News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 15 Guests are viewing this topic.

ddfab

terasamentul drumului ce va traversa linia ferata la nodul Aiud. este ridicat la nivel, se asteapta continuarea...







ddfab

mai departe, spre primul pod peste Mures. se lucreaza la rigole...







ddfab

la primul pod(viaduct) peste Mures, partea dinspre Aiud.



aici mai este putin de lucru...

vedere spre Aiud, dupa ce am traversat Muresul, cu lucrarile din imaginile anterioare.

Schumy

Quote from: NGC20 on July 29, 2015, 06:50:10 PM
Conform legii, pentru obtinerea autorizatiei de construire, este necesar "actul doveditor al titlului asupra imobilului, care să îi confere solicitantului dreptul de execuţie a lucrărilor de construcţii (în copie legalizată)".

Din cate stiu, legea s-a schimbat acum cativa ani, iar HGul prin care se impun exproprierile dau dreptul statului sa demareze imediat lucrarile. Intradevar, inainte nu se putea lucra pana la finalizarea transferului de proprietate, situatia ducand la situatii aberante. Spre exemplu, cea mai intalnita situatie era asteptarea unei hotarari definitive din instanta referitor la contestarea sumelor acordate pentru despagubiri(o procedura de genu' dura minim un an - situatie destul de rara).

ddfab

primele pile ale viaductului. sunt aproape finalizate.











ddfab


ddfab

vedere de ansamblu cu viaductul.



de o parte si de alta a Muresului



capatul viaductului, se continua cu debleu

ddfab

debleul in continuarea viaductului.au mai avansat putin...

partea opusa...

terasamentul ce urmeaza debleului, spre al doilea pod peste Mures. in plan indepartat marginile debleului.

ddfab

dupa o ploaie torentiala au aparut astfel de zone...





ddfab

la al doilea pod peste Mures...



malul opus




ddfab

pe malul acesta au iesit din pamant...fundatiile pilonilor.







vedere cu celalt mal, unde sunt mai in urma


ddfab

terasamentul de la al doilea pod spre linia ferata. in plan indepartat, in apropierea liniei , este ridicat considerabil.nu m-am putut apropia mai mult fiindca ramaneam acolo din cauza noroiului.nu stiu daca in imediata apropiere a liniei au inceput ceva. de la distanta nu se observa nimic pe aceasta parte. s-a inceput pe partea cu DN1.



partea cu DN1

si o fundatie...


ddfab

supratraversarea DN1.





peste drum, continuarea spre Decea.





si cam atat, ca a venit o a doua tura de torentiala...
o noapte linistita sa aveti. numai bine.

alexV

mersi de poze. a trecut ceva timp de cand am vizitat lotul 3. arata chiar bine.

in poza de mai jos, ce frumos ar arata un pod metalic pe toata deschiderea muresului. oare o fi prevazut asa ceva? sau mai trag doua seturi de "picioare" fix in albia raului.

Quote from: ddfab on July 29, 2015, 10:46:33 PM


ion59

ddfab- Felicitări pentru efort, frumos reportaj! Lucrările avansează! Dar nu  pot să nu remarc: ploaie torențială, noroi! E bine! Prin sud e jale cu căldura!