News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 18 Guests are viewing this topic.

TibiV

Super reportaj, Eurocoper, mulţumim !
Şi aşteptăm cu nerăbdare şi Lotul 3...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Atila60

Frumoase poze.Si eu iti multumesc pentru munca depusa si efort.Felicitari.

rocklee

multumim eurocopter pentru ..fotoreportaj  :)....felicitari ....chiar vroiam sa aflu ..noutati importante ....inca o  data felicitari ... :cheers:

SB76UFO

Fain fotoreportaj , multumim Eurocopter  :gj:
"Prostia este eternă și invincibilă"

horatiu.cosma

Multumim @Eurocopter, arata foarte bine lotul 4 din alte pozitii decat cele cu care ne-am obisnuit. Lotul 2 e comparabil ca dificultate cu lotul 3, doar ca e dublu ca distanta. Foarte greu de terminat la anul, avand in vedere ca TS a inceput pe lot 3 acum aproximativ 12 luni, si chiar daca au lucrat sustinut, mai e destul de lucru. Cel mai probabil vara lui 2017 va fi un termen realist pentru 1 si 2, toamna 2016 pentru 3 si 4. La iarna, cand nu vom mai avea parte de reportaje video si foto(si ne vom plictisi off-topic :) ), ar trebui sa pistonam CNADNR-ul, MT-ul, CFR-ul, ministerul mediului si orice alt organ care are un rol in finalizarea exproprierilor suplimentare, relocarii utilitatilor, eliberarii AC-ului, acordului de mediu, avizelor pentru construirea pasajului peste CF de pe lotul 3 etc. Am pierdut deja prea mult timp si bani cu intarzierile pe aceste loturi, ar fi pacat ca in primavara sa nu se intre cu motoarele turate la maxim si cu platile la zi pe toata distanta acestei autostrazi.

TibiV

Partea proastă este că pentru a beneficia de fondurile UE pe faza 1 (2007-2013) ar trebui să fie la sfârșitul acestui an cam la 25% şi loturile 1 şi 2.
Cel puţin dacă ne luăm după planificarea financiară a lui A10 din MP.
Sau este posibil ca fazarea să se fi făcut diferit  Pe L3 şi L4, adică acolo să zicem 40% iar L1 şi L2 câte 15% ? 
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Grinzile acelea se pot pune si in Decembrie si costa enorm. Nu cred sa aiba pb sa ajunga la 25%.

Pe lot 4...chiar nu vor pune asfalt pe terasamentul acela pregatit si il vor lasa asa peste iarna?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

trifuhoria

Azi, duminica, la ora 13 se lucra sustinit la terasament intre kaufland si deal...si au intrat puternic in deal...mai multe buldo si camioane transportau pamant. Si in zona lukoil la Lancram se decoperta + se lucra la terasament in zona decopertata deja.
Duminica frumoasa

TibiV

Quote from: dr4qul4 on October 04, 2015, 03:30:09 PM
Grinzile acelea se pot pune si in Decembrie si costa enorm.
Se pot pune, dar pe ce ? Că structuri ioc... Chiar dacă trag din greu, câte pile şi culei pot face până la 15 decembrie să zicem ?
Sper să poată factura grinzile în sine...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Pai clar ca se vor factura in sine. Adica si daca le pun pe culee/pile, tot nu e finalizat viaductul/podul sau ce o fi. Cred ca UE ne-a facut pana la urma aceasta concesie prin care sa putem deconta chiar si lucrari nefinalizate.

cutter

Stocuri de materiale da, dar lucrari nefinalizate nu, din ce știu eu (surse autorizate). Lucrările trebuie să reprezinte o 'livrabilă' (scuzați barbarismul) în sine, chiar și într-un sens larg. De ex., 4km de autostradă executați la nivel de binder.

TibiV

Şi grinzile pot intra ?
Ca stoc de materiale ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cutter


raulbogdan23

 :cheers: pentru Eurocopter. Asteptam lotul 3.

Cozak

Ce surpriza placuta Eurocopter, ai aterizat la sol cu un reportaj excelent, poze frumoase. Multumim pentru acest efort!