News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 15 Guests are viewing this topic.

Goldmund

horatiu.cosma,
felicitari pentru noul reportaj.

TibiV

Horatiu, super reportajul !...

Lucrurile arata bine...
Daca o tin tot asa vor deschide la termenul stabilit.

O singura nedumerire am:
Quote from: horatiu.cosma on October 11, 2015, 02:29:31 AM
Nodul de la Decea, cu terasamentul pentru supratraversare in stanga si dreapta.

De obicei se fac intai culeele, si dupa aia urca cu terasamentul.
Aici nici urma de culee, si aici nu se pune problema de modificari de proiect sau teren neexpropriat...
Ai idee de ce ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Forajele sunt facute de cateva luni si acoperite cu pamant. La fel si la debleul de la Gambas, pentru accesul la cimitir si pentru o supratraversare chiar inainte de al doilea pod peste Mures. Din cate am inteles, inca nu au aprobare sa dea drumul la inaltarea culeilor. Oricum, din experienta de pe Timisoara-Lugoj lot 2, in 2-3 luni e asfalt pe supratraversare dupa ce se apuca de lucru. Eu imi fac griji doar pentru trecerile peste calea ferata, fiindca acolo e mai mult de lucru.

TibiV

Da, stiu, alea ma ingrijoreaza si pe mine cel mai mult, si o tot spun din vara...
Iar aia cu "CFR nu e de acord" este de toti nervii...
Adica CFR-uk este in alta tara, tine de Ministerul Transporturilor din Rusia ?!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexa_adrian2001

Quote from: dorum on October 11, 2015, 09:49:04 AM

se foloseste un soft simplu: uMark, care e simplu de utilizat... daca nu te descurci, ma contactezi pe privat...


Super pozele ;)

-putin offtopic-
Legat de uMark, sunt curios: se poate ca in momentul cand faci batch watermarking sa poti sa ai 2 tipuri de watermark(mai degraba pozitionari: stanga | dreapta) asa incat daca procesezi 100 de poze sa nu aibe toate aceasi pozitie la watermark? Oarecum sa fie random.

NGC

#3755
A fost finalizat raportul privind impactul asupra mediului, precum si studiul de evaluare adecvata, si mai inaintam putin spre emiterea acordului de mediu. :)
Dezbaterile publice vor avea loc in 03.11.2015, data pana la care se pot depune comentarii / observatii / obiectii.

horatiu.cosma


NGC

^^^ Asupra raportului si studiului.

voyageros

azi au trecut pe langa mine mai bine de douazeci de camioane UMB, toate au virat in dreapta (directie Turda-Aiud)pe drumul de dinaintea viitoarei relocari a DN de langa Turda ( inspre sat Plaiesti-Moldovenesti)...multe foarte multe, era o coloana impresionanta

TibiV

Interesant...
A scris şi Horatiu pe A3...
Oare ce or căra ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

#3760
A raspuns @cipribee pe topicul A3. Cica se aduc sorturi.

yetiman

Jurnalul de miercuri

Bate vantul, coafura rezista....

In rest , noutati ZERO.
Optimismul de pe aici, de acum cateva postari, nu s-a materializat. Nu vreau sa mai deschid comentarii legate de motive. Fapt este ca Porr NU a reluat lucrarile. In continuare doar la viaducte se mai lucreaza (ca si in ultimele X postari). Si grinzile din apropiere de Unirea sunt acum sudate si terminate. Nu stiu unde vor fi montate, dar macar sunt acum pregatite. iar in parcarea (organizarea de santier?) de la Inoc sunt vreo 3-4 basculante stationare. Din punctul meu de vedere este tot nimic, fata de perioada in care se lucra intr-adevar si era plin pe acolo in afara orelor de lucru.

Nici pe L3 nu prea am vazut miscare (cat se poate vedea din drum). Tot lucrari la relanti.

L2 nu a ajuns cu lucrari in zona nodului Teius. Cand va fi cazul va voi anunta.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

NGC

^^^ Se asteapta autorizatiile de construire, dar nu au cum sa vina mai repede de prima saptamana din Noiembrie.

gdo

Creste ritmul lucrarilor in zona Santimbru si deasmenea dupa ce organizarea de santier a fost golita de utilaje, deoarece au fost dislocate in teren...in aceasta saptamana au reinceput sa aduca noi utilaje...la care cred ca le fac reviziile si urmeaza sa le vedem in teren...

Dar cum o fotografie face cat o mie de cuvinte...mai jos trei fotografii din zona Santimbru :)






Aiud.dan

#3764
Vin si eu cu o veste buna, in zona pasajului peste CF de la nodul rutier Aiud a aparut o foreza cu bratul ridicat in pozitie de lucru, deci continua forarea pilotilor pentru urmatoarele pile ale pasajului.