News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

JohannDB

Dragi.....colegi de forum..... Era sa spun "Dragi Tovarasi si Pretini"   :) .......
   Astazi, ziua de 25 ale lui Iunie din anul de gratie 2015, pe o vreme, cel putin mizera (ca sa nu zic "naspa") in care ploua la greu, la 11:30 am ajuns pe "teritoriul" statiei de betoane ale lui  PORR CONSTRUCT de la iesirea din Turda pe DN1 spre Alba Iulia, la care se intra (mergand spre Alba Iulia) prin virare la dreapta din acel "mirific si cretin" de prost proiectat si construit (ca dimensiuni si raze de viraj) giratoriu, de la Depozitul de Zona Kaufland-Turda.......    Am avut astfel ocazia de-a "gavari"/ vorbi (ahhhh, ca nu am diacritice) cu cineva din interior, un ilustru anonim (pentru care lucru nici n-am vrut sa stiu cum il cheama sau ce hram poarta), ca sa aflu astea :
  -Eu........... : Ce terman aveti ?
  -Raspuns   : Nici nu mai striu, fiindca situatia este tampita rau....
  -Eu........... : Bun, dar eu stiam ceva, general de 2017.....
  -Raspuns   : Sincer !! Azi santierul trebuia sa se inchida, fiindca nu are autorizatie !!!....... S-a obtinut autorizatie pentru o mica bucata si.....atat !!! Ceea ce s-a lucrat aici la "Kaufland" s-a lucrat cumva in avans, dar nu se deconteaza, ca sunt probleme.... Nu s-au terminat nici expropierile...............
   Totusi utilaje de preparare beton si asfalt se vor aduce in continuare, probabil ca se va ajunge la "un compromis", ca sa-i spaun si eu asa: sincer si pe mine ma roade situatia asta de 'blocaj la mantinela" ca sa nu se faca treaba
   Din ce am vazut azi in zona Kaufland, fizic sunt facute fundatii de culee de poduri, tubulaturi din otel cutat zincat pentru "podete" de drenaj (scuze ca nu cunosc anumiti termeni de specialitate), anumite inceputuri de terasamente si STOP !!!!!
   Toate astea, sunt strict legate de zona de "intepare" la actuala A3 cu conexiunea de la Turda.....  POZE, nu am mai facut....vremea a fost infecta, rau...rau......
    Cine are alte "amanunte" il rog sa le "depene', dar asta este ceea ce am aflat eu azi "de pe teren"....................

Zinconiu

@Johann - nu stiu cat de fiabile sunt aceste persoane . Stiind , in plus , aplecarea romanului spre lamentatie . Eu nu uit muncitorii de la Arad Timisoara , sapand santuri si spunand in cor reporterilor ca sectorul nu va fi gata " niciodata " - asta cu trei luni inainte de deschidere .

Ionut

Porr (lotul 4) au oprit lucrarile pentru ca nu au autorizatie de constructie. Din sursa sigura.

ciprebbe

Noi stiam asta de anul trecut :)) acu a ajuns si la Porr :gj:
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dan_c

am auzit si eu ceva zvonuri de incetinire/sistare a lucrarilor pe lotul 4 Porr........

dar trebuie sa fim optimisti......

CNADNR conform PLANUL DE ACȚIUNEPENTRU ANUL 2015,

Pct 3.3.8. Activități din domeniul juridic-patrimonial specific CNADNR SA

lit. c) Pregătirea actului normativ legat de înființarea unui "Ghișeu Unic pentru obținerea
Autorizațiilor de Construcție"


:lol: :lol: :lol:


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

JohannDB

#3021
La conexiunea de la Turda cu A3, pentru moment sunt stopate toate lucrarile....... Saptamana viitoare o sa mai aduc o serie de utilaje pentru aceasta statie si poate voi reusi niste poze de la ceea ce s-a mai facut pe acolo.... Sper sa mai aduc utilaje, daca cumva nu se suspenda si livrarea acestora (nota: sunt utilaje 'second-hand" aduse de prin Polonia, dar nu asta e problema...Este nevoie de ele la logistica......) !!

user201

Deci ministrul transporturilor de la acea vreme și Comisarul European Corina Crețu au vizitata un șantier ilegal făcut cu fonduri europene sau la vremea aceea erau autorizații ?  :shocking:

Măcar pe lotul 3 există așa ceva sau și acolo se poate stopa totul în orice moment?

AkaManah

Sunt curios acum cum arata Muresul ingustat la podul de la Gambas. Muresul creste destul de vertiginos. Sper sa nu iese si sa distruga lucrarile existente pentru ca asta ar insemna intarzieri semnificative.

elion

Am fost şi eu curios. Astăzi la ora 16.20




Ciumbrud - Ziua Rozelor


TibiV

Frumos !
Si rozele, si șantierul... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nenea_hartia

@elion: mulțumesc mult pentru poze!

Parcă a fost mai demult o discuție despre podul tehnologic. El va fi cu siguranță demolat la sfârșitul lucrării, pentru că:
- așa cum se vede din poze, obturează albia și nu va primi în veci autorizație de la Apele Române;
- ochiometric, dar aproape sigur, nu are nici pe departe asigurarea de calcul pentru ape mari cerută de lege pentru astfel de construcții.

Păcat.

TibiV

Demolat ?...:(
Mare păcat....
Pare a fi genul de soluţie inginerească temporară care ar rezista 50 de ani...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

Eu as zice maxim 5. Pana la niște ape mai serioase. Sau sunt suficiente 2-3 ca acum ca sa îl afuieze.
Drumurile noastre POATE;

TibiV

Poate....
Dar arată aşa bine... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)