News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Duta C

Si eu care credeam ca topicul asta va soma la greu......dar se pare ca pizza are grija sa dea munitie din plin la pasionati de infrastructura :lol:  :lol:  :lol:


Hercule

Aduceti-va aminte la alunecarea de la Paraul Iovului din 21 iulie 2020. Cum au reparat macaronarii? Au scos pamantul alunecat, au pus niste prelate (alea erau albe, nu mov) apoi au incarcat cu piatra.
O lucrare de mantuiala (ma mir ca inca mai tine) asa ca ma astept ca si aici sa faca la fel. Mai ales daca CNAIR sau DRDP se vor uita in alta parte.

Pentru aducere aminte:
Filmare cu alunecarea proaspata: https://forum.peundemerg.ro/index.php?msg=296601
Filmare cu reparatiile la alunecare: https://forum.peundemerg.ro/index.php?msg=312334
Alta filmare cu reparatiile la alunecare: https://forum.peundemerg.ro/index.php?msg=315595
Inca una: https://forum.peundemerg.ro/index.php?msg=316416
(Filmarile sunt ale lui AlinC :cheers: )
Deșteaptă-te române!

xab80

@Hercule alea nu erau prelate, sunt plase (sau grile) de stabilizare si sunt foarte eficiente. Problema aici (la paraul Iovului) pare ca nu s-au drenat corespunzator apele pluviale. Eu nu cred in "acumularea neasteptata" de apa freatica. Asta se stia si s-a mers la plesneala...

carutasul

nu se așteptau să plouă până la expirarea garanției :)

ddfab

^^ de acord cu xab80... ce acumulare neasteptata? voi vedeti pe filmari ceva rigole, casiuri, santuri colectoare in zona? unde pisici sa se duca apa aia, daca tu nu o dirijezi in nici un fel? si apoi, anul trecut a cam fost cu seceta nu cu ploi abundente... pe dealul buclucas vedeti ceva copacei plantati sa impiedice eroziunea solului? azi maine incepe sa-si faca de cap si dealul( de fapt a inceput ... vezi filmarea lui Alin).  a fost o tentativa de a planta cativa copaci, dar au fost putini, plantati intr-o perioada a anului nepotrivita si majoritatea s-au uscat. la fel, au plantat copaci si in spatiile de servicii de la Oarda, care majoritatea s-au uscat...dar nimenni nu-i intreaba ce si cum... :gaah:

mirceaeliade

^^
QuotePentru consolidarea zonei afectate s-au prevăzut mai multe lucrări cum ar fi:

-excavrea terenului și realizarea treptelor de înfrățire care să urmărească planul de alunecare;
-realizarea părții inferioare a taluzului din anrocamente care să formeze un element stabilizator fundat pe un masiv de beton (ranfort);
-umpluturi din piatră spartă sort de 0-63 mm, ranforsată cu geogrile, deasupra prismului specificat anterior și pereerea acestora pe zona debusarii drenurilor;
-sistem de drenuri sub-orizontale forate, la două nivele;
-colectarea, dirijarea și evacuarea controlată a debitelor de apă pluvială, în afară lucrării propriu-zis

Astăzi, așa cum se poate observa în imaginile video din articol, constructul freza asfaltul în zonă pentru a permite o intervenție mai amplă la alunecare.

TibiV

Pizzanocchio forever, with love...  :((
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ovicor

Pitzarii sunt la pitza, cei ce lucreaza sunt cei de la Florea, se vede din filmare: basculele, freza si, foarte probabil,si excavatorul. Dupa cum se vede din filmare, multi ani si multe etape vom avea de urmarit alunecari si interventii ridicole de stabilizare!

nicolaem

asta:
Regimul pluvial intens precum și modificările hidrogeologice au condus la schimbarea importantă a ipotezelor inițiale de calcul, în principal prin creșterea nivelului hidrostatic în acest amplasament.


mi-a amintit de "viralul" de acum multi ani cu " S-a constatat o extorsiune al unui degajament intr-o apa "

alecu26

Pute a copy paste din expertiza de la o posta. Domnul Serbulea???

Oricum, dacă e asa, și totul a fost bine....de ce se schimba soluția tehnica? Sa reconstruiască aceasi soluție.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

rocklee

am fost astazi pana la alba iulia sa vad cum arata alunecarea de la paraul iovului de pe A 10 ...Si arata cam asa..... :o  :o
(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee

#28347
(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

 :)  8)  de aici am plecat ma departe ...la Targu Mures sa ma intalnesc cu un vechi prieten ALIN SIMERIAVECHE ...SI SA FAC CATEVA POZE ...LA CAMPIA TURZI SI LA CHETANI...

montaniardul

@rocklee, o plimbare rapida si utila!  :lol:

StefanCelMare

#28349
Ceva despre alunecările de teren.