News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Ar trebui folosita denumirea Alba Iulia - Nord.

E totusi un oras foarte important si e mai usor de gasit pe harta.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Alba Iulia, clar! In rest, exact cum a zis Bogdy.

teocharis

Quote from: Sargon1806 on December 21, 2013, 01:25:42 PM
misto?" In orice caz, ideea este ca discursul ministerial s-a schimbat. Eu din asta inteleg ca nu vor sa o faca, dar au gasit un motiv mai plauzibil.

In orice caz, intentiile guvernului vor fi clare pana in vara. Dan Sova a spus ca in ianuarie scoate la licitatie studiul de fezabilitate. Mai vorbim in februarie.


ce SF a anuntat ca va licita in ianuarie: Pitesti-Rm. Valcea(sic!) sau Pitesti-Sibiu?

dorum

Deci ramane asa?

Lot 1 - Sebes - Alba Iulia (nord)
Lot 2 - Alba Iulia (nord) - Aiud
Lot 3 - Aiud - Inoc
Lot 4 - Inoc - Turda

Ionut

Daca vreti putem in loc de Inoc sa avem Ocna Mures, localitate mult mai mare, desi mai indepartata un pic. In rest este OK. Sau putem pune Unirea in loc de Inoc, este comuna din ce-mi dau seama.

sebba

gugalu vad ca mentine A10 ca denumire... va ramane A10? daca da, nu schimbam si titlul topicului?
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Pai pana nu stim oficial... nu are sens sa schimbam. :D Nu intreaba cineva la CNADNR? :)

ciprebbe

In loc de Inoc ar trebui Decea, acolo va fi si nod pana la urma.

Indicativ potrivit alba24 citat de CNADNR va fi A10.

Loturile :
Lotul 1 – 17 km – de la intrarea pe autostradă de la Sebeș până la Pârâul Iovului (km 0+000 – km 17+000)
Lotul 2 – 24,25km – de la Pârâul Iovului până la intrarea în municipiul Aiud (km 17+000 – km 41+250)
Lotul 3 – 12,45km – de la intrarea în Aiud până la nodul de la Decea (km 41+250 – km 53+700)
Lotul 4 – 16,3 km – de la nodul Decea până la intrarea în autostradă în zona Turda (km 53+700 – km 70+000)

Paraul Iovului e mai " necunoscut" asa ca putem merge pe varianta Sebes - Alba Iulia -  Aiud - Decea - Turda
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

am si eu o intrebare: La teius nu fac nici un nod?
este totusi o intersectie cu 1  DN si o legatura importanta cu cateva orase deloc de neglijat. Teius, Blaj, Copsa Mica, Dumbraveni, Medias si mai ales Sighisoara.
In rest, hai sa le denumim: Sebes-Alba Iulia-Decea-Turda
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Archi

Dun cate stiu la Teius este nod, si tine de lotul 2.

Ionut

#505
Punem Inoc sau Decea, nodul este exact intre cele doua localitati, o idee mai aproape de Decea. Care este mai cunoscuta un pic?
Am modificat threadul, am pus A10.

^ Nod Teius, o bucata, la zoom mai mic dispare. E la sud de oras, fix la intrare dinspre sud.


harta

florin74

Cred ca cel mai potrivit ar fi totusi Unirea, cel putin Inoc tine de Unirea, daca nu si Decea. Oricum prin Inoc nici nu-ti dai seama ca ai trecut, asa de mic e satul. Un pic mai mare e Decea

Ionut

Unirea e cam departe... punem Decea. Alte obiectii? Azi pun in semnatura dupa ce e gata A1 (inaugurata).

sebba

nu-i asa ca arata mai sexy cu "A10" decat cu A*? mai eliminam si noi din necunoscute... :D
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Evident ca e mult mai sexy. :)

Astazi ar trebui sa anunte OFICIAL si castigatorii pentru Sebes-Turda. Care sunteti aproape de TV sa urmariti si asta. Si poate vine si un comunicat de la CNADNR. Sa vedem. Ideea este sa urmariti cu atentie.