News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

montaniardul

#795
Dar care era termenul pentru finalizarea A10?

alin_simeriaveche

^^bani se pot accesa pana pe 31 decembrie 2015

montaniardul

#797
^ Spui de banii din exercitiu bugetar incheiat, nu?

alin_simeriaveche


montaniardul

^ Pai daca ultima factura se deconteaza in ultima zi din 2015 ... Atunci iti pui intrebarea daca vor putea constructorii sa termine lucrarea inainte de acel termen. Ar fi ceva extraordinar pentru tara asta daca s-ar finaliza autostrada, intr-un timp extrem de scurt.

iulius

daca nu ma insel, finantarea autostrazii se poate deconta din ambele exercitii financiare (2007-2013 si 2014-2020), in concluzie, nu-i bai daca nu se finalizeaza in timp, oricum va avea finantare.

cutter

#801
Proiectele trimise în cadrul POS-T 2007-2013 trebuie terminate pînă la 31.12.2015, altfel nu se decontează niciun euro pentru ele (adică se cer înapoi și banii deja decontați).

Singura posibilitate este "fazarea" proiectelor, adică împărțirea într-o fază 1 inclusă în POS-T 2007-2013 și o fază doi inclusă în POIM 2014-2020.

Dar, atenție!, Comisia Europeană nu acceptă ca "fază" decît ceva care poate fi considerat terminat.

Spre exemplu:
- faza 1: 10 din 20km, complet terminați
- faza 1: 150 poduri, pasaje și lucrări de artă între Sebeș-Turda, complet terminate

Dar nu:
- faza 1: Sebeș-Turda la faza de strat binder

Informațiile pe care vi le spun sunt sigure și vin direct din Comisia Europeană.

Problema gravă este că putem pierde fonduri imense din POS-T 2007-2013, pentru că o fazele 1 ale proiectelor cu termen de finalizare în 2016 (Tm-Lugoj lot 2, Lugoj-Deva lot 2,3,4 și Sebeș-Turda) nu vor acoperi probabil decît 30-50% din finanțarea UE alocată inițial.

Finanțarea UE pentru proiectele menționate este de aproximativ 750 de milioane de euro - prin urmare, ar trebui găsite urgent proiecte care să acopere diferența care nu va mai putea fi absorbită - adică 3-400 de milioane de euro. Proiecte care să poată fi terminate pînă la 31.12.2015 (sau măcar faza 1 a lor).

Iar la calea ferată lucrurile stau și mai rău.

alecu26

inca nici un update.

PS: Se apropie termenul la centura Bacau. Aproape ca uitasem de ea.

PS2: ce solutii de pe 27.03 nu s-au afisat?
Drumurile noastre POATE;

florin74

#803
Oare sa dea solutiile definitive? Asta da lovitura, 3 loturi la care sa se poata semna inainte de Pasti.
Da, e joi, dar e primul termen cand se judeca pe fond. Sunt tare curios ce o sa iasa.
Am mentionat solutiile la termenele din 27.03.2014 (Azivrt pas, conexare AKTOR). Altele nu sunt.

alecu26

cand ar fi urmatoarele termene??

Ne-a scapat un lucru din vedere: inca nu s-a lansat licitatia pentru consultanta. e deja in intarziere.

Drumurile noastre POATE;

usiabc


alecu26

inca nu apare nimic pe portalul instantelor.

Este cred vorba de lotul 3...nu?
Drumurile noastre POATE;

florin74

#807
^ usiabc . Nu imi apare nimic pe portal. De unde ai informatia cu amanarea?



ciprebbe

#808
Au probleme pe site la CAB :)) am vazut si eu amanarea postata pt 7 aprilie.
Acu nu mai apare iar ultima actualizare dateaza de pe 25.03.2014
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

davyl

Sau s-au grabit si acum corecteaza!  8)