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

lupualb

Astazi am obsevat o foreza pe pozitie in sensul giratoriu din Lancram. In sens in ultima perioada s-a depozitat foarte mult fier beton gata montat pentru construirea de piloni.  Poza am facut-o din mers, ma scuzati pentru calitatea ei.


HVMihnea

Ce se mai aude cu ST3-4? S-a dat vreun termen realist sau ramanem inca la "pana in martie"? Maine am de facut de doua ori Turda-Sebes dus intors, abia astept  :D

Ionut


cristi5

2020 noua estimare... Structuri si alte ajustari.


Powered by API/PUM imgur uploader

Liviu M

Salut,

Cand vad urcarile/coborarile/nodurile pe/de pe/intre autostrazi, ajung la concluzia ca pamantul in Ro e superieftin.
Mie nodul de mai sus mi-ar fi iesit mai degraba ceva de genul (am tras varianta mea cu verde peste cele galbene in poza de mai sus; din pacate nu stiu cum sa pun desenul peste harta):




Powered by API/PUM imgur uploader

Si un exemplu de la nemti, ca tot ne plac autostrazile lor.

NGC

Doar ca in acel nod din Germania nu exista si intrari / iesiri spre / dinspre DN si nici conflictul de trafic care ar exista in varianta propusa mai sus si nici 2 iesiri foarte aproape. ;)

Liviu M

Poate ca ai dreptate, desi cred ca, "ajustand" putin de capul in constructie/bretelele de legatura, e loc.
Desenul meu e prost facut (de exemplu breteaua care coboara si o ia in stanga trebuie trasa direct, nu trebuie sa treaca pe sub/pe pod), dar mie mi se pare c-ar intra intre cele doua puncte de intrare iesire, care puncte vor deservi ambele autostrazi.
Probabil ca va fi nevoie de o limita de viteza, da' un 100 km/h pe segmentul ala nu mi se pare un capat de tara.
Probabil va solicita putin mai tare atentia soferilor, dar la un moment dat o sa invatam si noi sa mergem pe autostrada...
Oricum, nu conteaza ce cred eu. Era numai o parere/concluzie - pamantul pare ieftin in zona respectiva. Aproape la fel de ieftin ca la Gilau (eu nod aiurit ca ala inca n-am vazut, prima data cand am urcat acolo pe autostrada m-a pufnit rasul).

horatiu.cosma

Liviu, acolo există și o cale ferată. Nu se poate ce propui tu. Proiectul actual e cam cea mai ok variantă de conectare rapidă între 2 autostrăzi plus conectare la nodul existent.

Liviu M

#9596
Salut Horatiu,

Multumesc de atentionare, tocmai vazusem si eu calea ferata pe google map si voiam sa scriu despre marea (mea) descoperire. 
Poate ca daca nodul era gandit la constructia A1 (si ar fi profitat de trecerea peste calea ferata), mergea si ce zic eu. Asa...

Numai bine,
Liviu

LE Scuze pentru scrierea gresita a numelui, ma uitam aiurea pe harti si n-am fost atent.

Goldmund

Liviu M,
si eu vad asemenea tie, obisnuit cu o alta perspectiva intre mediu, trafic pentru viitor si ce este posibil la pretul dat pt. constructor(doua traversari scurte peste o cale ferata nu ar fi fost nici o problema pt. constructor sensul A10 -A1 Sibiu), dar acum trebuie sa fim multumiti daca nodul rutier va fi gata pana in 2020 si in general, daca/cand vor incepe lucrarile la viitoarele tuneluri, sa fim multumiti daca intre Pitesti si Sibiu vor incepe lucrarile in 2018.
Ne multumim cu putin si tot primim vesti proaste de la conducatori...

lupualb

In sensul giratoriu din Lancram s-a mai inaltat o foreza. Saptamana viitoare vom avea cu siguranta activitate cu doua foreze foarte aproape de DN. Cu siguranta vom avea si fotografii bune!

Liviu M

#9599
Quote from: Liviu M on February 03, 2018, 03:11:06 PM
Poate ca daca nodul era gandit la constructia A1 (si ar fi profitat de trecerea peste calea ferata), mergea si ce zic eu. Asa...
Am gasit o poza cu pasajul peste calea ferata. Daca lasau loc si pentru o bretea...