News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 17 Guests are viewing this topic.

adiarc

Probabil iarăși nu vom avea vinovați ca aceste loturi ( 1 si 2 ) ,nu vor fii gata la termenul contractual de 02.10.2016....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

horatiu.cosma

Nicio miscare la nod A10-A3.


NGC

#3108
^^^ Cred ca are legatura cu lotul 1.
Vezi in anexa la acordul de mediu eliberata acum cateva zile de care am scris aici.
Apare o "statie de producere a asfaltului" in organizarea de santier in sectorul 5 (pagina 9).

yetiman

#3109
Ce bine ca avem autorizatie de mediu pentru statia de asfalt, dar nu avem autorizatie de mediu pentru lucrarile care preced asfaltarea.... >:(

LE: Incercam sa fiu ironic. AM pentru statia de asfalt nu era asa urgenta, dar celelalte (care s-au obtinut tot zilele trecute) ar fi trebuit sa fie eliberate de mult.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Schumy

#3110
Din pacate e tarziu si nu mai am timp sa pun poze(oricum, nimic spectaculos), dar lotul 4 arata cam asa... Se lucreaza vizibil la traversarea dealului dupa Kaufland. De 2 zile au inceput sa sape iarasi debleul in varful dealului(in ultimele 2 saptamani din ce am vazut eu nu prea misca nimic pe acolo). Se lucreaza la terasamente inainte si dupa viaductele de la ambele baze ale dealului. Au inceput sa puna pamant vegetal pentru inierbarea taluzurilor. Din ce am vazut la Stejeris se pregateste armatura pentru podetului canalului care pleaca de la lac(relocarea drumului comunal). La viaductul peste drumul comunal spre Mahaceni(AB) au mai ramas 5 grinzi de pus intre pilele 2-3 pe sensul spre Sebes(probabil maine se va termina). Se lucra la un pod in zona CIC de langa acest drum. Langa fabrica Leier se lucreaza la armatura pentru podetul(de pe autostrad) peste canalul ce trece prin spatele fabricii. Si am mai vazut bratul unei macarele in zona viitorului pasaj de pe drumul agricol de langa Unirea, deci cred ca a reinceput lucrul si in zona). In zona nodului A10/A3 se vede ceva miscare, dar nimic extraordinar.
Din pacate nu e foarte multa miscare si timpul trece. Dupa ploaia serioasa de luni s-a vazut cum se spala o parte din lucrarile facute pana acuma(si puse in timeout). Incepe sa para greu de atins termenul oficial de finalizare...


nicolaem

eh, ca sa vezi baietii astia de la asociatie se tin de glume. F bine a facut "domnu din spatele mesei" ca i-a urecheat pe alde cutter si eurocopter cu comunicatele lor cu tot.

PS glumesc.
Pacat ca jurnalistul din presa locala nu era putin mai informat sa mearga mai departe cu intrebarile, sa ne explice "domnu din spatele mesei" de ce de jumate de an nu au intrat construcotorii in teren, daca tot "el acorda tot sprijunul lui"

yetiman

Curios. Lotul 3 este singurul pe care se lucreaza constant.
Loturile 1 si 2 sunt in aer (practic nici nu au inceput), iar lotul 4 e oprit de mult timp.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

NGC

#3114
^^^ Incerc eu sa lamuresc putin problema.

Acordul de mediu s-a revizuit in 31.10.2013, deci era valabil in momentul atribuirii tuturor loturilor.

La acordul de mediu s-au eliberat doua anexe, in urma modificarilor din proiectele tehnice si a modificarii pozitiei unor organizari de santier.

1) Anexa din 11.03.2015, care prevede pentru lotul 3 doar modificarea pozitiei organizarii de santier, si cateva modificari pentru lotul 4.







2) Anexa din 16.07.2015, care prevede modificari pe loturile 1, 2 si 4. Detaliile le gasiti pe pagina anterioara, adica aici.

Pana astazi nu au existat alte cereri de revizuire pentru lotul 3.

La lotul 4 puteti vedea din anexa din 16.07.2015 unde se putea lucra si unde nu dupa 11.03.2015 (data anexei precedente), din nou, strict din motive de acord de mediu.

Ramane inca deschisa problema nodului Turda.

cutter

Și a nodului Turda și a zonei de traversare a lacului Stejeris (parcă km62-64).

NGC20: din ce știam eu autorizație de construire nu există decît pentru cei 4km din lotul 4 de la traversarea dealului și atît (deci loturile 1, 2 și 3 nu au deloc).

Ce-o fi vrut nenea ăla care ne-a făcut neprofesioniști să zică prin "pe lotul 3 trebuie studiu de impact pentru că s-a schimbat complet soluția constructivă" (citez din memorie)?

NGC

#3116
Acordul de mediu exista si a fost revizuit in 31.10.2013.

http://rnges.anpm.ro/acord_de_mediu_revizuit_emis_pentru_proiectul_sebes_turda-113015



NGC

#3117
Quote from: cutter on July 24, 2015, 03:59:23 PM
Ce-o fi vrut nenea ăla care ne-a făcut neprofesioniști să zică prin "pe lotul 3 trebuie studiu de impact pentru că s-a schimbat complet soluția constructivă" (citez din memorie)?

Imi pare rau dar acum nu pot asculta inregistrarea din acel articol din ziar citat mai sus, asa ca voi comenta ce scrie in acel articol.

Nu stiu ce o fi vrut sa zica, dar e tare ciudat, pentru ca in articol scrie ca "in ceea ce privește lotul 3 al A10, din cauza unei schimbări totale de soluție tehnică, procedura este mai amplă, fiind nevoie de elaborarea/modificarea Studiului de Fezabilitate, însă se speră ca totul să fie rezolvat săptămâna viitoare, iar lucrările să poată fi reluate și pe acest tronson".

"schimbări totale de soluție tehnică"? :o :o :o
"elaborarea/modificarea Studiului de Fezabilitate"? :o :o :o

Pana astazi nu am vazut nici un document care sa solicite alte modificari pe lotul 3 si nici un fel de sedinta tehnica ANPM referitoare la acest lucru.
Deci chiar daca ar fi ceva, sigur nu se va rezolva saptamana viitoare.

nicolaem

nu cred ca e cazul sa ne alarmam.
Dupa figurile celor de la masa, nu cred ca vorbeau in cunostiinta de cauza. Iar raspunsurile erau din categoria " sa facem sa fie bine "

NGC

#3119
@cutter: Am adaugat mai sus un link catre acordul de mediu revizuit in 31.10.2013, deci la o zi dupa deschiderea ofertelor. Nu au legatura una cu alta, ci doar asa ca si coincidenta.