News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

dorum

primul instinct al meu e sa-ti reprosez ca esti pesimist...:)
...insa daca stau mai bine sa ma gandesc si rememorez ce s-a intamplat pe Lugoj-Deva, constat ca esti realist!

:cheers:

florin74

#751
Termenele oricum sunt optimiste, estimand ca actiunile in instanta o sa fie respinse. Mie cel putin motivarea din deciziile CNSC mi se pare super OK pentru lotul 1 si 4, OK pentru lotul 3 si la lotul 2 este destul de subiectiva d.p.d.v. legal
In cazul in care se accepta vreuna din contestatiile de pe loturile 1,3,4 mai adauga inca vreo 2-3 luni cel putin.
Acum este meciul avocatiilor.

In plus, depinde si de presiunile de la Minister si CNADNR pentru a se judeca cu celeritate cauzele, s-ar putea sa avem si surprize placute. As fi primul care m-as bucura ca estimerile mele au fost prea pesimiste.

daniel28

Quote from: dorum on March 17, 2014, 01:44:53 PM
azi ar trebui sa avem o decizie pe lotul 1....sa speram ca nu o amanare

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000312164&id_inst=2

mai sunt ceva termene azi in alte dosare, insa sanse 0 pt decizii definitive...

Hmm...31.03. Mai avem de asteptat

ciprebbe

E al III lea termen intr-o luna.
E bine , se misca ok la CAB, sa speram ca e si ultimul termen.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Deci teoretic in aprilie avem deciziile finale pentru loturile 1, 3 si 4?

florin74

#755
Actualizare procese

Lot 1 Pizzarotii contestatar urmatorul termen 31.03.2014
Lot 4 PA&CO contestatar urmatorul termen 24.03.2014

Lot 2
Avem urmatoarele actiuni
Consortiu de 12, termen pe 27.03.2014
STRABAG, TELOXIM, CORSAN - urmeaza a se conexa cu actiunea consortiului
AKTOR, s-a conexat cu actiunea consortiului

Lot 3
AZVIRT, termen 27.03.2014
CORSAN primul termen 31.03.2014


In aprilie cu noroc avem 1 si 4 (dupa cum de rapid dau termenele), 3 poate in mai, dar mai degraba iunie. Asta numai in cazul in care sunt respinse actiunile.


dorum

autostrada asta va fi un esec total din punctul de vedere al finantarii...singura sansa va fi o inginerie prin care va fi transferata o parte din finantarea ei pt 2014-2020...

rocklee

eu propun ceva mai optimist ...sa nui cantam prohodul . O:-)...ca nici nu sa nascut inca ...abia acum ii in durerile nasteri... :D

alin_simeriaveche

Pai eu asa am retinut de la un raspuns dat de CNADNR, ca finantarea va continua si pe celalalt exercitiu.

alecu26

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000312290&id_inst=2

inca nici o stire de pe lotul 4. asteptam. Oricum asta pare cel mai usor...un adevara slam dunk.
Drumurile noastre POATE;

florin74

#761
Cred ca cei de la PA&CO au contestat ca sa justifice banii pe care i-au platit avocatilor, ca alt motiv nu vad. Caz mai fara sanse  ca asta mai rar se vede, dupa cum este mentionat in decizia CNSC. Greseala de amatori, se vede ca nu le merge bine, daca nu au fost in stare sa aiba cel putin 1 angajat  bine pregatit pe partea de achizitii publice.

vancouver

#762
Din cate vad eu s-a respins. :banana:

Quote24.03.2014
Ora estimata: 12:00
Complet: S8 Completul 8 recurs NCPC
Tip solutie: Alte soluţii
Solutia pe scurt: Respinge plângerea ca nefondată. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 24.03.2014.
Document: Hotarâre    24.03.2014
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

florin74

#763
Gata, se poate semna lot 4, si saptamana viitoare poate se misca la fel de rapid si cu contestatia PIZAROTTI pe lot 1, sa se semneze cu Salini-Impregillo pana in Pasti.

Ionut

Deci la lotul 4 trec "atribuit"?
atribuit = dupa finalizarea contestatiilor, s-a atribuit contractul (nu mai sunt cai de atac)