News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

adiarc

#4185
am pierdut 2014,2015...si posibil 2016....adica minim 2 ani irositi....acum nu ne dam seama prea multi ( eventual aceasta comunitate ),dar la actualul mod de lucru,vom pierde bani grei si pe 2014-2020.....iar dupa 2020,odata cu ascensiunea partidelor nationaliste si posibilitatea realista de scindare a UE in blocuri mai mici,plus capacitatea noastra DOVEDITA de proasta gestiune a banilor,e f.posibil sa primim mult mai putini bani in urm.exercitiu,daca acela va mai exista.

TREBUIE ACTIONAT ACUM,pt accelerarea proiectelor in lucru plus celelalte prioritati,in ordinea stabilita de MPGT

PS - sa nu uitam de proiectele blocate in stadiu avansat de executie si lasate la degradare
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

panda_no 5

#4186
Pizzarotti a lucrat extrem de greu si cu foarte multe trageri de timp si pe tronsonul de la intrarea in Bucuresti al A3.
Au lucrat hei-rupist pe alocuri.Intervale mari de timp in care nu faceau nimic urmate de perioade de activitate.
S-a agatat de orice portita din contract pentru a amana la nesfarsit finalizarea tronsonului.
Dupa cum toti stim s-a ajuns la reziliere.
Nu cred ca a avut mai mult de 2-3 utilaje proprii pentru intreg tronsonul pe care l-au avut castigat.
Unul dintre ele a fost lansatorul de grinzi.
In rest doar subcontractori.
Avea si Pizzarotti 2-3 oameni cu masini de teren cu care se misca de colo-colo printre subcontractori.

adiarc

#4187
nu stiu daca imi aduc aminte corect,dar oare aici ( Pizzariotti ),au primit termen de 20 de zile pt conformare ?sau ?
ca nu putem sta asa la nesfarsit...termen clar si scurt ( maxim 10 zile lucratoare,pt ca au avut un an pana acum ) si reziliere...pe sistemul Colas pe A2.......

ar fii o imbecilitate monumentala sa asteptam ( si sa pierdem timp si bani ),la fel de mult cat s-a asteptat cu ciotul de la intr.in Bucuresti.....nu...asa NU

PS....si asteptam lista neagra,ca sa evacuam cateva companii,care se cred pe mosia lor
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

@adiarc,

Daca CNADNR-ul nu ar accepta tot felul de solutii dubioase si ar trece direct la penalizari si rezilieri, atunci nici nu va mai fi nevoie de lista neagra: Nici un constructor nu va risca sa piarda garantia cat timp se stie ca "nu mai merg combinatiile".

Anul asta oricum e pierdut, asa ca rezilierea trebuie facuta pana la sfarsitul acestei luni, DACA Pizzaroti nu proiecteaza si construieste ce a licitat, adica ce era in SF.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

papibabone

La Inoc se ridicau grinzi astazi, era doar o macara si 5-6 muncitori din ce am vazut eu.daca este nevoie maine o sa fac si ceva poze.

AkaManah

Pe lotul 2 nici o miscare inca.

gdo

Pe lotul 2 daca vremea va permite se vor relua lucrarile incepand cu data de 11 ianuarie.

yetiman

Multumim de info.
Stie cineva daca pe L4 si L3 au inceput ceva?
Nu de alta, dar sa stiu daca are rost sa iau aparatul foto cu mine, maine.  :)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

papibabone

La Inoc unde ieri se ridicau grinzi astazi era liniste ...

ciprebbe

Quote from: yetiman on January 05, 2016, 02:03:50 PM
Multumim de info.
Stie cineva daca pe L4 si L3 au inceput ceva?
Nu de alta, dar sa stiu daca are rost sa iau aparatul foto cu mine, maine.  :)

Porr incepe in 11
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

yetiman

Si totusi...
O mica veste buna: pe lotul Porr se lucra la podul peste A10 in zona Manastirii.
O macara si ceva oameni.

In rest, intr-adevar, peisaj de iarna.
La fel pe L3 - nimic.
L2- Nod Teius - nimic.
Dar era de asteptat, asa ca nici o mirare aici.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

La structuri la Porr lucreaza ceva subcontractori. Probabil ei au avut vacanta mai scurta. La ultima vizita scurta pe lot, paznicii au confirmat ca cei de la Porr se intorc pe 11.

yetiman

Si daca tot v-am invatat prost  :D, cu poze in fiecare miercuri, hai sa va arat cateva peisaje de iarna pe viitoarea A10.




















Oare ce sanse sunt ca peste exact 1 an sa va pot arata poze ale DN1 facute de pe A10?  :lol:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Silviu

Multumim de poze si obisnuitele informatii saptamanale.Eu personal chiar astept sa-ti citesc reportajul de miercuri.Sanse pe lot Porr si TS in rest 0.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)