News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 17 Guests are viewing this topic.

pbh

In primul rand TS trebuie sa notifice(invite) Beneficiarul in data de......pentru receptie , acesta avand obligatia sa se prezinte la acea data pe tronsonul ce trebuie receptionat.
Pe "surse" se vehiculeaza ideea pare ca TS va invita CNAIR pentru receptia finala in prima parte din Februarie. In mod normal ar trebui sa fie si o prereceptie pana atunci...

ciprebbe

9 ianuarie :), au ajuns documentele la DRDP pt receptie. Prereceptia a fost si a aparut lista de neconformitati.
Schimba "sursa" ca spune aiurea :)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alexV

sau o vrut sa zica de lotul 4 al celor de la Porr

elion

#9288
Dacă se va schimba legislaţia şi se vor putea recepţiona loturi de autostradă fără ca acestea să fie terminate în totalitate, este fezabilă o descărcare temporară pentru nodul Lancrăm de genul următor?



dr4qul4

Nu.
Pizaroti mai trebuie sa si lucreze in zona aia. Vorbim de alte costuri daca ar lucra sub trafic.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pbh

#9290
Quote from: ciprebbe on January 04, 2018, 06:57:42 PM
9 ianuarie :), au ajuns documentele la DRDP pt receptie. Prereceptia a fost si a aparut lista de neconformitati.
Schimba "sursa" ca spune aiurea :)

Sursa nu are nici o vina. Eu am scris TS cand ma refeream la ST4, adica Porr. Adica eu scriam aiurea :-[ In timp ce scriam despre ST4 ma contraziceam cu cineva referitor la ST3.
Oricum este o informatie dintr-o singura sursa mai credibila decat media ( fiind apropiata de PORR si nu de CNAIR) dar totusi ramane o simpla informatie.
Nu este genul de "crede si nu cerceta", din contra :D

De 09 ianuarie stiam (chiar si eu :p)  de anul trecut.

ciprebbe

Atunci hai una de "pe surse" se incearca o prereceptie pe 10 ian si vedem neconformitatile :). ST4
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Citiți atent: PREreceptie.
Ca idee, prereceptia pe ST3 a fost in noiembrie.

alin_simeriaveche

Deci e clar, nici in vacanta de la inceputul lunii februarie nu pot circula pe ST 3-4 :D

NGC

Quote from: NGC on December 20, 2017, 12:11:56 AM
Nod Sebes

Pot sa va spun acum ca in sfarsit s-a solicitat emiterea acordului de mediu pentru nodul Sebes.

Vreau doar sa va confirm ca decizia etapei de incadrare este cea asteptata, adica faptul ca "Modificările aduse proiectului "Autostrada Sebeș – Turda", amplasat în județul Alba și județul Cluj, de pe Secțiunea C între km 0+000 – km 0+300 din județul Alba nu se supun evaluării impactului asupra mediului şi nu se supun evaluării adecvate."

Nu de alta, dar in trecut am avut vreo 2 surprize pentru alte solicitari, si pentru care initial s-a decis opusul.

Ar trebui sa se miste destul de repede acum cu emiterea anexei la AM.

Ionut

Deci liber pentru AC pentru Sebeș? Mai era ceva important? Ca daca o lălăim asa se duc și șansele alea mici pentru 2019.

NGC

^^^ Mai avem asta.

Quote from: NGC on December 20, 2017, 12:13:52 AM
Nod Sebes

MT a elaborat proiectul de HG pentru exproprierile suplimentare pentru nodul Sebes.

"Proiect de Hotărâre a Guvernului privind declanșarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național "Autostrada Sebeș – Turda – Lot 1 secțiunea C, km 0+000 – km 0+300", inclusiv Nod Rutier Sebeș"

http://mt.gov.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/1803-hg18122017dirtac-2

In 30.12.2017 a expirat termenul pentru trimiterea de propuneri / observatii la proiectul de HG.

Vice33

#9298
Quote from: alin_simeriaveche on January 04, 2018, 10:03:25 PM
Deci e clar, nici in vacanta de la inceputul lunii februarie nu pot circula pe ST 3-4 :D

Împacâ-te cu ideea că abia prin aprilie-mai vei circula oficial, ca la "carte" (cu aductiunea de apă finalizată pt CIC).

P.S. Dacă nu intervin alte blocaje în procesul recepției finale si dării în folosință...

adiarc

Vom putea admira verdele crud al debutului primaverii pe debleele de pe lotul4....intre timp contorizam victimele si pagubele economice pe DN-ul paralel......
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura