News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

tudor

De al AlinC, 18.10.2020
1.Alunecare in falie perfect verticala cu care s-au chinuit Pizza cateva luni da puna niste basculante de  pietris
2. Cativa metri mai jos: n-are ce sa se intample nimic aici; hai sa nu punem aici nici macar niste geotextil



Powered by API/PUM imgur uploader

GIV

#28246

imagini de pe banda de urgenta in zona alunecarii de pe lotul1

survola

Un reportaj cu multe greșeli.  :o 

alecu26

Care banda de urgenta e prima întrebare? M-a frapat asta de când am trecut pe acolo acu ceva vreme.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Stefan01

Este vorba despre banda de urgență pe sensul Sebeș - Turda.

pasadia

#28250
Cred ca @alecu26 se referă la faptul ca lățimea acelei zone este destul de mică. Dar pe de alta parte, ca la orice alt nod, zona respectiva este hașurată, fapt ce in viziunea mea semnalizează că nu e cazul sa fie folosită ca banda de urgență. Nu știu însă dacă corespunde cu normativele, pare ca au înghesuit-o puțin prin modul de desprindere al bretelei. 

Stefan01

#28251
Cu atât mai mult, că acea bandă nu e folosită datorită semnalizărilor rutiere au apărut crăpături, acoperite ulterior cu bitum. Și banda 1 a fost afectată de crăpături. Coincidență sau nu, zona se află în apropierea alunecării de teren produse în timpul lucrărilor la autostradă. Din câte îmi aduc aminte Pizzarotti nu a executat lucrări de foraj și drenaj suplimentare pe porțiunea acelei alunecări. Pe lotul 2, Aktor a executat acest tip de lucrări (a nu se înțelege că țin cu Aktor).

Captură din filmarea recentă a lui AlinC. Priviți cu atenție zona încadrată în chenarul galben.




Păstrând proporțiile, ați uitat cele întâmplate pe A1, lotul executat de Salini-Impregilo ? Timpul ne va spune mai multe. ;)

Mai doriți știri de pe lotul 1 ? Uite una relativ recentă. Au apărut gropi urâte pe banda 1 a bretelei ce leagă A10 de A1, sensul Turda - Sibiu.

crystale

Am trecut iar pe acolo și limitarea de viteză de pe tot parcursul loturilor 1 și 2 este in continuare de 100km/h deși nu se desfășoară niciun fel de lucrări pe carosabil.
Bătaia de joc a cnair și a poliției rutiere față de contribuabili continuă!

alecu26

Hai ca o sa fac un serial. (Mergeți cu o ruleta sau măsurați pe gmaps lățimea la chestia aia)...sau conduceți pe acolo și va fi clar ca acolo lipsesc zeci de cm buni.
Întrebarea 2:
Unde e rigola de acostament și casiurile?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

gsimon

Intrebarea 3:
Daca lipseste rigola de acostament si casiurile cum s-a facut recepeptia?  :zen:

alecu26

Asta era intrebarea finala. Pana acolo mai avem. Sa zicem atunci întrebarea
2.1 Unde este rigole de pe prima berma,  acolo unde există berma?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

DarkPeace

@alecu26 se poate vedea din filmarile cu drona ca apa de pe calea spre Turda este preluata de rigola mediana dintre parapeti, in consecinta nu s-au executat rigole de acostament si casiuri pe taluz

alecu26

Chiar crezi ca nu m-am uitat și nu am verificat aspectul asta? As sugera sa te uiți mai atent...sa vezi unde începe și unde se termină rigola mediana.
2.2 Unde sunt masurile de stabilizare a solului vegetal pus peste acea umplutura de argila?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

StefanCelMare

Am folosit A10 perioada asta de Crăciun.
La revenire, surpriză, banda 1 de pe tronsonul Aiud-Turda stă foarte prost la planeitate, după frezările și re-asfaltările din vară.
Practic, la 110 km/h, pilotul automat s-a decuplat singur de vreo 5 ori, până m-am săturat și am trecut pe manual.
Nu sunt gropi sau ceva, doar că e vălurit binișor.
E suportabil încă pentru șofat la 110 km/h, posibil cu mai mult să nu fie așa.
Dar se simte, și pilotul automat decuplează (pe Duster cam așa face, e sensibil la planeitate).
Sper sincer că pe PiSi1 continuarea de la Sibiu PORR a lucrat mai calitativ.
Pe A10 e sincer, cam varză, probabil bate chiar lotul 1 de pe A10, de la Pizza, și asta spune multe (deși ca să fim cinstiți, Porr a livrat cu vreo 4 ani mai repede ca Pizza, deci e și uzura diferită, posibil și lotul Pizza să se ducă naiba în timp).
PS - a reapărut și trambulina de la breteaua din nodul Sebeș (lotul Pizza), aia cum vii dinspre Deva și faci dreapta să intri pe A10, pe care au reparat-o cred că în vară (chiar înainte de primul viaduct).

GIV

^ cred ca după expirarea garanției, o sa se apuce drpd sa o reconstruiască 🤣🤣🤣