News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 14 Guests are viewing this topic.

pasadia

#585
Quote from: Archi on January 10, 2014, 03:55:01 PM
Pai daca da UE banii la finalul fiecarei etape, si constructorul nu se incadreaza in termen, ce face UE?
Cere banii inapoi?

Daca cere banii inapoi, UE ii va cere de la statul roman nu de la constructor. Ulterior e treaba statului roman daca se va duce contra constructorului sa ceara bani, insa nu vad cum ar putea sa faca asta cat timp constructorul ii construieste autostrada. Practic statul roman va putea doar aplica penalizari, nu va putea pretinde toata suma inapoi.

dorum

Pe CNSC avem deja chiar si decizii ale unor dosare proaspat depuse, chiar din 06ian2014, insa evident decizii foarte usor de luat...eu zic ca in urmatoarele 2 saptamani ar putea incepe sa apara decizii si in ceea ce ne priveste pe noi: A10...

florin74

#587
Eu sunt un pic mai optimist, nu este prea mare incarcarea cu contestatii a completelor CNSC, tinand cont ca inca nu s-a dat drumul la licitatii ale institutiilor de stat din fondurile din bugetul de stat 2014, s-ar putea ca pana pe 20-22 ianuarie sa avem un raspuns. Cam bate vantul pe SEAP la capitolul licitatii demarate in ultima perioada. Relansare economica...

dorum

#588
cica una dintre contestatii s-ar fi respins, cea de pe lotul 4...banuiesc ca a fost contestatie depusa de Pa-Co...

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=110508729&postcount=796

florin74

#589
In termen de 10 zile vedem ce face PA&CO si cei care au contestat, va fi o lectura placuta justificarea deciziilor CNSC, e destul de enervant ca CNSC le publica cu ceva intarziere fata de publicarea deciziei, multe poti sa afli din ele. :)

Ionut

^
Până la sfârşitul lunii, Consiliul Naţional de Solunţionare a Contestaţiilor (CNSC) ar urma să se pronunţe pentru toate loturile.
sursa: Alba24

Mda, insa vor ataca la CAB... :ohno: Imi vine greu sa cred ca nu se va merge pana la capat pe fiecare lot. Nu se poate face in asa fel incat sa se judece mai repede la CAB? Altfel nu scapam fara 2-3 luni.


alba1

Informatiile din cele 2 articole sunt eronate. Ele au fost furnizate de catre un politician local intr-o conferinta de presa. In realitate, nu a fost solutionata nicio contestatie. Pe Lotul 1 e formulata 1 contestatie, 4 pe Lotul 2, 3 pe Lotul 3 si 2 pe Lotul 4. Mai mult decat atat, CNSC nici nu poate solutiona inca contestatiile intrucat CNADNR nu a trimis dosarele de achizitie, iar termenul de 20 de zile pentru solutionarea contestatiei conform art. 276 alin 1 din OUG 34/2006 (termen care poate fi prelungit o singura data cu inca 10 zile) curge de la data cand Consiliul primeste de la autoritatea contractanta (CNADNR in speta noastra) dosarul de achizitie. Din informatiile foarte precise pe care le am pana azi la ora 16 CNSC nu a primit inca dosarele de achizitie pe niciun lot. Pana acum CNSC a conexat contestatiile pentru fiecare lot.

dorum

#593
si eu eram convins ca iesirea politicianului e de fatada....nu prea am crezut ce zice, insa neavand alte informatii le-am luat de bune pe cele furnizate...sunt curios ce va fi...si cum va fi... si iti multumim pt informatii si ne bazam pe veridicitatea lor!


florin74

#594
^
Ciudat ca CNADNR nu a trimis inca dosarul achizitiei, au avut termen de 14 zile  de la data comunicarii rezultatului sa le trimita. Comunicarea facundu-se estimativ in jurul datei de 19-20 decembrie, imi vine greu sa cred ca inca nu s-a trimis dosarul pana azi 15 ianuarie.

Art. 274 - (1) În vederea soluţionării contestaţiei/contestaţiilor, autoritatea contractantă are obligaţia de a transmite Consiliului, în termen de cel mult 3 zile lucrătoare de la data expirării termenului prevăzut la art. 205 alin. (1), (N.B. care in acest caz este de 11 zile de la data comunicarii rezultatului procedurii) punctul său de vedere asupra acesteia/acestora, însoţit de orice alte documente considerate edificatoare, precum şi, sub sancţiunea amenzii prevăzute la art. 275 alin. (3), o copie a dosarului achiziţiei publice, cu excepţia anunţurilor publicate în SEAP şi a documentaţiei de atribuire, atunci când aceasta este disponibilă şi poate fi descărcată direct din SEAP. Lipsa punctului de vedere al autorităţii contractante nu împiedică soluţionarea contestaţiei/contestaţiilor, în măsura în care s-a făcut dovada comunicării acesteia/acestora.

alba1

Pana astazi CNSC nu primise dosarele de achizitie. Termenul curge de la ultima contestatie care a fost conexata. E putin probabil ca CNSC sa pronunte o solutie pana nu primesc dosarul de achizitie, chiar daca din punct de vedere legal ar putea sa o faca. Momentan, Consiliul a procedat la conexarea dosarelor pentru fiecare lot.

florin74

#596
Inseamna ca au trimis comunicarile ulterior anuntului public facut de cnadnr-cred ca noutati o sa avem la inceputul lui februarie.

alba1

Maine o sa apara in presa lista firmelor care au facut contestatie pe fiecare lot in parte + alte informatii.

Tavi

Așteptăm cu interes și mulțumim de info alba1!

tigrel58

@alba1
Nu trebuie sa dai detalii, dar se pare ca esti fff bine informat, tine-o tot asa. :D